Az esetek harmadában a stroke közvetlen oka a pitvari fibrilláció; ez a szabálytalan rángás EKG-val, elektrokardiográfiai vizsgálattal felismerhető és kezelhető. Magyar szakemberek olyan diagnosztikai eszközt (WIWE) alkottak, amely az EKG-görbe tulajdonságait értékelő-elemző – a világon egyedülálló! – intelligens algoritmus segítségével megmutatja a hirtelen szívhalál és a pitvari fibrilláció következtében kialakuló stroke kockázatát.
Az eszköz két részből áll: hordozható mérőműszerből és okostelefonhoz, tábla-számítógéphez kapcsolható alkalmazásból. A készülék a 12 elvezetéses EKG I-csatornájával egyenértékű mérést végez 60 másodpercig. Az applikáció megjeleníti az EKG-görbét, felismeri a pitvari fibrillációt (PF) valamint a kamrai heterogenitás (KH) kóros mértékét, ami a hirtelen szívhalál okozója. A WIWE képes mérni a vér oxigénszintjét, számolja a pulzust is, illetve lépés- és kalóriaszámlálásra is alkalmas.
Kozmann György (D.Sc.) egyetemi tanár, a Pannon Egyetem Egészségügyi Informatikai K+F Központ elnöke, az MTA doktora és munkatársai évekig tartott kutatásai eredményezték a WIWE kifejlesztését. A készülék rövidesen megjelenik az orvosi műszerek kínálatában itthon és külföldön egyaránt. Gyártója az egri Sanatmetal Kft. A magyar vállalkozás a WIWE-n kívül traumatológiai, ortopédiai, gerincsebészeti és fogászati implantátumokat gyárt és forgalmaz, egyike a legismertebb orvostechnikai gyártónak, éves árbevétele jó négymilliárd forintot. A vállalat tavaly elnyerte a Magyar Innovációs Nagydíjat, valamint a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala Innovációs Díját.
Azok, akik az Indiegogo-n támogatják a veszprémi kutatók és az egri gyártó termékét, azok az elsők között juthatnak hozzá a készülékhez. (Az indiegogo-ról jó három évvel ezelőtt írt az Infovilág, az akkori cikkünk itt elolvasható, tessék kattintani!)