…Szerinte meglehetősen lehangoló, hogy a magyarokon – és talán a spanyolokon kívül – senki sem akarja megvédeni a földrész külső határait. A demokráciával kapcsolatban hozzátette: azt kívánják tőlünk, hogy ellenőrzés alatt tartsuk a helyzetet, minden más kérdésről viszont csak akkor érdemes beszélni, ha már sikerült feltartóztatni az áradatot. Orbán nyugtalanítónak tartja ugyanakkor, hogy a kontinensen kisebbségbe jutott az európai gondolat. Ide kapcsolódva azt feszegette, vajon önmagában nem aggasztó-e, hogy Európa keresztény kultúrája immár alig képes saját keresztényi értékrendjén belül tartani a földrészt?
Káosz uralkodik a Keletiben, ahol továbbra is sok ezer menekült rekedt – kezdi beszámolóját a New York Times. A hatóságok, amelyek arra hivatkoznak, hogy ők csak az európai bevándorlási szabályokat hajtják végre, hétfőn ezreket engedtek fel ugyan a nyugatra tartó vonatokra, viszont a tömegek azóta nem mehetnek be az állomásra.
Ám eközben változatlanul tömegek özönlenek az országba, a kerítés nemigen lassította le a hullámot. Ily módon egyfelől egymással civakodik jó néhány európai miniszter, aki tanácskozáson akarja megvitatni a válságot, valamilyen emberséges megoldást ígérve, ám ezalatt a pályaudvar körül minden órával csak újabb és újabb nyomorúságos táborok jönnek létre.
Több százezren igyekeznek menedéket találni Európában, de szembetalálják magukat a 28-ak összeeszkábált, széttagolt menekültpolitikájával. Ezzel párhuzamosan a szélsőjobb által gerjesztett bevándorlás ellenes érzelmek kedvezőtlen reakciókat keltenek néhány államban, így a briteknél, franciáknál és magyaroknál. A Keletinél a levegőben izzadság, ürülék, vizelet szaga. Többen elmondták az érintettek közül, hogy a rendőrök igazoltatták őket, és ha nem volt papírjuk, akkor ujjlenyomatot vettek tőlük.
Léderer Tamás, a Migration Aid egyik alapítója úgy látja, nincs értelme lezárni a pályaudvart, mert csak további menekültek jönnek, akik azután feltorlódnak az épület előtt. Úgy fogalmaz, hogy őrületes az egész rendszer, nem látnak semmi logikát benne. A Parlament előtt tartott tüntetés egyik részvevője arról beszélt, hogy a kormány politikája ellentétes az alapvető emberi, európai és az igazi magyar értékekkel.
Magyarország lett az egyre jobban burjánzó európai menekültválság gyújtópontja – állapítja meg a Wall Street Journal. A magyar kormány különösen kemény taktikát választott, hogy elzárja az utat azok elől, akiknek nincsen vízumuk, illetve hogy közös európai szabályozást kényszerítsen ki…
Magyarország jobbra csúszik és ez táplálja a különösen durva politikát a migránsokkal szemben: a hatóságok lezárták a Keletit, nehogy a menekültek eljussanak Németországba – kezdi beszámolóját az Al-Jazeera. Az Országgyűlés holnap dönt arról, hogy vezényeljenek-e katonaságot a szerb határra. Hivatalos személyiségek kemény hangot ütnek meg, ideértve, hogy a menedékkérők fenyegethetik a szabad Európát. Rogán Antal azt kérdezte, akarjuk-e, hogy a gyerekeink „egyesült európai kalifátusban” nőjenek fel?
A földrészen nem sok állam reagált ilyen agresszívan a bevándorlási hullámra. A Pennsylvaniai Egyetem egyik szakértője az okot abban látja, hogy jobbra tolódik a magyar politika, és a menekültválság nagyban a Fidesz idegengyűlölő politikájának a kezére játszik. És ez még inkább így van a Jobbik esetében.
A szélsőjobb nyomása miatt a kormánypárt az utóbbi években a konzervatív oldal közepétől erősen jobb felé távolodott el, mármint néhány magas rangú vezető, aki úgy beszél, hogy azt nyugodtan mondhatná a Jobbik is. Közéjük tartozikOrbán Viktor…
Egyre jobban összezsúfolódnak a menekültek a Keletinél, Németország hívogat, de Magyarországon zárva van a forgóajtó – írja a The Economist. Az embercsempészeknek jó hír, hogy vasúton nem lehet eljutni nyugatra. Néhány migráns már eléggé kétségbe van esve ahhoz, hogy megkockáztassa az utat egy zárt teherautóban. A politikusok azzal igyekeznek igazolni a menedékkérelmek elutasítását, hogy a benyújtókat gazdasági menekülteknek nevezik. Sokak számára azonban önkényes ez a megkülönböztetés, mert egyaránt elegük lett mind a háborúból, mint a lepusztult gazdaságból. Budapesten önkéntesek próbálnak segíteni nekik, de a hatalmas szám miatt ez szinte már lehetetlen. A tömeg mindazonáltal meglepően békés – mondja Zsohár Zsuzsa, a Migration Aid szóvivője. Szerinte a mostani helyzetben az lenne a legjobb, ha jelentkeznének a hatóságoknál mindazok, akik idáig ezt nem tették. Persze, ehhez a táborokat is elviselhetőbbé kellene tenni. És az embereket nem állatokként kellene kezelni – hangsúlyozza.
A menekültek leginkább azért maradnak a Keleti előtt, mert túl sokan vannak és így biztonságban érzik magukat – tudósít a Deutsche Welle német közszolgálati rádió. Amint kiválnak a tömegből, a hatóságok megállíthatják őket. A másik ok, amiért nem mozdulnak, az a pénz. A taxisok 600 eurót kérnek egy müncheni fuvarért, de a legtöbb migránsnak már nincs ennyije. Felemésztette a tartalékokat, hogy megváltották a vonatjegyet, amelyet azonban nem vehetnek igénybe. Meg sokba kerül az élelmiszer és a víz, a kormánytól nem kapnak semmit sem. A tranzit zónán nem látszik, hogy átmeneti lenne, inkább csapda, kijárat nélkül. Az egyik menekült azt mondja, ez a sok ezer kilométeres odüsszeia legrosszabb állomása.
A hivatalos Magyarország agresszív ostromlókat, fertőzésveszélyt, cunamit emleget a menekültválság kapcsán, az ország vezetése nem tudta szerét ejteni, hogy sajnálatát fejezze ki a parndorfi tragédia miatt – írfja a Der Spiegel. Utóbbival kapcsolatban Kovács Zoltán szóvivő azt fejtegette, hogy olyan emberekről van szó, akik saját magukból csinálnak áldozatot. Kampány folyik a bevándorlás ellen,Orbán Viktor már jó ideje arra figyelmeztet, hogy a migránsok szétrombolják az európai civilizációt. A lakosság viszonylagos többsége helyesli ezt a politikát, beleértve a kerítést és a szigorúbb szabályozást. De egyre többen vannak, akik segítőkészségükkel jelzést kívánnak adni. A Helsinki Bizottság társelnöke szerint nem csak értelmiségiekről van szó, a sok ezer érintett a társadalom minden rétegét képviseli. Nem akarják többé elfogadni az idegengyűlölő kormányzati propagandát.
„Orbán Viktor háborúja a más ellen” címmel a Ringier-csoport lapja, a politikai kultúra magazinja, a Cicero arról ír, hogy a kormányfő számára minden másnál fontosabb a menekültözön elfojtása, eközben a nyugati értékek igazi védelmezőjeként igyekszik mutatkozni, multikulti nélkül, keresztényként és fehérként. A hatalom menekültek helyett migránsokat és illegális bevándorlókat emleget, akiknek szerinte nincs keresnivalójuk Európában. Emögött valószínűleg többé-kevésbé összefüggő ideológia rejlik. A magyar vezetést nem érintette meg a 71 ember halála sem.
A kormánypropagandának megvan a kellő hatása, és úgy tűnik föl, hogy a megnyilatkozások jól megtervezett koreográfiát követnek. Onnan indult ki, hogy Orbán a liberális bevándorlási politikát tette felelőssé a Charlie Hebdo elleni támadásért. És a magyar választóknak azt kell hinniük, hogy a nyugati politika Magyarország pártján áll, csak éppen kicsit vonakodva, mert nem léphet fel olyan következetesen, mint a miniszterelnök. Ennek megfelelően ferdítette el a hatalom szolgálatában álló sajtó pl. Merkel nyilatkozatát: Magyarországon az állami változatban az jelent meg, hogy a bevándorlás jelenti a kontinens legfőbb baját, nem pedig a menekültpolitika, pedig eredetileg utóbbi hangzott el…
A magyar állam kizárólag rendőrök személyében képviselteti magát a Keleti előtt, a civilek és egyházi szervezetek emberi túlságosan kevesen vannak ahhoz, hogy enyhítsék az ínsége – tudósít a svájci Tages-Anzeiger. Más magyarok viszont szidják a menekülteket, mert úgymond „olyan piszkosak”.
Külföldi turisták ugyanakkor csodálkoznak, hogy miként lehet ilyen cinikus a kormány, mármint hogy hagyja lepusztulni a migránsokat a város közepén. Hogy az Orbán-kormány miért nyitotta meg váratlanul a nyugatra vezető kaput, majd mért zárta be újra, azt senki sem tudja. És miért adott el a MÁV jegyeket, amelyeket most már nem lehet felhasználni. Erre sincs válasz. A hangulat az agresszió és a teljes lemondás között ingadozik.
Die Welt: Bernard-Henry Lévy úgy látja, hogy Európa most fizeti meg a közömbösség árát, ám a válság miatt nem csak a menekültáradat van veszélyben, hanem a humanista örökség is, ami a szemünk előtt porlad szét. A világhírű filozófus amellett van, hogy be kell fogadni mindazokat, akik politikai okokból hagyják el hazájukat. Ehhez meg kell őket különböztetni a gazdasági migránsoktól, csakhogy bizonyos erők arról igyekeznek meggyőzni a naiv lelkeket, hogy kivétel nélkül az utóbbi kategóriába tartoznak azok, akik sok ezer dollárt fizettek a helyért egy labilis lélekvesztőn. Valójában ezeknek az embereknek a 80%-a a terrorból és a vallási szélsőségből nem kér. Emellett az is tény, hogy a legtöbben Szíriából indulnak el, ahol a nemzetközi közösség nem volt hajlandó katonai erővel fellépni egy őrült, tömeggyilkos despota ellen…
A mai teljes nemzetközi sajtószemle itt olvasható, tessék kattintani!