A Stuttgart peremén épült kutatási és fejlesztési központban mintegy 1700 alkotó elme folytat alkalmazott ipari kutatást. A beruházás avatóját megtisztelte jelenlétével Angela Merkel szövetségi kancellár, Winfried Kretschmann, Baden-Württemberg tartomány miniszterelnöke és még számos kiválósága a politikai, üzleti világnak, a tudományoknak.
Dr. Volkmar Denner, a Bosch igazgatótanácsának elnöke hangoztatta: „Központunkban, akárcsak egy egyetemen, számos szakma képviselteti magát. Azt szeretnénk, hogy kutatóink ne csak arra gondoljanak, mit hoz a jövő, hanem hogy sikeres vállalkozók is legyenek. Renningen a Bosch saját Stanfordja. A központ a német technológiába vetett hitünket is kifejezi”.
A vállalatóriás mintegy 310 millió eurót fektetett az új telephely létrehozásába. A kutatóközpont, amelynek mottója, „ötletek millióival hálózatba kötve”, a Bosch egész világra kiterjedő kutatói és fejlesztői hálózatának csomópontja. A technológiák és szolgáltatások szállítója a vállalkozói szellemiséget is szeretné erősíteni. Denner éppen ebben látja Németország egyik hátrányát a piaci versenyben.
„Németországban az embereknek sem lehetőségük, sem késztetésük nincs új cégeket alapítani. Különösen a frissdiplomások esetében szükséges erősíteni a vállalkozói szellemiséget. Ebben a tekintetben az egyetemeknek többet kell tenniük, mint hogy csupán felkészítik hallgatóikat a vizsgákra.”
A központ számos tudományos és műszaki szakmát képvisel. Legyen akár villamosmérnök, gépészmérnök, informatikus, elemző, vegyész, fizikus, biológus vagy a mikrorendszerek szakértője, Renningenben a központi kutatások és fejlett műszaki ismeretek területén 1200 munkavállaló dolgozik a jövő műszaki kihívásain, az ő munkájukat további 500 doktorandusz-hallgató és gyakornok segíti. Eddig a kutatók Stuttgart körzetében három helyszínen dolgoztak.
A campus sajátos atmoszférájában a Bosch úttörő elméi új termékeket és újszerű gyártástechnológiai módszereket egyaránt fejlesztenek. Munkájuk olyan területekre összpontosul, mint a szoftvertechnika, a szenzor-technológia, az automatizálás, a vezetéstámogató rendszerek, valamint az akkumulátor-technológia és az egyre fejlettebb hajtásláncok. Az egyik, egyre fontosabb terület a szoftverek tudománya – különösen az IoT (internetes termékek) hálózatba kapcsolásában. A vállalat amellett, hogy a világpiac vezető mikromechanikai szenzor gyártója, évek óta bővíti a szoftverekkel kapcsolatos tudását is. A Bosch-csoport ma már több mint 15 ezer szoftverfejlesztő mérnököt foglalkoztat. Csak az „internetes termékeken” 3000 szakember dolgozik. A Bosch különösen a hálózatba kapcsolás révén elérhető szolgáltatásokban lát üzleti fantáziát.
A főépületen, a tizenegy laboratóriumi épületen és műhelyen, a két karbantartó épületen kívül modern próbapálya is rendelkezésre áll a vezetéstámogató rendszerek teszteléséhez. Hálózati mátrix segítségével döntötték el, hogy ki melyik épületet használja. A döntés alapját az adta, hogy az egyes szakterületek között milyen intenzív az információáramlás. Minél szorosabb az együttműködés egy-egy szervezeti egység között, annál közelebb helyezkednek el földrajzilag is a campus területén belül.
A Bosch a munkakörülmények megteremtésére különösen nagy figyelmet szentelt Renningenben. A kutatók kívül-belül modern munkahelyi környezetet találnak, lényegében az egész telep egyetlen munkahely. Minden épületben és a szabadban is mindenhol elérhető a WiFi-csatlakozás. A laptopok, a táblagépek valamint az okostelefonok lehetővé teszik, hogy a campus valamennyi sarkában lehessen dolgozni. Az összes érintett dolgozó bevonásával lezajlott megbeszélések eredménye egy teljesen újfajta irodai környezet lett.
Az egyéni munkaállomások mellett 270 különböző méretű tárgyaló található a komplexumban – ami azt jelenti, hogy az elmélyült munkára és a csapatmunkára egyaránt kellő mennyiségű tér áll rendelkezésre. Átlagosan minden dolgozó mindössze tíz méter távolságra ül a hozzá legközelebbi tárgyalótól, így akár egy újabb innovációs áttöréstől is.