Rezsicsökkentés és/vagy hőszigetelés? – energiahatékonysági összehasonlítás

Az energiahatékonysági összehasonlító programba pályázat útján választották ki a két ingatlant, amelyet egy fűtési idény eltéréssel hőszigetelnek. Az első ingatlan szigetelése már megtörtént, szeptembertől online is folyamatosan nyomon követhető lesz a két ház energiafogyasztása.

A hajdúdorogi referenciaház.

A hajdúnánási referenciaház: elsőként ezt szigetelték.Szakemberek az összehasonlító programban kívánják bebizonyítani: az épületek hőszigetelésével látványosan csökkenthető a fűtésre fordított energia mennyisége, miáltal a rezsiköltség akár 30–40%-kal is kevesebb lehet, a beruházás pedig 2–4 év alatt is megtérülhet.

„A házakon elvégeztük az energetikai vizsgálatot, ami a kedvezőtlen, de Magyarországon általánosnak mondható, energiahatékonysági szempontból korszerűtlen „F”, illetve „G” kategóriába sorolta az ingatlanokat. Számításaink szerint a komplett, korszerű hőszigetelésnek köszönhetően a most szigetelt ingatlan a gépészet változatlanul hagyásával is vezető, „A” energetikai besorolásúvá válik” – jelentette ki Aszódy Tamás, a Knauf Insulation Kft. ügyvezető igazgatója.

A cég által kezdeményezett program márciusban, az energiahatékonysági világnapon bejelentett pályázattal kezdődött; a nagy energiakísérletre összesen 179 család jelentkezett az ország minden részéről. A pályázó családok épületei közül választották ki a szakemberek azt a két, csaknem azonos tulajdonságú családi házat, melyet egy fűtési idény (kb. fél év) különbséggel egyaránt ingyen szigetelnek, miközben folyamatosan mérik gázfogyasztásukat.

Mindkét kiválasztott család a Hajdúságban él, Hajdúnánáson, illetve Hajdúdorogon, otthonaik mindössze hét kilométerre állnak egymástól. A kiválasztáskor az ingatlanok közelsége az azonos külső hőmérséklet miatt volt fontos szempont. A pontos méréshez a most szigetelt ház kertjében elhelyezett meteorológiai állomás szolgáltat majd adatokat a hőmérsékleti körülményekről. A szigetelt és szigeteletlen ingatlan egyaránt Magyarország legjellemzőbb típusú és alapterületű (108, illetve110 négyzetméter) családi háza, lakói két-két felnőtt és kiskorú. A családok azért jelentkeztek a programra, hogy a lehető legnagyobb mértékben csökkentsék rezsiköltségeiket.

Az épület homlokzatát, vagyis külső falait, illetve tetőterét szigetelték a szakemberek. A szigetelt és szigeteletlen házakat a kísérlet fél éve alatt folyamatos mérésekkel figyelik, majd elemzik és értékelik energiafogyasztásukat. Ráadásul nem csupán az energiafogyasztás és a lakások belső hőmérséklete, de a számla alakulásának mértéke is nyomon követhető lesz ezen a weboldalon.

„Az összehasonlító program egyedülálló kezdeményezés, az pedig külön érdekes eleme, hogy a házak energiafogyasztását az érdeklődők is folyamatosan nyomon követhetik” – mondta Lengyel Ágoston, az energiafogyasztási mérésekért felelős Pannon Építőműhely Kft. ügyvezető igazgatója. „Mindkét épületben elhelyeztünk egy-egy adatgyűjtő rendszert, és azt vizsgáljuk majd, hogy mennyi energiát használnak el a családok házaik azonos belső hőmérsékletre fűtéséhez. Az adatok online érkeznek be hozzánk, s a fűtési idény kezdetétől nyilvánosak lesznek a mérések” – tette hozzá a szakember.

Az épületfizikai vizsgálatokban a Budapesti Műszaki Egyetem épületszerkezet-tani tanszéke a partner. Bakonyi Dániel, a tanszék doktorandusza elmondta: méréseikkel alapvetően azt vizsgálják, mennyi idő alatt hűl át a hőszigetelt fal, hogyan alakul a fűtési idényben a belső komfortérzet. Ezek az adatok elsősorban a szakembereknek, mérnököknek, fizikusoknak szólnak majd, mivel eddig nem ismert információt nyerhetnek. Az elemzéseket végző szakemberek célja, hogy rávilágítsanak az energiahatékonysági beruházások energiafogyasztásra, és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésre gyakorolt hatásaira, s arra, hogy a helyesen elvégzett épületszigetelések járnak valódi és tartós rezsicsökkentéssel.

A kivitelezéskor 20 cm vastag homlokzati kőzetgyapotot helyeznek fel az épületekre, a házak padlásterét pedig 25 cm-es üveggyapot-szigetelés borítja majd, ami vastagabb, mint a Magyarországon jellemző 8–10 cm-es szigetelés, ám nyugat-európai körülmények között átlagosnak mondható, s valóban hosszú távon hozzájárul a rezsiköltség csökkentéséhez.

Emellett az ingatlanokat már a 2018. január 1-jétől életbe lépő, lakóházakra vonatkozó energetikai előírásainak (U-értékeknek) megfelelő szintre újítják fel, megelőzve napjaink követelményeit. A Knauf arra is szeretné ugyanis felhívni a figyelmet, hogy ha már időt és pénzt szán a felújításra, érdemes a magasabb minőségi fokozatot választani, hiszen az ilyen hőszigetelő anyag az átlagosnál gyorsabban megtérül.

A kivitelezéskor az ablakkávákat és a lábazatot is különös gonddal szigetelték, valamint a függőleges és vízszintes szigetelés is úgy csatlakozik egymáshoz, hogy keletkezzék hőhíd.

Az energiahatékonysági összehasonlítások szeptember végén kezdődnek és folyamatosan nyomon követhetőek a www.nalamszigetelnek.hu weboldalon. A munka módszertani támogatója a Magyar Energiahatékonysági Intézet.