Megtört a 2014 harmadik negyedéve óta tartó erősen növekvő trend az építőipari cégek megszűnési rátájában. Az idén a harmadik negyedévben 1377 vállalkozás szűnt meg, 4 százalékkal kevesebb az esztendővel azelőtti 1439-hez képest, és 16 százalékos visszaesés az előző negyedévi – egyébként abszolút rekordnak számító – 1771-hez mérten. Az adatokat közzétevő Opten szerint csak átmeneti ingadozásról van szó, az ágazat nincs túl a nehezén.
Az Opten szerint azért nincs ok az örömre, mert a társaságok megszűnéséhez vezető eljárásból minden addiginál több lehet folyamatban a cégbíróságon. Tavaly az év egészében 7116 megszűnéshez vezető eljárás elindításáról határozott a bíróság, az idén már az első három negyedévben több mint 5600 végelszámolás, felszámolás, kényszertörlés jelent meg az építőipari cégstatisztikában.
A KSH adatai szerint az építőipari kibocsátás tavalyi lendülete megtört, az ágazat termelése hónapról hónapra csökken, és nem kecsegtet sok jóval az ágazat szerződött megrendelés-állományának visszaesése sem. Különösen rossz hír, hogy a termelési volumen is csökken. A gazdaság legszélesebb spektrumát elérő épületépítés pedig különösen rossz előjeleket produkál: az alágazatban már 19 százalékkal kisebb az új szerződések volumene, mint egy évvel ezelőtt.
A pénzügyi szektor sokkal óvatosabb az ingatlanfejlesztési projektek finanszírozásával, mint a 2000-es évek elején, a befektetői bizalom pedig még távolról sem nevezhető egészségesnek. A múlt egy évben tapasztalt ingatlanpiaci rally többnyire a kisbefektetők lakásvásárlásainak köszönhető, de az emelkedés rendkívüli meredeksége csak fokozta az ágazat bizonytalanságát a hosszú távú kilátásokat illetően. A nagybefektetők láthatólag kivárnak, a piac normalizálásában ugyanakkor sokat segíthet a kormányzat által már belengetett építőipari áfacsökkentés.
Az Opten adataiból egyértelműen látszik, hogy az építőipari áttörésre még várni kell. Mind a cégek számának alakulása, mind a termelési volumen kiábrándító egy fejlődő gazdaság számaihoz képest. Az áfa csökkentése újabb jó esély ugyan az áttörésre, de látványos eredményeket csak a befektetői bizalom és a pénzügyi szektor stabilizálódása hozhat.