Történelemóra, 2014: ukrajnai krétakör

1935: Saar-vidék német lett.1935. január 13-án népszavazás zajlott le a Saar-vidék hovatartozásáról. Az etnikai összetételnek megfelelően a 477 000 szavazó nagy többsége a Németországhoz csatlakozás mellett döntött. A „Deutsche Front” nevű párt a választásokon 90,8%-ot szerzett. Hitler az eseményt saját sikereként sajátította ki.

1938március 12-én a Wehrmacht bevonult Ausztriába, harcokra nem került sor. Az Anschluss előzményeként Németország politikai nyomást gyakorolt az országra és március 11-én Bécsben az osztrák náci párt előre megfontolt szándékkal megbuktatta a fennálló osztrák kormányt. A nemzetközi válasz mérsékelt volt: Nagy-Britannia nem léptette életbe a versailles-i békeszerződést, ami megtiltotta Németország és Ausztria bármilyen kapcsolatát. Ausztria viszont független államként megszűnt létezni.

1938. szeptember 30-án aláírták a müncheni szerződést, amelyben a nyugati nagyhatalmak vezetői elismerték a Csehszlovákiához tartozó, főleg németek lakta Szudéta-vidék Németországhoz csatolását.

1938. november 2-án következett az első bécsi döntés, a Trianon utáni Magyarországot érintő felvidéki revízió. A világ megnyugtatását szolgáló rövid szünet után, 1939 március 14-én létrehozták a Hitler-barát Josef Tiso vezette szlovák államot. Másnap – Cseh–Morva Protektorátus néven –Cseh- és Morvaországot Németország, a Kárpátalját pedig (március 15–18. között) Horthy annektálta.

Magyar csapatok vonulnak be a szlovákiai Losoncra 1938. november 10-én.

A Nyugat engedékeny volt a hitleri területszerző politikával szemben, azt remélve, hogy így elkerülhető a háború. Csalódnia kellett: hetvenöt esztendővel ezelőtt, 1939. szeptember 1-jén  a náci Németország rátámadt Lengyelországra.

Vannak, akik évtizedek óta azt vallják: a II. világháború – az 1929–33-i világgazdasági válság egyenes folytatásaként, az 1936-i berlini olimpia előkészületeitől elvakítva – valójában a Saar-vidék Németországhoz visszacsatolásával kezdődött. Amikor a világ nem akadályozta meg az első lépést, hogy a „nagy”, azaz az I. világháborúban legyőzött Reich, a Német Birodalom feltámadjon!

1938. március 12-én Németország magához csatolta Ausztriát; százezrek fogadták kitörő örömmel a bevonulókat.

A történelem ismétlődik?

2008 februárjában kikiáltotta függetlenségét Koszovó. Amerikai erők segítették a függetlenség kiharcolását. Koszovó sikerének közvetlen hatására Dél-Oszétia és Abházia – Oroszországgal a háta mögött – el akart szakadni az amerikai érdekszférába tartozó GrúziátólÁprilisban Grúzia közeledett a NATO-hoz. Tagjelölti státust kapott az ország, s ezért Oroszország csapat-összevonásokat hajtott végre Abháziában, és lelőtt egy grúz kémrepülőgépet. Májusban az akkori orosz elnök, Dmitrij Medvegyev utasítására 400 katona vonult Abházia területére. Brüsszelben Grúzia az Európai Unió segítségét kérte egy esetleges orosz támadástól tartva. Júliusban – fenyegetésképpen – orosz vadászgépek jelentek meg Dél-Oszétia felett. Az elhidegülés folyamatosan tartott, Grúzia hazahívta moszkvai nagykövetét is.          

Ilyen előzmények után, augusztus 8-án – történetesen a 2008-i pekingi nyári olimpiai játékok első napján – Grúzia háborús offenzívába kezdett Dél-Oszétia szeparatistái ellen, ostrom alá fogta a grúz határhoz közeli dél-oszét fővárost, ChinvalitOroszország szerint Grúzia népirtást hajtott végre az oszétok ellen, ezért megtámadta a Dél-Oszétiát elfoglalni készülő grúz erőket, majd a támadást Oszétián kívül is folytatta. Grúzia vitatott állítása szerint Dél-Oszétia megtámadására a már korábban megindult orosz csapatmozgások miatt volt szükség, a grúz támadás pillanatában az orosz hadsereg már Dél-Oszétia (azaz Grúzia) területén volt.

2008augusztus 26-a óta Dél-Oszétia és Abházia de facto Grúziától független, Oroszország által elismert állam – Moszkva támogatásával. És 2008 szeptembere óta – a gazdasági világválság szélárnyékában…

A folytatás pedig…

2014 február: Oroszország – közvetlenül a Szocsiban megtartott téli olimpia befejezése után – de facto hatalma alá gyűrte az Ukrajna szerves részét alkotó Krim-félszigetet és tényleges hatalmat gyakorol az ország sok orosz által lakott keleti felének más részein. És jön a de jure: kihirdették a népszavazást a Krimben. Az eredmény nem kétséges…

Újjászületőben az Orosz Birodalom, a Российская Империя? Netán a széthullott szovjet birodalom visszavág? A világ többi része meg – zavarodottan, puhán, keménykedve reménykedik.

Mint egykor tette Chamberlain brit miniszterelnök – Münchenben…

A témához ajánlott háttérmagyarázatok: Saar-vidék, bécsi döntések, Szlovákia.