Út a szabad tanuláshoz – az Amnesty ingyenes online oktatási platformja

Az oktatási rendszer hiányosságai egyre nagyobb nyomást helyeznek a szülőkre és a tanárokra, ez pedig növekvő kockázattal jár a fiatalok számára. Fontos, hogy az oktatásért folyó küzdelem mellett megteremtsük a lehetőséget a szabad tanulásra olyan témákban, amelyről az iskolákban nem esik szó – ezért jött létre az Amnesty Akadémia, ahol bárki ingyenesen elérheti online képzéseinket és tananyagainkat – írja szerkesztőségünknek küldött levelében dr. Demeter Áron, az Amnesty International kutatási és kommunikációs vezetője.

A túlszabályozott és központosított tanmenet mellett a tanárok túlterheltsége és a civil szervezetek kizárása egyenként is elegendőek lennének ahhoz, hogy olyan fontos kérdések kerüljenek ki a diákok számára az oktatási rendszeren belül elérhető információk bázisából, amelyek felkészítik őket az önálló társadalmi életre.  

A jelenleg érvényes „nemzeti alaptantervből” hiányoznak azok a tárgyak, amik lehetőséget adnának a tanároknak, hogy az életben való boldogulásra, kritikai gondolkodásra, társadalmi érzékenységre neveljenek. A kirekesztés és a nemi alapú megkülönböztetés felszámolásának már az iskolában el kellene kezdődnie, így lehet csak lépéseket tenni azért, hogy a fiatalok ne tegyék magukévá azokat a sztereotípiákat, amik újratermelik a munkaerőpiac problémáit, például a nemi alapú megkülönböztetés következményeként választott karriert és az ebből következő nők és férfiak közötti bérkülönbségeket.  

Ezt a hiányt próbálták a civil szervezetek azzal kezelni, hogy tudásbővítő, érzékenyítő foglalkozásokat tartottak olyan témákban, amelyek kimaradtak az órai tananyagból. Azonban a propagandatörvény hatályba lépése óta a civil szervezetek erősen korlátozottan vagy egyáltalán nem vihetnek csak képzéseket az iskolákba. A kormány ezzel a szülőkre és a tanárokra hárít rengeteg olyan többletfeladatot, amelyeket külső segítség nélkül szinte lehetetlen megoldani.  

Az Amnesty International Magyarország személyes képzései mellett olyan tananyagokat fejlesztettünk, amik szabadon, bárhonnan elérhetőek mindenki számára. Ennek a törekvésnek egy új lépése az Amnesty Akadémia, ahol bárkinek lehetősége van megismerni az emberi jogokat, és tudatosan kiállni értük.

Az egyre bővülő és a feliratkozók számára ingyenes kurzusaink témái többek között a nemek közötti egyenlőség, az iskolai bántalmazás megelőzése és a jogállamiság. Az elméleti alapokon túl a mindennapokban is használható eszközöket és tudást adnak, azért, hogy bárki valódi változást indíthasson el a saját közösségében, országos vagy akár globális szinten. 

A kurzusaink már elérhetőek a szülők, diákok, pedagógusok és mindenki számára az Amnesty Akadémián – zárul dr. Demeter Áron kutatási és kommunikációs vezető tájékoztatója.