Magyarországon mintegy félmillió diák vállalhat munkát, és nagyjából minden második él is a lehetőséggel. A tanulók foglalkoztatása rugalmas és gazdaságos megoldás lehet a munkaadóóknak. A diákok foglalkoztatásának számos előnyéről beszélnek a Work Force munkaerő-közvetítő cég szakemberei.
Sok cégnél előfordul, hogy váratlanul érkezik egy nagy megrendelés, és hirtelen szükség lehet akár ötven, száz munkavállalóra, még ha csak néhány hétre is. Kemény kihívás nemegy hazai vállalkozás számára, holott létezik rugalmas, gazdaságos és gyors megoldás. Hazánkban az életkora és főiskolai, egyetemi hallgatói státusza alapján mintegy félmillió diák vállalhat munkát, és minden második rendszeresen vagy alkalmanként él is ezzel a lehetőséggel. Azaz kereken 250 ezer gyorsan alkalmazkodó, a modern technológiától sem idegenkedő, friss szemléletet hozó fiatal munkavállaló érhető el. Ők aztán akár hosszabb távon is azoknál a cégeknél, társaságoknál helyezkedhetnek el, amik diákként is alkalmazták őket. Az Eurostat statisztikái csalóka képet mutatnak ugyan hazánkról, mivel nem nézik a magyar iskolaszövetkezeti foglalkoztatási formát. Az iparági tapasztalatok viszont hű és reális képet mutatnak: minden második diák dolgozik a tanulmányai mellett, korántsem a luxus életvitelért, hanem a puszta megélhetésért és lakhatásért.
A hazai vállalatok kezdik felismerni, hogy számukra a diákok az egyik fő munkaerő-tartalék. Az egykor hagyományos munkahelynek számító kiskereskedelem, vendéglátás, logisztika mellett csaknem valamennyi ágazatban megjelentek a diák munkavállalók – még az átlagosnál nagyobb felelősséggel járó gyakornoki pozíciókban is. A diákok megnőtt foglalkoztatottságát az is mutatja, hogy az ő esetükben is elkezdődött a bérverseny, egyelőre főként azokban az ágazatokban, ahol viszonylag nagy a munkaerő-mozgás, mint például a gyártás, logisztika területein.
Tavaly 1750 forint volt az átlagos diákórabér, az idén már 2000 forint, és a nyári szezonban további 20-30 százalékos emelkedésre lehet számítani. Műszaki, mérnöki munkakörökben óránként 2500 forint feletti, pénzügyi és gazdasági területen 2000-2200, az IT-s munkakörökben pedig 3500 forint órabért kínálnak a cégek. Emellett a diákok foglalkoztatása a leggazdaságosabb, mivel a cégeknek csupán a diákbéreket, illetve a szolgáltatási díjat kell kifizetniük. Nincs táppénz, szabadság, a foglalkoztatásukkal járó adminisztratív feladatokat pedig az iskolaszövetkezet végzi. A diák munkavállalók nem növelik a statisztikai létszámot, ami azoknál a cégeknél lehet előnyös, amik tervezik, hogy állami vagy európai uniós forrásból finanszírozott pályázaton indulnak, és ahol számít a foglalkoztatottak statisztikai létszáma – mondta el tudósítónknak Papp Tamás, a Work Force Csoport diákmunka-üzletágának vezetője.
A diákok foglalkoztatásának költségei a főállású munkatársakhoz képest jóval alacsonyabbak, de még az egyszerűsített foglalkoztatásnál (EFO) is kedvezőbb ez a megoldás a cégek számára. A Work Force cégcsoport üzletága, a Job Force iskolaszövetkezet számításai szerint havi nettó 300 ezer forintos fizetés mellett az EFO-ban alkalmazott után 356 ezer forint a munkáltatói költség, a diák munkavállaló esetében ez tízezer forinttal kevesebb. Nem kevés megtakarítás lehet a cégeknek az is, hogy a nyár elején végzett fiatal október végéig diákjogviszonnyal rendelkezik, ennek minden foglalkoztatási előnyével.
Foglalkoztatási szempontból különleges helyzetben vannak a Magyarországon tanuló külföldi hallgatók, akinek hazájában a legtöbb esetben mások a foglalkoztatási lehetőségek, így korántsem magától értetődő, hogy a diákmunkára jelentkezzenek, ha dolgozni akarnak. Göndöcs Viktor, a Work Force egyik igazgatója szerint ez a célcsoport is nagy figyelmet érdemel. Hazánk egyetemein, főiskoláin jó néhány tízezer külföldi tanul, miáltal a fővárostól távolabbi helyeken is kézenfekvő lehet a foglalkoztatásuk.
Azon túl, hogy a diákok foglalkoztatása gyors, rugalmas és gazdaságos megoldást kínál a munkaerőpiaci igényekre, hosszú távon is szerfölött hasznosak. A diák-munkavállalókból ugyanis – kölcsönös elégedettség esetén – a tanulmányaik elvégzése után főállású munkatársak is válhatnak. A gyakornoki és tehetségfelmérő programok is jó lehetőséget kínálnak a vállalaton belüli utánpótlás-képzésre. Nagy előny lehet, hogy nem kell további időt szánni a vállalati ismeretek és a cégkultúra bemutatására.