(Szerző: helyben.hu) A magyar kormány változatlanul palira veszi saját híveit, hogy azok ne a lényeggel foglalkozzanak az Európai Bíróság jogállami ítélete nyomán, Kaczynski viszont váratlanul békülékenynek mutatkozik.
The New York Times Mérföldkő, hogy az unió mostantól kezdve leállíthatja a támogatásokat a magyar és a lengyel kormány címére, mert a két ország folyamatosan számolja fel a demokratikus ellensúlyokat. Új fejezethez érkezett ily’ módon az EU, a két delikvens állam viszont milliárdokat veszíthet. Brüsszel ugyanakkor erőt mutathat. Viszont az Európai Bíróság ítélete nagyon kényes időpontban látott napvilágot, hiszen a magyarok hamarosan választanak, a tagállamoknak pedig egységet kell felmutatniuk az Ukrajna elleni orosz fenyegetőzés árnyékában.
Ennek ellenére hatalmas ováció fogadta az EUB véleményét, mind Brüsszelben, mind egy sor tagállamban. Ez mutatja, mennyire a margóra szorult Budapest és Varsó. A német külügyminiszter úgy foglalt állást, hogy az együttműködés alapja a jogállam.
Az EU szerint Orbán Viktor a kezébe akarja kaparintani az államgépezetet, a szubvenciókból pedig a saját és a szövetségesek zsebét igyekszik kitömni. Ám mivel jön a választás, és így nagyon is érzékenyen érinti, ha befagynak a közösségi pénzek. Közben viszont a magyar demokrácia, a jogállam, a sajtószabadság és a korrupció helyzete miatt az ország megítélése elképesztő módon romlott. A miniszterelnök mindenféle hókuszpókusszal próbálja eltitkolni a közvélemény elől, hogy pontosan mi a vita tárgya.
The Washington Post Az EU immár nem kényszerül arra, hogy tétlenül figyelje, miként lép vissza a demokratikus jogok területén több tagország is, csak kérdés, hogy szándékában áll-e a Bizottságnak beélesíteni a vadonatúj fegyvert. Egyébként részben éppen a pénz miatt véli úgy a magyarok és a lengyelek jórésze, hogy érdemes tagnak lenni. De két kormány is profitál a milliárdos apanázsból, mert arra építve tartja fenn hatalmát.
Ligeti Miklós, a Transparency International jogi vezetője azt reméli, hogy az új eszköz miatt leáldozik a magyar korrupciónak, a demokratikus szerkezet felszámolásának. A lap megjegyzi, hogy az is fontos kérdés, beáll-e bármelyik más ország Budapest és Varsó mögé.
Bloomberg A lengyelek tényleges vezetője teljesen másként vélekedik a jogállami vita rendezésének eshetőségéről, mint a kormányfő vagy az igazságügyi miniszter, mert Kaczynski szerint igenis van remény a megoldásra. Hozzátette, hogy az ország és Európa jövője szempontjából egyaránt igen fontos az uniós tagság.
Financial Times A Bizottság vezetője időt kér, hogy szakértői értelmezzék, mi következik pontosan az EU Bíróságának az állásfoglalásából. Jelezte ugyanakkor, hogy közben is végzik a tényfeltáró munkát, és nyomon követik a gyanús ügyeket. Brüsszel szerint egyébként nem kétséges, hogy Magyarország ellen meg lehet indítani a jogállami eljárást, mert meglehetősen hosszú a bűnlajstrom. A választás miatt azonban az EU kerüli a nyílt konfrontációt, mert nem akar adut adni Orbán kezébe a kampányban.
The Washington Post/Politico/Die Presse Útelágazáshoz érkezett az unió, mert már egyetlen tagállam sem élhet a jogokkal úgy, hogy ne kelljen teljesítenie a kötelezettségeit – mondta a belga kormányfő a tegnapi luxemburgi verdiktről. A holland diplomácia vezetője arról beszélt a Benelux-háromszög nevében, hogy remélhetőleg a Bizottság nem késlekedik, a hármak erre igyekeznek rávenni von der Leyent. Karas, az Európai Parlament osztrák néppárti alelnöke ugyanakkor kifejtette, hogy Brüsszelnek szankciókat kell kiszabnia, ha a magyar és a lengyel vezetés nem tér jobb belátásra.
A Financial Times vezércikke kiemeli, hogy lett megfelelő eszköz az unió kezében, és ezzel élni is kell, mivel egyre távolodik a jogállamiságtól több tag is, így mindenekelőtt Magyar- és Lengyelország. Viszont az gyalázatos, amit Orbán állít, hogy tudniillik saját céljai érdekében az EU revolverez bizonyos kormányokat. Valójában az a tét, hogy az európai adófizetők biztosak lehessenek abban: mindenütt tisztességes célokra fordítják a tőlük kapott pénzt. El kell érni, hogy az összes tagállamban ugyanolyan jogok illessék meg a polgárokat és a vállalkozásokat.
Orbán ugyanakkor lecsaphat a lehetőségre és az unió ellen uszíthat a választási hadjáratban. Miközben szerinte a „gyermekvédelmi” törvény van a tegnapi EU Bíróságának a döntése mögött – pedig dehogy. Brüsszel azt kívánja elérni, hogy ne legyen semmi csalás a közbeszerzéseknél, és ne gazdagodhassanak meg Orbánék csókosai a közösségi forrásokból. Meg hogy az ügyészség nézzen a vétkesek körmére.
Ha valaki belépett egy klubba és ott milliárdokat adnak neki, akkor tekintse magára nézve kötelezőnek a játékszabályokat. Itt ugyanis arról van szó, hogy a politika ne szóljon bele az igazságszolgáltatás dolgába és ne lehessen lenyúlni költségvetési forrásokat.
Süddeutsche Zeitung Magyarország fel van háborodva, ám ködösít, mert nem szeretné, ha az emberek látnák, valójában mi a baj a kormánnyal. Gulyás Gergely és Varga Judit nem győzte elmarasztalni az Európai Bíróságot, amihez egyébként éppen a magyar és lengyel kormány fordult jogorvoslatért a jogállami vitában. Mindketten azt hangoztatták, hogy az ítélet megtorlás a „gyerekvédelmi” jogszabály miatt, de ez egyáltalán nem igaz. A Fidesz az alapproblémáról igyekszik elterelni a figyelmet, vagyis a járványszerű korrupcióról, a párt oligarcháiról, az Orbán-család látványos anyagi gyarapodásáról, valamint a jogállam aláásásáról.
Frankfurter Allgemeine Zeitung Orbán Viktor eleve jól tudta, mi vár országára tegnap Luxemburgban, ezért beszélt a szombati évértékelőben az EU által indított „szent háborúról”, meg arról, hogy ő vezeti a reconquistát, vagyis a mórok kiűzését Európából. A pedofiltörvénynek ugyanakkor az égvilágon semmi köze sincs az új szankciós rendszerhez, mondhatnak bármit is a kormány emberei.
A cél az a retorikai álcázással, hogy ne a korrupció, a kéz-kezet-mos-gyakorlat legyen a figyelem középpontjában. Lásd a Tiborcz-lámpaügyet, ami elsikkadt az ügyészségen.
Csakhogy az új mechanizmus éppen arra szolgál, hogy kiderítsék az ilyen eseteket és a bíróságok önállóan működhessenek. Azaz: az LMBT-jogokra hivatkozni, nem több mint füstköderegetés.
Frankfurter Allgemeine Zeitung Nagy nap volt a tegnapi az európai jogállam szempontjából, jóllehet az EU Bíróság döntése csupán az ilyen gondok egy részének orvoslásához ad jogalapot. Mellesleg Magyarország világosan mutatja, hogy minden tagra tartozik, ha egy másik kormány megszegi az igazságszolgáltatás önállóságának elvét, mert az ilyen helyeken nagy valószínűséggel keményen ellopnak európai szubvenciókat, lásd a fideszes kör megtollasodását.
Hogy kikről van szó, azt egyértelműen tartalmazzák az OLAF anyagai, ám a magyar vádhatóság mégsem látott okot a közbeavatkozásra, amikor „közeliek” kerültek gyanúba. Hatalmas előrelépés viszont, hogy mostantól le lehet állítani a kifizetéseket, ha felvetődik a pénzek elköltésének a gyanúja. Ugyanakkor abban a vonatkozásban továbbra sincs változás, hogy a magyar és a lengyel politika rendületlenül beleszól a bíróságok munkájába, ami a demokráciát veszélyezteti.
Frankfurter Allgemeine Zeitung Ha az EU következetes lesz a jogállami mechanizmus alkalmazása közben, az nagy mértékben hozzájárulhat ahhoz, hogy Magyar- és Lengyelországban ismét jogállam legyen. Ez egyben létkérdés Európa számára, mert jog nélkül nincs Európai Unió. És az egész szervezet legitimitását, továbbá hatékonyságát rendíti meg, ha bármelyik tagországban felülírják a közösségi jogrendszert. Egyben odalesz a bizalom Brüsszel és az érintett kormány(ok) között.
Politico Az egyik legjobb európai elemző azt javasolja Orbán Viktornak, hogy nézzen szembe a jogállami mechanizmus várható kihatásaival. Mujtaba Rahman a washingtoni Eurázsia Csoporttól arra hivatkozik, hogy általános vélekedés szerint a Bizottság aligha mismásolja el a teendőit ez ügyben. Sőt, Magyarország (értsd: Orbán és köre!) egyáltalán nem számíthat elnézésre, mert sok van a rovásán. Legfeljebb a választás miatt kap némi haladékot. De a lényeg, hogy szorul a hurok Orbán és Kaczynski körül.
Süddeutsche Zeitung A Bizottságnak tisztában kell lennie azzal, hogy nem térhet ki a feladat elől: meg kell védenie a közösségi forrásokat azokkal az országokkal szemben, amelyek semmibe veszik a jogállamot. Immár egyértelmű: az EU-nak elege van abból, hogy a bolondját járassák vele olyanok, akik simán átgázolnak a közös elveken. Most már megkontrázhatja a trükköket és manipulációkat. Addig persze még jó sok idő eltelik, de az feltűnő, hogy Brüsszel eléggé rendszeresen visszariad, ha tennie kellene a jogállam érdekében.
Frankfurter Rundschau Von der Leyen nem habozhat tovább, záros határidőn belül be kell élesítenie a jogállami mechanizmust, mostantól kezdve nem szemlélheti a partvonalról a fejleményeket. Csak az nem világos, hogy miért nem végezte a dolgát az elmúlt hónapokban, amikor nem fért kétség hozzá, milyen következtetésre jut az Európai Bíróság. A Bizottság mégsem dolgozta ki az új rendszer alkalmazásának irányelveit.
Ám közbe kell avatkoznia, mert jól látszik, hogy a magyar és a lengyel kormány nem adja be a derekát. Így, ha másként nem megy, az alapok befagyasztásával kell őket meggyőzni.
Deutsche Welle Orbán csak handabandázik, igazából egyáltalán nem gondolja, hogy ki kellene lépni az unióból, csupán a saját közönségének játszik a választás előtt. Hiszen a lakosság igen nagy többsége fontosnak tartja a tagságot – derült ki, amikor a politikus a múlt nyáron megszondázta a közvéleményt. Ezért csak ködösen uszít, de uszít, hogy gumicsontként legyen min rágódni.
A kiválás már csak azért sem jön szóba, mert különben dugába dől a kormányfő terve, hogy Magyarország regionális hatalom legyen. És erre aligha futná a brüsszeli támogatások nélkül. Neki az lenne optimális, ha az EU sima gazdasági klubként működnék és nem törődnék olyasmivel, mint a jogállam.
Le Monde Az unió megbénításával fenyeget Magyar- és Lengyelország minden olyan témában, ahol egyhangú jóváhagyás szükséges a döntéshez. Ez lenne a retorzió, amiért a két kormány vereséget szenvedett az EU Bíróságán. Fontos jelzést adhat a jövő hónap közepén esedékes ülés, mennyire gondolják komolyan a dolgot, mert ott a nagy holdingokra kivetendő egységes adóról kell határozni.
Ám Brüsszel, továbbá Párizs és Berlin sem hiszi, hogy komoly az obstrukciós szándék, mert az könnyen súlyos válsághoz vezethet. Bár – jegyezte meg egy uniós tisztségviselő – baleset bármikor bekövetkezhet.
Tages-Anzeiger Tiborcz István, valamint az ország legvagyonosabb embere, Mészáros Lőrinc, Orbán gyerekkori barátja hamarosan lesheti, mikor pottyan pénz Brüsszelből. Magyarországnak jelenleg nemigen akad párja, ha a közösségi forrásokat kell eltüntetni. Ám a Bizottság immár közbeavatkozhat, és ez nagy győzelem az Európai Parlament, illetve a földrész adófizető polgárai számára.
Viszont az egész unió megbénulhat, ha Budapest és Varsó valóban blokkolja a döntéseket. Éppen akkor, amikor ennyire kiéleződött a kapcsolat Oroszországgal. A belső viszály ilyen helyzetben rettenetesen kínos lenne.