A száznégy éves műemlék Kossuth hajó az egyetlen, eredeti formájában fennmaradt termes személygőzös Magyarországon. Fedélzetén a hajózás számos érdekes relikviája megtalálható, így a jármű teljes egészében megmaradt gőzgépe és lapátkereke, valamint a gőzműködtetésű kormányszerkezet is. A kiállításban az egykori hajózási társaságok díszegyenruhái és -kardjai mellett olyan hajós relikviák is megtalálhatók, mint például a parancsjelző telegráf. A századfordulós hangulatot pedig korabeli bútorokkal berendezett kabin idézi föl.
A tárlat a helyszínhez igazodva a Kossuth hajó modelljével nyílik. A mintegy ezer személy befogadására alkalmas, eredetileg termes gőzösnek épült hajó később vidékről szállította a kofákat és friss árujukat Budapestre. A számos névváltáson átesett jármű 1944-i Ausztriába „menekítése” révén élte túl a II. világháborút és egészen 1979-ig közlekedett a Dunán.
A dunai hajózási vállalatok története mellett külön rész emlékezik meg a Duna gyöngyszemeként is emlegetett Zsófia Herczegnő luxusgőzösről, amelynek fedélzetén számos uralkodó, történelmi személy megfordult: II. Vilmos német császár, VIII. Edward angol király (még brit trónörökösként) Isoroku Yamamoto japán admirális…
A századforduló gőzhajói című tárlat ingyenesen tekinthető meg a hét minden napján 12–22 óra között. (Kossuth Múzeumhajó, Budapest, V., Vigadó téri hajóállomás, 2. számú ponton; telefon: 06 1 411 09 42.)
Képek: a Közlekedési Múzeum Adattára