Parlagfű: heteken belül várható a tömeges kelés – a védekezés kötelező

A parlagfű okozta allergiaidény még messze van ugyan, de a szántóföldeken már megjelentek a gyomnövény csíranövényei. Jelenleg szórványosan figyelhető meg a parlagfű kelése, a növények csíranövény vagy 2 valódi leveles állapotban vannak, a szakemberek szerint azonban 1–2 héten belül tömeges kelés várható. Azokon a területeken, ahol a nagy mennyiségű csapadék vagy belvíz miatt a növényzet kipusztult, a terület száradása után nagymértékű gyomosodás várható.

A parlagfű virágbimbójának kialakulását minden év június 30. napjáig meg kell akadályozni. Július 1-jétől kezdődhet a hatósági eljárás a parlagfű-mentesítés elmulasztása miatt.

Mezőgazdaságilag nem művelt területeken a parlagfű visszaszorítására a rendszeres, alacsony tarlómagassággal elvégzett kaszálást ajánljuk. Mezőgazdasági területeken a növényvédő szeres és mechanikai gyomirtás megfelelő idejében történő elvégzését javasoljuk, mert a parlagfű eltávolítása később már csak a kultúrnövény károsodásával oldható meg.

A gyommentesítéssel kapcsolatban további információkért forduljanak a megyei kormányhivatalok növény- és talajvédelmi igazgatóságaihoz és a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamarához.