Amint végigjárjuk többször, több szemponttól vezérelve városunkat, rójuk fáradhatatlanul utcáit, és képzeletben régi utcáit is, megdöbbenve számolgatjuk, hogy mennyi maradt fenn mára szép régi épületeinkből… Minden negyedik? Minden ötödik? Minden hatodik? Vagy még kevesebb? Felesleges számolgatni…nagyon-nagyon kevés, annyi biztos – kezdődik a szombathelyi író, költő és művészettörténész írása. (A nyitó képen: a Kioszk egyike Szombathely megsemmisült, de viszonylag könnyen visszaépíthető építészeti értékének. Centiméterre pontosan felismerhető eredeti helye és tervrajzai rendelkezésre állnak. Már csak egy fakereskedőnek meg egy vendéglősnek kellene összefognia, hogy újból álljon az Ezredéves park ékköve.)
Hadd kérdezzem újfent: mennyi maradt fenn utcabútorainkból? Mik is az utcabútorok? Jobb híján nevezem így őket, mert annyira mostohák, még csak csoportnevük sincs.
A város utcaképi ékszereire gondolok, amik valaha elmaradhatatlan elemei voltak egy-egy utcarészlet kiépítésének. A villákhoz szépséges kovácsolt kerítések tartoztak, a házak előtt kandeláberek, imitt-amott ivókutak – szintén öntöttvasból. Az üzletekhez, műhelyekhez a járda fölé lógó cégérek csüngtek-lengedeztek, a bejárathoz pedig leggyakrabban az egész földszinti falsíkot beborító, faragott keményfaportálok tartoztak. A parkokat ékítő köztéri szobrok köré kis kovácsoltvas kerítést állítottak…És ha szobrot nem parkban emeltek, akkor kis kerítésén belül aprócska kert virított.
A parkok közepére díszkutat építettek, medencéjét cakkosan faragott kőperem szegélyezte. Fából csodálatos zenepavilont emeltek, ahonnan szívderítő dallamok lengték be a környéket. A hidakat faragott kő- vagy műkovács alkotta vaskorlát szegélyezte
Dömötör Jenő Wesselényi Miklós utcai villájának romantikus, sziluettekkel, árnyképekkel díszített rostélya városunk legszebb kerítése. A közelmúltban szakszerűen felújították
Nem állítom, hogy ma nincsenek korlátok meg kerítések, de az tény, hogy az eredeti, az igazán míves változatokból mára szinte semmi sem maradt. Többnyire a legmaradandóbb anyagokat használó építményekről van szó: kőről, vasról…
Az Ady Endre tér parkos, nyugati oldalán létesítették a Gyermekligetet. Csodálatos lugasa megsemmisült, szökőkútjának káváját sok évtizedes elhanyagoltság után elhordták. A mai lugas, amely a régit idézi, sokkal egyszerűbb kivitelben készült valaha, és mára már ez is az enyészet martalékává vált
Ahhoz, hogy egy épített, városképileg fontos érték végleg megsemmisüljön, semmi másra nincsen szüksége, mint az elhanyagoltságra.
Városunkban egy nagyobb létesítmény, épületegyüttes fejlesztése során rendre átszervezik az ehhez tartozó terület közlekedési rendjét, Ez azzal jár, hogy a főbejárat eredeti, nagy műgonddal kialakított eredeti kapuzatát kivonják a forgalomból, mert egy másik helyen újat létesítenek, az ingatlan egy egészen máshol lévő pontján. Ezután a használaton kívülre esett kapuzatot többnyie teljesen sorsára hagyják, egyszerűen azért, mert az használaton kívül van. Hiába a legnagyobb értéke továbbra is a telket körülvevő kerítésnek, úgy tekintenek rá máris, mint egy felesleges ócskavasra. Ilyenkor nincs már messze, hogy ez a múltat idéző, esztétikus és hangsúlyos városképi jelentőségű érték megsemmisüljön. Hamarosan megtámadja a rozsda, és ezzel lassú, alázatos pusztulásának folyamata kezdetét veszi. Erre a sajnálatos gyakorlatra jó példa a kámoni arborétum eredeti bejárata, vagy a Markusovszky kórház eredeti, Paragvári utcai főbejárata, avagy akár a Pető-villa főbejárata, szintén a Paragvári úton.
Döbbenetes, hogy városunkban eredeti járdacégérrel, fa portállal ma már egyáltalán nem találkozhatunk. Eltűntek a szoborparkok, visszaállításukra talán már a remény is elszállt. Hiányuk okán silányul a városkép. Emlékszik-e – vagy legalább tudja-e –manapság bárki is, hogy eleink a tiszteletadás szándékának adtak nyomatékot az apró részletek gondos kimunkálásával is – szem előtt tartván az utcakép, a városdíszítés szempontjait is?
A Belsikátor, a Forgó egyik járdacégére…mára egy régi sincs ezekből a kedves, ötletes, esztétikus figyelemfelkeltő elemekből városunk utcáin
Kis csokorba szedtem öreg utcáink, tereink eltűnt ornamenseit, hogy fogalmat alkothassunk arról, milyen hangulatossá tették a régi értékeit-ékeit manapság már csak itt-ott őrző városunkat.
Ahhoz, hogy egy épített, városképileg fontos érték végleg megsemmisüljön, semmi másra nincsen „szüksége”, mint az elhanyagoltságra. Városunkban egy nagyobb létesítmény, épületegyüttes fejlesztése közben sorra átszervezik az ehhez tartozó terület közlekedési rendjét, Ez azzal jár, hogy a főbejárat eredeti, nagy műgonddal kialakított eredeti kapuzatát kivonják a forgalomból, mert egy másik helyen újat létesítenek – az ingatlan merőben más pontján. Ezután a használaton kívülre esett kapuzatot többnyire a sorsára hagyják, egyszerűen azért, mert az használaton kívül van. Hiába a legnagyobb értéke továbbra is a telket körülvevő kerítésnek, úgy tekintenek rá máris, mint felesleges ócskavasra. Ilyenkor általában végleg megpecsételődik a múltat idéző, esztétikus és hangsúlyos városképi jelentőségű érték sorsa. Megtámadja a rozsda, és ezzel megkezdődika lassú, megszégyenítő pusztulása. Erre a halálos gyakorlatra példa a kámoni arborétum eredeti bejárata, vagy a Markusovszky kórház eredeti, Paragvári utcai főbejárata, a Pető-villa főbejárata, ugyancsak a Paragvári úton.