Ma még felmérhetetlen, hogy pontosan hány hazai kkv-t dönt be, illetve hoz nehéz helyzetbe a koronavírus-járvány, mivel a kényszerintézkedések gazdasági hatásai még csak most kezdik éreztetni hatásukat az ellátási láncokban. (A nyitó képen: ha visszaépítenék a győri Bécsi-kaput, éke lehetne a városnak; az Arrabona Városvédő Egyesület makettje.)
Vannak ágazatok, amelyeket azonnal padlóra küldött a vírus, és vannak, amelyeket csak később fog elérni a recesszió. Ugyanakkor a turizmusban és a vendéglátásban már most láthatóan súlyos problémák vannak. Az Opten céginformációs szolgáltató felmérte hány hazai kkv, egyéni vállalkozó és legfőképpen munkahely sodródott veszélybe a turisztikai ágazatban.
opten_idegenforg_tablazat
A legtöbb cég és egyéni vállalkozás a vendéglátásban működik: összesen több mint 31 000. Ebből a több mint 100 ezer alkalmazottat foglalkoztató társas vállalkozások árbevétele 2018-ban meghaladta a 941 ezer millió forintot. A szálláshelyeket (hotelek, motelek, panziók, hostelek és kempingek) üzemeltető cégek száma 4400 körül van, melyhez hozzászámítandó még 1657 egyéni vállalkozás. A szálláshely-üzemeltetők árbevétele 2018-ban a 430 ezer millió forintot is meghaladta. A szektor társas vállalkozásaiban több mint 30 000-en dolgoznak. Az utazásközvetítéssel és -szervezéssel foglalkozó társas vállalkozások száma 1819, az ezzel a tevékenységgel foglalkozó egyéni vállalkozásoké pedig 1110; a cégek bevétele 2018-ban 345 ezer millió forint volt.
A turisztikai ágazatban működő több, mint 25 ezer társas vállalkozás gazdasági léte van veszélyben. Ehhez hozzá számítandó még jó 14 000 egyéni vállalkozó is, melynek többsége valószínűleg nem rendelkezik a nehéz idők átvészeléséhez szükséges pénzügyi tartalékokkal. – Csak 2021 tavaszán derül majd ki, hogy a 2018-ban elért 1716 ezer millió forint árbevételhez képest pontosan mekkora veszteségeket kell elszenvednie a hazai turizmusnak az idén.
Aggodalomra adhat okot még, hogy a járványhelyzet elhúzódásának függvényében az ágazat társas vállalkozásai által fenntartott jó 136 000 munkahely többsége is veszélyben van.
Nem hat azonban egyformán a szektor szereplőire a kialakult helyzet. Aki magasabb tőketartalékkal rendelkezik vagy más tevékenységeket is végez, annak valamivel könnyebb.
A járvány levonulása után remélhetőleg középtávon már javulnak a körülmények, a belföldi turizmus feltehetően hamarabb talpra fog állni, mint a nemzetközi, itthon pedig először a vidék/falu lesz a keresettebb – zárul az Opten céginformációs szolgáltató lapunknak megküldött elemzése.