Otthonok kincsei, avagy az iparművészet dicsérete

Kelengyeláda 1727-ből.Elámulunk a műtárgyak fantasztikus gazdagságán, bármelyik múzeum díszére válhatnának.

Az idő sokáig nem kedvezett a magángyűjteményeknek, jobb volt velük nem dicsekedni. Valószínűleg egyházi alkotások is kerülhettek magánkézbe a diktatúrák évtizedeiben, bizonyítja a kiállítás, ugyanis ki tartana különben a lakásában jókora gótikus vagy barokk Krisztus-szobrokat?

A megnyitó ünnepségen Csörsz Simon István régizenész lantkísérettel idézte fel Balassi Bálint két versét a szerelmének szánt gyémántgyűrűről és egy gyöngyökkel kirakott keresztről. 

Csörge Csaba, az egyik rendező múzeumi szemlélettel válogatta össze a tárgyakat időrendi sorrendbe helyezve, ritkaságok és típus szerinti osztályozásban. A gyűjtőmunkának csak a földszinti termek méretei szabtak határt. A legrégebbi darabok közül a körmeneti kereszt az 1241-i tatárjárás után, IV. Béla idején kerülhetett az országba, akárcsak a gótikus szenteltvíztartók. Román, gótikus és manierista korból származnak a védőszentek – Szent György, Flórián, Kristóf, Sebestyén – faszobrai, képmásai, amelyekről részben megállapítható, melyik műhelyből kerültek ki.

Ortodox ikon.

 

A legrégebbi bútor itt az 1600-as évek elejéről való, gazdagon faragott kelengyeláda. Gyönyörű kabinetszekrények őrződtek meg az évszázadok viharaiban, közülük talán legérdekesebb az 1650-es évekből származó egy augsburgi műhely munkája. A 16–17. század remekművei között kardok, lőfegyverek sokasága, óraritkaságok, asztaldíszek, míves tajtékpipák, régi kerámiák, díszes bútorok szerepelnek. A 19–20-századból Zsolnay-fajanszokat, herendi porcelánokat, valamint a legszebb szecessziós edényeket állították ki. A gyűjtés külön ága volt a legyező; 18–19. századi darabok láthatók.

Férfias dolgok: fegyverek.

Férfias dolgok: tajtékpipák.Drága anatóliai és kaukázusi szőnyegek, reneszánsz falikárpitok népesítik be a falakat, ortodox ikonok sorát látjuk, egy görög táblaképen pedig Heródes lakomáját ábrázolták.

Külön részlegben találjuk az iszlám és a távol-keleti művészet emlékeit, benne egy öt méter hosszú hímzett oltárborító textillel.

Nőies dolgok: szecessziós dísztárgyak.

Nőies dolgok: legyezők.A gyűjtéshez nem csupán pénz kellett, hanem ízlés és szaktudás is. Amit itt, Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában látunk, az európai mértékkel mérve is csodálatra méltó.