Tiszta energia minden európainak

A ma ismertetett javaslatoknak három fő céljuk van: előtérbe helyezni az energiahatékonyságot; világszinten vezető szerephez jutni a megújuló energiák terén; illetve méltányos feltételeket biztosítani a fogyasztóknak. Az EU vállalta, hogy 2030-ig 40%-kal csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást, az uniós gazdaság korszerűsítését tartva szem előtt annak érdekében, hogy minden európai polgár élvezhesse a munkahelyteremtés és a növekedés eredményeit. (A teljes közlemény itt olvasható.)

 

Európai védelmi cselekvési terv


Az elmúlt évtizedben az uniós tagállamok védelmi kiadásai reálértékben közel 12%-kal csökkentek, ráadásul ezt nem követte szorosabb európai együttműködés. A védelem és biztonság területén tapasztalható tagállami együttműködés hiánya a becslések szerint évente 25–100 milliárd euróba kerül. Az Európai Bizottság ma javaslatot tett az Európai Védelmi Alap létrehozására és egyéb támogató intézkedések meghozatalára.

A javaslat célja, hogy hatékonyabbá tegyék a közös védelemre irányuló tagállami beruházásokat, megerősítsék az európai polgárok biztonságát, valamint előmozdítsák a versenyképes és innovatív ipari bázis megteremtését. E törekvések nem valósíthatók meg innováció, illetve az európai védelmi ipar erőforrásainak összevonása nélkül. A Bizottság által ma elfogadott európai védelmi cselekvési terv keretében tervezett intézkedések között szerepel az Európai Védelmi Alap létrehozása a közös kutatási beruházások, valamint a védelmi eszközök és technológiák közös fejlesztésének támogatására.

A javasolt alap két, egymást kiegészítő, ugyanakkor jogi struktúráját és költségvetési forrásait tekintve egymástól eltérő keretet – a kutatási keretet és a képességfejlesztési keretet – is magában foglalna. A Bizottság továbbá javasolja a védelmi iparhoz kapcsolódó kis- és középvállalkozások támogatását, valamint a közös piac megerősítését a védelmi eszközök területén. Következő lépésként a Bizottság minden érdekelttel megvitatja ezeket a javaslatokat, különösen az Európai Védelmi Alap létrehozását. Az Európai Tanács december 15–16-i ülése e folyamat fontos mérföldköve lesz. (A teljes közlemény itt olvasható.)