Orbánékat egyszerűen ki kell hagyni az uniós döntéshozatalból

A nemzetközi média vezető témái közül még nem tűnt el a Budapesten minap megrendezett CPAC, az amerikai konzervatív politikai akciókonferencia, mert Orbán beszédét különösen pozitívan fogadták a trumpisták. A Trump szócsövének számító Breitbart News persze Trump elnök másfél perces videóüzenetét idézte, amiben az Egyesült Államok 45. elnöke a saját országát, illetve a világot vészesen fenyegető szocializmusról és kommunizmusról ejt szót. Előtte persze megállapítja, hogy fergeteges győzelmet aratott Magyarországon Orbán Viktor, aki jó ember, mert nagyon sokat tett már a hazájáért. A Breitbart szerint a balliberális média elítélte a rendezvényt, és képes volt egészen addig elmenni, hogy Orbánt autokrata vezetőnek írta le.

A CNN is többször említést tett az eseményről híradásaiban, s talán a legércesebb kommentár az volt, amikor republikánus elemző jelentette ki, hogy az autokrata Orbánt istenítik a republikánusok, ami igencsak szégyenletes.

A Hill Reporter washingtoni sajtóorgánum is azon háborodott fel, hogy Trump képes volt egy olyan rendezvényen megszólalni, még ha személyesen nem is, ahol hírhedt antiszemita tartott beszédet. Bayer Zsolt az előző megnyilvánulásai miatt az újságírók célkeresztjébe került – és ezzel amerikai republikánusok is –, akiknek sejtésük sem lehetett arról, milyen rasszistákkal hozza őket össze ez a CPAC-nagygyűlés.

Nem véletlenül foglalkozik – feltételezhetően – a brit Daily Express Emmanuel Macron francia elnök állítólagos új, nagy európai tervével, ami olyan politikai közösséget tervez létrehozni, amelybe nem uniós tagállamok is beletartoznának, így persze a brexit farvizén távozó britek, sőt, akár az ukránok is. Ne feledjük: a Daily Express bulvárlap, és a francia elnök egyelőre adós tervének részleteivel! Joël Reland brit elemző azonban úgy tudja, az az új politikai közösség érték és kölcsönös bizalom alapján szerveződne. Ám rögtön felvetődik a kérdés, a vétó intézményével Macron reformterve szinte azonnal dugába dőlhet. Reland szerint Magyarország szinte biztosra vehetően élne is vétójogával, hisz’ ezt teszi most az Oroszország elleni szankciók megszavazásakor is.

Másodsorban a brüsszeli bürokratikus gépezet is akadály lehet. Az elemző viszont előremutatónak véli, hogy Macron elnök jelenleg a legbefolyásosabb uniós és európai vezető.

Az energiaembargó okozta patthelyzetre reagált Katarina Barley, az Európai Parlament egyik alelnöke, aki azt javasolta a Deutschlandfunknak adott interjúban, hogy Magyarországot ki kell hagyni az orosz olajembargóról szóló döntéséből. Számára elfogadhatatlan, hogy erre való hivatkozással Orbánék 18 000 millió eurós kompenzációt kérnek ezért cserébe, mert szinte tudható, hogy ez a pénz Orbán nepotista rendszerét fogja tovább erősíteni. „Nincs olyan ember, aki ne tudná, mennyire korrupt Orbán rendszere” – fogalmazott a német liberális politikus.

(„…Doch Orban werde man nur durch sehr viel Geld dazu bewegen können, einem Öl-Embargo zuzustimmen. Und dieses Geld würde dann in der Vetternwirtschaft von Orban verteilt werden. Darauf solle die EU sich nicht einlassen, man dürfe sich nicht von Ungarn vorführen lassen.”)

 Szerinte az ukránok elleni orosz háború kitörése óta példátlan tempóban és egyetértésben volt képes cselekedni az uniós közösség, amit most a magyar kormányfő megakasztott májusban, s ezzel az egyész unió cselekvőképessége megtorpant. Az unió nem engedheti meg, hogy Orbán diadalittas győzelmet üljön felette. Miközben a csehek, a szlovákok és a bolgárok először lelkesen csatlakoztak Orbán kezdeményezéséhez, mégiscsak meggondolták magukat, és bejelentették, igyekeznek megoldást találni a kieső orosz olaj pótlására.

Barley: Jeder weiß, dass Ungarn ein korruptes System ist

Neben Ungarn seien auch Tschechien, die Slowakei und Bulgarien besonders betroffen, sagte Barley. Diese drei Staaten seien aber bemüht, gemeinsam mit der EU Lösungen zu finden, „alleine Ungarn nutzt das für seine politischen Spiele und auch, um wieder zusätzliches Geld nach Ungarn zu leiten.“ Victor Orban wolle damit fehlende Gelder aus dem Wiederaufbaufonds kompensieren, die wegen Defiziten bei der Rechtsstaatlichkeit gesperrt sind. „Da soll eben jetzt auf andere Weise Geld nach Ungarn und vor allen Dingen in die Kanäle von Orbans Familie und Clan“, sagte Barley.

Man habe gerade wieder ein Beispiel gesehen, dass deutliche zeige, dass Ungarn ein „offen korruptes System“ sei, sagte Barley. Im Mai 2022 sei die Verantwortung für die gesamte Autobahn-Infrastruktur wieder einmal an den reichsten Mann Ungarns und besten Schulfreund von Victor Orban, Lőrinc Mészáros, gegangen. Es gehe bei dem Auftrag um ein Volumen von 14,4 Milliarden Euro. 15 bis 18 Milliarden Euro fordere Ungarn, um die Infrastruktur so umzubauen, dass das Land ohne russisches Öl auskommt, es sei völlig klar, dass auch dieses Geld bei Lőrinc Mészáros oder alternativ bei Orbans Schwiegersohn oder seinem Vater, „das sind immer dieselben drei“, sagte Barley.

Magyarország az egyetlen a közösségben, amelyik most is politikai játszmába kezdett – fogalmazott Katarina Barley, aki ehhez hozzátette, mivel a jogállami normaszegés miatt leállították a kormánynak nyújtandó támogatásokat, most új utakat kell keresni ahhoz, hogy ne az Orbán családhoz és klánjához kerüljenek az uniós források. Legfrissebb bizonyítékként erre a 35 évre most kötött autópálya koncessziót hozta fel példának, amelynek tulajdonosa Mészáros Lőrinc lett. És rögtön össze is rakta a képletet: a koncessziós pályázati díj 14 400 millió euróját nyugodtan össze lehet vetni Orbán 18 000 millió eurós követelésével.

És ha nem Mészáros, akkor Orbán veje nyeri el a nagy pályázati pénzeket – azaz, mindig ők hárman a győztesek, bárhogy nézzük.