Orbán ezt is elintézi: „Magyarország nyugodtan kiléphet az Európai Unióból”

Az EU külügyi főképviselője célzást tett Orbánnak a Huxitra a ’szovjet megszállás’-os hasonlat miatt. Arra célzott Orbánnak Joseph Borrell, hogy Magyarország kiléphet nyugodtan az Európai Unióból, senki nem kényszeríti az országot a bennmaradásra, szabadon dönthet róla.

Így reagált az EU külügyi főképviselője a magyar kormányfő október 23-án elhangzott beszédének egy passzusára, amiben a szovjet megszálláshoz hasonlította az uniós tagsággal járó kötelezettségeket – olvasható az ukrán Evropejszkaja Pravdában. Borrell az Európai Reformok Központjának éves rendezvényén újságírói kérdésre válaszolva adta ki dühét, hozzátéve azt is, hogy ő 9 éves volt ugyan, amikor a szovjetek bevonultak tankokkal Magyarországra, de emlékszik.

Ugyanakkor azt is elmondta, hogy Magyarország tényleg tudja, mit jelent a szovjet megszállás. Éppen ezért nem lehet összehasonlítani a két ügyet, nem is szólva arról, hogy „Brüsszelben én még nem láttam egyetlen tankot sem” – fejtette ki részletesebben álláspontját a külügyi főképviselő. A cikk végén az ukrán szerző emlékeztet arra, hogy Orbán a múlt héten találkozott Vlagyimir Putyinnal, ami után a NATO-tagországok Magyarországra akkreditált nagykövetei sürgősnek tartottak megbeszélést összehívni Budapesten, értékelendő Orbán útját és kijelentéseit.

Izrael kapcsolata igencsak feszült azokkal a nyugati országokkal, amik gyakran állnak a palesztinok oldalára, ám itt a magyar kormány, amelyik jó kapcsolatokat ápol Izraellel, ami alapvetően Benjamin Netanjahu és Orbán Viktor évek óta kiváló személyes kapcsolatának köszönhető – magyarázza a Jewish News Syndicate (JNS) a magyar kormánynak a Hamasz–Izrael háborújában tanúsított álláspontját. Az amerikai–izraeli, közös irodákkal működő lap exkluzívnak tekinti, hogy Szijjártó Péter azok után adott interjút, hogy az izraeli külügyminiszter felszólította az ENSZ főtitkárát, António Guterrest: mondjon le. Az izreali tárcavezető szerint a portugál politikus úgy beszélt, mint aki jogosnak tartotta a Hamasz brutális támadását Izraelben, miután úgy fogalmazott, hogy ez a helyzet nem vákuumban jött létre. Szijjártó az újságnak kijelentette: „Izraelnek joga van bebiztosítania magát abban, hogy ilyen terrorista támadás soha többé ne fordulhasson elő”. Ez nemcsak a zsidó állam, hanem az egész nemzetközi közösségnek érdeke. Szijjártó a 3. világháborút veszélyesen közelinek tartja, mert a terrorfenyegetettség egyre kiterjedtebb Afrikában, nyakunkon az orosz–ukrán konfliktus és most a Hamasz háborúja is.

A magyar külügyminiszter megvédte Várhelyi Olivért is, akinek minden bizonnyal nem volt joga kijelenteni, hogy az EU felfüggeszti a palesztinoknak szánt segélyt. Szijjártó szerint igenis felül kell vizsgálni, mire és milyen célból jutnak uniós források a palesztinokhoz. „Bár diplomáciai befolyásunk csekély, lévén kis ország Magyarország, de válságidőben tehetünk nagy dolgokat is. Mindig őszinték és közvetlenek lehetünk, nem kötelez minket a politikai korrektség korlátja” – fogalmazott Szijjártó, aki elárulta azt is, hogy egyelőre nem költöztetik a magyar nagykövetséget Tel Avivból Jeruzsálembe, mert még nem született róla kormánydöntés. 

A Politico is kiszúrta a X hálón, hogy Trump feliratú rikító piros baseball sapkát kapott az elnöktől Orbán Viktor, aki rögtön pózolt is egy jót, s azt írta ki, nocsak, mit hozott a posta, s megköszönte az ajándékot és a Trumptól érkezett támogatást. A sapkára kézzel írott üzenetből derült ki az is, hogy Trump nemcsak a 45. elnöknek tartja magát, de már felírta a sapkára a 47-es számot is, ami jelzi, ő maximálisan bízik saját magában, hogy megnyeri a jövő évi elnökválasztást is. 

A kínai központi hírügynökség, a Xinhua a Budapesten most megnyílt, a kínai selyem történetét és szépségét feltáró kiállításról számolt be, amelyet természetesen a kínai nagykövet nyitott meg, s ahol méltatta Kína és Magyarország kapcsolatát, amit az „Egy övezet – egy út” program még szorosabbra szőtt.

A philadelphiai The Trumpet Iványi Gábort interjúvolta meg és podcast formájában tette közzé az elkészült anyagot a vallásos sajtóorgánum, ami rádiót, tv-csatornát is fenntart, emellett magazinja is van. Az interjú címe: Old Ghosts Return to Europe’s East: Religion and Freedom in Modern Hungary „Régi szellemek térnek vissza Európa keleti részébe: vallás és szabadság a modern Magyarországon”.

Iványi Gábor részletesen beszél Orbánnal való kapcsolatáról, egyháza és karitatív szervezete éveken át tartó küzdelméről, és különösen kritikusan a rendszerről.

A The Trumpet még annak is utánanézett, hogy Orbán a The Atlanticnak adott réges-régi interjúban azzal magyarázta kapcsolatuk romlását, hogy a lelkész fasisztának nevezte őt, amit nem tud azóta se megbocsátani neki. – Iványi helyesbített: ő ennél sokkal árnyaltabban fogalmazott, Orbán hatalmi módszereit hasonlította a háborús fasiszta rendszerben tapasztaltakhoz.