Segítő kezek, segítő eszközök szépkorúak számára

Ma a távirati iroda jelentette, hogy meg is kezdődött az időseket segítő infokommunikációs modellprogram: a jövő februárig tartó „éles üzemmódban” az infokommunikáció eszközei a főszereplők. Újságírók előtt elhangzott, hogy a fejlesztési tárca tízmillió forintjából vették meg – egyelőre negyvenöt személy számára – a 75 évesnél idősebbek mindennapjait megkönnyítő eszközöket, okostelefont, internet-szolgáltatást és vészjelző karperecet. 

Az eszközöket az érintettek megkapták, az őket felügyelő diszpécserközpontokat üzembe helyezték. Helyszínenként negyven, közösségi szolgálatban részt vevő diákot és 15 közfoglalkoztatott szociális szakembert és informatikust vettek fel. Az időseket segítő infokommunikációs modellprogram egyben tudományos kutatás is: ellenőrzött körülmények között azt vizsgálják, hogy miként könnyítik meg a digitális eszközök a szépkorúak életét.

A mai sajtóbemutató részvevői megtudhatták, hogy a diákok már hetek óta tanítják az időseket az eszközök kezelésére. A vészjelző karperecen lévő gomb megnyomásával a jel azonnal beérkezik a diszpécserekhez, a központ munkatársa okostelefonon vagy az idős ember lakásában elhelyezett készülék segítségével, kihangosítva kapcsolatot létesít a segítségre szorulóval. A karperec automatikusan is képes riasztást küldeni, ha viselőjének aktivitása csökken, rosszul lesz vagy elájul.

Az idős emberek három alapvető problémával szembesülnek a mindennapokban: a magányossággal, az egészségi problémák miatt tartós gondozásra szorulnak, valamint kiszolgáltatottságuk miatt bűncselekmények célpontjai. Ezekre próbálnak megoldást találni a digitális eszközökkel. Magyar szakértők szerint egész Európában nincs hasonló kezdeményezés, ami ezeket egyszerre kezeli.

Hazánk lakosságából 751 ezer a 75 évesnél idősebb, 2030-ra várhatóan egymillióra lesz, azaz a lakosság 10,7 százaléka. A nemzedékek közötti kommunikációt is ösztönző, modell értékű kezdeményezés tapasztalatait jövőre összegzik.