Manapság már számos eszköz, akár világítási és fűtési rendszerek, hűtőszekrények, mosógépek is folyamatos online kapcsolatban vannak, és alkalmazások segítségével vagy közvetlenül az interneten keresztül irányíthatók. Az okostelevíziókba épített kamerákon keresztüli kémkedés, a gépjárművek számítógépes rendszerének manipulálása csak két példa a veszélyforrásokra. A G Data szakértői szerint már az idén sor kerülhet arra, hogy egy kártevőkampány valamilyen okos háztartási eszközt célozzon meg.
„A veszélyt növeli, hogy sok elektronikai gyártó nem foglalkozik kellő alapossággal a biztonsággal, csak a lehető leggyorsabban szeretné „kiokosítani” a termékeit és szolgáltatásait, miáltal sok rés maradhat nyitva a hackerek számára” ‒ emeli ki Ralf Benzmüller, a G Data víruslaboratóriumának vezetője. A biztonsági szakember veszélylehetőséget lát az önvezető autók koncepciójának terjedése kapcsán is. Benzmüller szerint szem előtt kell tartani, hogy ezeket a vívmányokat az internetes bűnözők akár személyek elleni célzott támadásra is megpróbálhatják majd felhasználni a jövőben.
Az egyik nagy nemzetközi sportesemény a kiberbűnözők naptárában a brazíliai futball-világbajnokság. Addig is és az esemény idején is elképesztő mértékben megnőhet a célzott csalások, a kártevő- és a spamkampányok száma. Az elkövetők belépőket, olcsó repülőjegyeket, szállást és élő közvetítést kínáló, levélszemétbe ágyazott hamis ajánlatokkal fogják bombázni a futballrajongókat.
Emellett folytatódik az androidos eszközök elleni támadás. Jó hír számunkra, hogy a Google operációs rendszerének új verzióiban bevezetett biztonsági mechanizmusoknak köszönhetően a fizetős sms-csalások visszaszorulhatnak, a rossz hír pedig, hogy az elkövetők ehelyett a személyes adatok eltulajdonítására, valamint a mobil bothálózatok létrehozására fognak koncentrálni.
Báránybőrbe bújt farkasként viselkedhetnek a meghekkelt, felhő alapú tárhelyek. A Dropbox és más adattároló szolgáltatások egyre népszerűbbek a használók és a bűnözők között is. Ebben az évben már olyan támadások várhatóak, amelyek nemcsak feltört fiókok adataira vadásznak, hanem álcázott .pdf-, kép- és szövegfájlokban kártevőket is elhelyeznek. Ezek pedig képesek megfertőzni a tárhelyhez csatlakoztatott számítógépeket a kézi és az automatizált letöltések közben. Az ilyen támadási metódusokkal a G Data szakértője szerint főként az üzleti környezetben fogunk találkozni.
A bűnözők az idén különösen meg akarják nehezíteni a kártevők felfedezését, azonosítását. A dinamikus kódtöltés technológia lényege, hogy a kártevőkben az a komponens, mely a támadást végrehajtja, nem egy fix állomány, hanem dinamikusan, a bűnözők pillanatnyi szándéka szerint töltődik le a felhőből. Így a bűnözők egyrészt jobban el tudják rejteni a támadásokat, másrészt a célpontjaikat is rugalmasan változtathatják. Ez a technika megnehezíti az új fenyegetések azonosítását, ami kiélezi majd a versenyt a vírusirtó szoftverek között is.