„Biztos vagyok abban, hogy mind a 27 tagállam megoldást talál Ukrajna pénzügyi támogatására” – jelentette ki az Európai Parlamentben Ursula von der Leyen, utalva egyértelműen arra, hogy a korábbi elképzelés komplikált és kárt okozhat az uniós egységben. Miután Orbán megvétózta az 50 000 millió eurós segélyt, felvetődött, hogy a tagállamok külön kötnének kétoldalú megállapodásokat Ukrajnával és így lehetne megoldást találni az Orbán okozta problémára, miután a magyar kormányfő 26 ország igenjével ment szembe.
Számos képviselő megvesztegetésre gyanakodott, hiszen éppen az Ukrajna csatlakozási tárgyalásainak megkezdését lehetővé egyhangú szavazás előtt hagyott jóvá a Bizottság 10 000 millió euró pénzlehívást a magyaroknak a fennálló problémák ellenére – írja a Reuters. Ma pedig a Magyarország elleni határozatról szavaz az Európai Parlament, miután a budapesti kormány továbbra is megsérti az uniós alapértékeket, s ez elvezet a 7-es cikkely 2. paragrafusának alkalmazásáig azzal a céllal, hogy megvonják Orbán országától a szavazati jogot.
Az amerikai CNBC tv-nek adott interjút a Davosban tartózkodó Novák Katalin, akit arról faggattak, miképp kaphatja meg Ukrajna a neki szánt segélyt Brüsszeltől, miután egyedül Magyarország vétózott. Az államfő (tessék-lássék válasza szerint) bízik abban, hogy Ukrajna megkapja ezt a pénzt, miután nagy szüksége van rá. De hogy milyen úton-módon – arra nem tudott választ adni, csak annyit, hogy ő nem a magyar kormányt, az államot képviseli. Azt viszont elmondta, hogy már kétszer is járt Kijevben, és találkozott is Zelenszkij elnökkel, tökéletesen tisztában van Ukrajna álláspontjával. De Magyarországnak megvannak a saját elképzelései. Ha fegyvert szállítanánk – mondta – az államfőnő, akkor belesodródhatnánk a háborúba, sőt a III. világháborút is emlegette.
Itt viszont ellentmondott saját magának, miután előtte kijelentette: a kárpátaljai magyarok révén közvetlenül sújt minket a háború. El tudná képzelni Kínát közvetítőnek, de először is el kellene érni, hogy Moszkva a tárgyalóasztalhoz üljön.
A három – angol–orosz–ukrán – nyelvű Ukrainian News portál Robert Fico budapesti vizitjéből azt emelte ki, hogy a szlovák kormányfő egyetért Orbán Viktor ukrajnai vétójával. Továbbá: Szlovákia támogatni fogja a magyar álláspontot abban az esetben, ha az ország szuverenitását sértő intézkedést akarnak hozni a kormány ellen. A tudósítás kitér a finn Petri Sarvamaa javaslatára is, ami a szavazati jog megvonására vonatkozik.
A Deutsche Welle alapos cikkben értelmezi a szerdán a több mint két órán át tartott, Magyarországról szóló uniós parlamenti vitát, kezdve azzal, hogy sokan vádolják az EB elnökét, mert engedett Orbán zsarolásának, amikor 10 000 millió eurót felszabadított a visszatartott alapokból arra való hivatkozással, hogy az igazságügyi rendszer reformját megfelelőnek találta. Ám eközben a budapesti kormány felszámolja a demokráciát.
Ursula von der Leyen azonban tagadta a vádakat, mondván: nem volt semmilyen „valamit valamiért” alku. – A vitában a magyar kormány képviselőitől azt hallhattuk, hogy boszorkányüldözés áldozata Magyarország, amit igen is megillet a még fennmaradó 20 000 millió euró. Ám eközben ideológiai alapon zsarolják Brüsszelben. A Deutsche Welle úgy értesült, hogy Magyarország hajlandó az előremutató, konstruktív tárgyalásokra. De még ha most belemenne is a magyar kormány ebbe a kompromisszumba, akkor sem engedhető meg, hogy évente ismétlődően fegyvert szegezzen minden tagállam fejének – nyilatkoztak név nélkül véleményvezérek.
Az 54. davosi világgazdasági fórumról szóló tudósítások alapján elmondható: meglehetősen sokat foglalkoztak Orbánékkal. A CNBC Věra Jourovával, a politikai értékek és az átláthatóság koordinációjáért felelős alelnökkel is interjút készített, akit ugyancsak az Ukrajnának szánt pénzek problémája foglalkoztatott. Az uniós biztos kijelentette: nem állítja, hogy orosz kérésre vétózott Orbán, de Moszkva egész biztosan ünnepelte Orbán vétójának eredményét.
Szintén a CNBC riportere kérdezte a bolgár kormányfőt: mit üzenne Orbán Viktornak Davosból. Nyikolaj Denkov ezt mondta: az Európai Uniónak az egységben van az ereje. Az EU szilárd gazdasági közösség és gondoskodik állampolgárairól. Ha azonban valaki szét akarja verni ezt az egységet, akkor erejét is veszti a közösség. Orbánnak részese kell lennie a megoldásnak, nem pedig a probléma okozójának.
A bolgár kormányfő aggályát fejezte ki amiatt is, hogy az uniós egység széteséséhez vezethet a Balkán-régió csatlakozása, és ebben a folyamatban óriási veszély az oroszok szándékos károkozást okozó, félrevezető kampánya.