Tom Lantos – San Francisco, Washington

A Budapesten Lantos Péter Tamás néven született politikus Magyarország 1944-i német megszállása idején – mint életrajzában írta – tizenévesként antifasiszta, majd a II. világháború után antikommunista diákmozgalmakban vett részt. 1947-től élt az Egyesült Államokban, ahol felsőfokú tanulmányokat folytatott a Washingtoni Egyetemen, illetve a kaliforniai Berkeley Egyetemen. Képviselővé választása előtt volt egyetemi közgazdaságtan-professzor, üzleti tanácsadó magántársaságoknál, külpolitikai elemző egy televízió-társaságnál, majd a szenátusban Joseph R. Biden szenátor külpolitikai tanácsadója – és barátja. (Obama elnök oldalán Biden az Egyesült Államok alelnöke).

A San Franciscó-i repülőtér.

Képviselőként egyebek között törvényjavaslatot terjesztett elő arról, hogy Raoul Wallenbergnek adják meg a tiszteletbeli amerikai állampolgárságot, és követeljék a Szovjetuniótól az 1945-ben Budapesten elrabolt zsidómentő svéd diplomata sorsának feltárását. Azt elérte, hogy Washingtonban, a Capitolium alatti rotundában felállítsák Wallenberg mellszobrát. 

Kezdeményezte továbbá, hogy Kossuth Lajosnak is mellszobrot emeljenek a Capitoliumban. Kossuth e szobrának avatására – 1990. március 15-én – meghívták Tőkés László erdélyi református püspököt is…

Tom Lantos 58 évig élt boldog házasságban a feleségével, Annette-tel, akivel a politikában is partner volt. Lantos 2008 elején bejelentette, hogy nyelőcsőrákja miatt visszavonul a politikától, s hamarosan meghalt. Így már nem vehette át hazai kitüntetését, a Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztjét sem. Az amerikai képviselőház megemlékezésében kiemelték, hogy Tom Lantos, mint a külügyek bizottságának elnöke egész életében igyekezett felemelni hangját az emberi jogok és a polgári szabadság védelmében.

A holokauszt emlékmúzeum.

Lantost tehát San Franciscóban választották meg képviselőnek, ezért tisztelői, hagyatékának gondozói és gyermekkori barátai kezdeményezték, hogy a város légikikötőjét róla nevezzék el. A javaslat eddig nem talált meghallgatásra, ám emléktáblájának helyt adtak a repülőtéren, a róla elnevezett körteremben (The Tom Lantos Rotunda). Az angol nyelvű szöveg méltatja Lantos tevékenységét, azt, hogy 28 éven át képviselte ezt a választókerületet az amerikai törvényhozásban.

Nemrég a washingtoni Holokauszt Emlék-múzeumban elhelyezték a Tom Lantos tiszteletére készített feliratos fémtáblát. A szöveg méltatja a magyar születésű politikus érdemeit a múzeum küldetése sikerének előmozdításában, az emberi jogok védelmében, és külön kiemeli szerepét Raoul Wallenberg svéd diplomata embermentő tetteinek megvilágításban.

Az eseményen részt vettek a Lantos család tagjai és az amerikai politikai élet közismert személyiségei, valamint több ország diplomatája. A néhai kongresszusi képviselővel kapcsolatos emlékeit Joe Biden, az Egyesült Államok alelnöke, Tom Lantos régi barátja osztotta meg a jelenlévőkkel.

 

Köszönöm Tom Szelényinek és feleségének a San Franciscó-i fotókat és a tanácsokat, továbbá Pogár Demeter tudósító barátomnak a washingtoni képeket. (A szerző)