Súlyos vádakkal illetik a Trumphoz Washingtonba készülő Gorkát

Az uniós országok csúcsvezetőiből álló testület, az Európai Tanács új elnökéről, Antonio Costa volt portugál miniszterelnökről közöl portrét a Handelsblatt, a német üzleti körök napilapja. Mint a cikkben olvasható, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság régi-új elnöke már nagyon várja, hogy a joviális szociáldemokrata jöjjön, és vegye át a teendőket az eddigi tanácsi elnöktől, a liberális pártállású Charles Michel volt belga kormányfőtől, aki állandóan azzal próbálkozott, hogy saját magára vonzza a reflektorfényt, és ellopja a show-t a végrehajtó testület vezetőjétől.

A Handelsblatt abban összegzi a Costával szemben támasztott elvárások lényegét, hogy tanítsa móresre a testület nagy egóval megáldott tagjait, és gondoskodjék az Unió egységes fellépéséről mind az Egyesült Államokkal, mind Kínával szemben. A 63 éves Costa egy uniós tisztségviselő szerint jó viszonyt ápol Von der Leyennel, és a lap ehhez hozzáteszi: 2015–23 közötti portugál miniszterelnöksége alatt is bebizonyította, hogy ügyes tárgyaló, és közös platformra tudott hozni eltérő pártokat.

Azt már tudni lehet a terveiről, hogy az eddig kétnapos EU-csúcsok helyett egy napra akarja besűríteni az ilyen találkozókat, és elege van abból, hogy a csúcsvezetők egész éjszaka a zárónyilatkozat egy-két szófordulatán vitatkozzanak – végezzék el a munkát előzetesen a nagykövetek. „Meg fogjuk kísérelni”, mondta a Handelsblattnak egy EU-tisztviselő.

A Forbes magazin minapi cikke után most a baloldali liberális londoni The Guardian foglalkozik azzal, hogy Donald Trump az elnöki csapatépítés keretében – nagy felhördülést okozva – terrorizmusellenes főigazgatónak kívánja kinevezni a szélsőjobboldali kommentátor Gorka Sebestyént. A lap kiemeli, hogy ennek a pozíciónak a betöltése – ellentétben a hírszerző-főnöki vagy a védelmi miniszteri tisztséggel – nem követeli meg a szenátusi jóváhagyást. Idézi a cikk John Boltont, aki Trump előző elnöki ciklusában egy ideig nemzetbiztonsági tanácsadó volt, és most olyan szélhámosnak nevezte Gorkát, akinek nincs semmi keresnivalója egyetlen amerikai kormányzatban sem. Herbert Raymond McMaster nyugalmazott tábornok szerint – ő Bolton előtt szolgálta nemzetbiztonsági tanácsadóként Trumpot – az elnök hamar rá fog jönni arra, hogy választása nem volt szerencsés. Trump tanácsadói állítólag elszörnyedtek a jelölés hallatán, és egyikük – nevének mellőzését kérve – azt állította, hogy csaknem mindenki bohócnak tartja Gorkát. A The Guardian tudomása szerint Michael Anton konzervatív beszédíró annak nyomán kérte, hogy ne vegyék őt figyelembe, mint lehetséges helyettes nemzetbiztonsági tanácsadót, hogy tudomást szerzett a megválasztott elnök Gorkával kapcsolatos terveiről. A brit lap idézi azokat a vélekedéseket, miszerint Gorka épp olyan rövid ideig marad majd a Fehér Házban, mint Trump első elnöki ciklusa alatt. Akkor mindössze hét hónapot tudott ott tölteni, de ez is elég volt ahhoz, hogy úgymond ellentmondásossá váljék a megítélése. Így például amellett volt, hogy ne engedjék beutazni az Egyesült Államokba a döntően muszlim lakosságú országok polgárait. 

Gorka gyakran militáns szavakkal jellemzi saját hitét: szerinte ő és a vele azonos nézeten levő jobboldali keresztények nem bibliai bárányok, hanem olyanok, akik ott vannak, amikor Jézus szólítja őket, azzal, hogy add el mindenedet, és vásárolj egy szablyát. Megjegyzem: tudomásom szerint a jézusi felszólítás úgy hangzik, add el mindenedet, és kövess engem, Gorka tehát meglehetősen innovatív módon fordítja a Bibliát. Tavaly, az Izrael ellen a Hamász által elkövetett támadás után azt a tanácsot adta Izraelnek, hogy „öljétek meg mindegyiküket. Áldja meg az Isten Izraelt, áldja meg az Isten a judeo-keresztény civilizációt”. Ezt az idézetet a The Guardian a The Washington Postból vette át. Amikor Trump 2017-i elnöki beiktatásán Gorka a Vitézi Rend jelvényét viselve jelent meg, a Fox Newsnak kijelentette, hogy „az alfahímek visszatértek”. Egyszer pedig Doktor Gorkaként reklámozott egy derékfájás kezelésére szolgáló olajkészítményt, holott nincs orvosdoktori címe – igaz, a The Guardian szerint a Corvinuson szerzett PhD-fokozatának az értékét is erősen megkérdőjelezik.

A müncheni Süddeutsche Zeitung beszámol arról, hogy tovább növelte támogatottságát Orbán Viktor kihívója, Magyar Péter. Eszerint, ha most tartanák a választásokat, a Tisza Pártra 47, a Fideszre csak 36 százalék voksolna. Egy hónappal ezelőtt a Median mérése szerint még csak 7 százalékpont volt a Tisza előnye a kormánypárttal szemben.

A bajor lap felidézi, hogy Magyar Péter ez év elején lépett elő a jobboldali populista Orbán bírálójaként, pártja azonban júniusban az európai parlamenti választáson már megszerezte a voksok 30 százalékát.

A párt EP-képviselői ahhoz a néppárti frakcióhoz csatlakoztak, ahová a német kereszténydemokrata, illetve keresztényszociális unió is tartozik. A következő parlamenti választás azonban csak 2026 tavaszán esedékes Magyarországon.