Tehetségkutató fiatal feltalálóknak – bárki lehet világhírű

Nem lesznek belőlük megasztárok vagy celebek, de joggal remélhető, hogy a rendhagyó tanulmányi versenyen kiemelkedő teljesítményt nyújtó középiskolásokkal később az ipar, az gazdasági élet irányítóiként, a szolgáltatási szféra meghatározó személyiségeiként, vagy vállalatvezetőként találkozhatunk. Azért sem túlzó ez a jóslat, mert a valóság máris igazolja a bizakodó megállapítást, hiszen a múlt évtizedek nyerteseiből a hazai gazdaság fontos szereplői lettek.

A Magyar Innovációs Szövetség először az 1991/92. tanévben rendezte meg a tehetségkutatót, s ezzel térségünkből elsőként csatlakoztunk az Európai Unió 1988 óta szervezett versenysorozatához. Az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató 1995 óta az európai kezdeményezés teljes jogú tagja. Ami pedig a magyar diákok teljesítményét illeti: díjak tömegét hozták haza. A Budapesten rendezett, 2003. évi EU-döntő volt eddig a legeredményesebb: egy-egy első és második, valamint két különdíjat szereztek a magyar fiatalok.

Mint a mai tájékoztatón elhangzott: a holnap, október 1-jén rajtoló verseny ismét az ifjú feltalálók, tudósjelöltek elmés ötleteire, leleményeire számít. Czunyiné dr. Bertalan Judit EMMI-államtitkár, a pályázat fővédnöke azt fejtegette, hogy önálló gondolkodásra, találékonyságra szeretnék ösztönözni a fiatalokat. Nem előre megadott feladatot kell tehát megoldani, nem a kötelező tananyag bemagolásáról kell számot adni. Olyan újításokat, találmányokat vár a zsűri, amelyek továbbfejleszthetők, és a később felsőfokú tanulmányokat folytató középiskolások belőlük esetleg szakdolgozatokat, vagy doktori disszertációkat írhatnak. A 19 tagú zsűri elnöke Ormos Pál akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Központjának a főigazgatója.

Tapasztalatok szerint a verseny nem csupán izgalmakkal jár, hanem elhozza az alkotás örömét, és ami nem mellékes: a nyertesek ösztöndíjban részesülhetnek – legföljebb hárman-hárman. Az I. díjjal havi 30 ezer, a II. díjjal 20 ezer, a III. díjjal 10 ezer forint jár egy-egy évig. Egyénileg vagy kétfős csapatba szerveződve pályázhat minden, 1994. október 1.–2001. augusztus 31. között született diák, aki még nem kezdte meg felsőoktatási tanulmányait. A kidolgozandó témavázlatot legfeljebb kétoldalas dokumentum formátumban kell e-mailben elküldeni az innovacio@innovacio.hu címre legkésőbb november 26-án 14 óráig.

A Magyar Innovációs Szövetség a tehetségkutatót egyébként közösen hirdette meg az erőforrás-minisztériummal és az MTVA-val. A pályázati felhívást valamennyi hazai középiskola megkapta – nemcsak digitálisan, hanem kifüggeszthető plakát formájában is.

Bendzsel Mikós, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnöke a mai tájékoztatón arra hívta föl a figyelmet, hogy a mostani tehetségkutató meghirdetése „rendezvényektől zsúfolt időszakban” történt. Egyebek mellett nemrég tartották a kutatók éjszakáját, most folyik a dizájn-hét és nemrég ünnepeltük a golyóstoll feltalálójának, Bíró László Józsefnek a 115. születésnapját.

További információk az ifjúsági tudományos és innovációs tehetségkutató versenyről ITT olvashatók, tessék kattintani!