(Szerző: Bódis András/valaszonline.hu) Közel 30 milliárd forintos vissza nem térítendő állami támogatás, bő 133 milliárdnyi kormányzati „ajándék befektetés”, majd’ 29 milliárd forint MFB-kölcsön és 151 milliárdnyi „baráti” hitel. Az elmúlt néhány évben ezek a csillagászati források repítették az Orbán Ráhel–Tiborcz István házaspárt (és társaikat) a szállodai, irodaházas szektor élére. Noha a kormányfő veje egyre több iparágban tör előre, egyértelműen a hozzá köthető luxusingatlan-fejlesztések a leglátványosabbak – és egyben a legtitkosabbak is. Csak az utóbbi hónapokban kezdett világossá válni, hogy nemcsak a BDPST Group nevű központi érdekeltségét érdemes figyelni, hanem egyes magántőke-alapokat, ingatlanalapokat is. A Válasz Online most összeszedte azt a 36 projektet, amely bizonyíthatóan a Tiborcz-kör tulajdonában vagy kezelésében áll.
A Tiborcz-kör eddig megszerzett nagy értékű ingatlanjai (2023. augusztusi állapot)
1. Hotel Dorothea; Budapest V., Dorottya utca 2. (hamarosan átadják) – 40,14 milliárd forintos Mészáros-kölcsönnel. A kormány már évekkel ezelőtt nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházássá minősítette a BDPST Group luxushotel-fejlesztését, amely a Vörösmarty térre „bekacsintó” egyik óriástömböt érinti. A mintegy 35 ezer négyzetméter alapterületű, a Mahart- és a Futura-házat, valamint az egykor a Pesti Hazai Első Takarékpénztár központjaként funkcionáló ingatlant is magában foglaló épületegyüttes 216 szobás designszállodaként funkcionál majd – de lesznek benne exkluzív lakások, éttermek, üzlethelyiségek és konferenciaközpont is. Az ötcsillagos hotelt a Marriott International fogja üzemeltetni az Autograph Collection Hotels márka alatt. (Tiborcz István társszerzőként egy könyvet is jegyez a Mahart-házról.) A teljes tömbre 40,14 milliárd forint erejéig jegyeztek be jelzálogot – a hitelt a Mészáros Lőrinc-féle MBH Bank felé kell törleszteni.
2. Sofitel Budapest Chain Bridge és a volt Malév-székház; Budapest V., Széchenyi István tér 2. (felújítás alatt). A Dorotheához hasonlóan ezt az épületegyüttest is a belvárosi Dorottya és Apáczai Csere János utcák határolják – csak nem a Vörösmarty tér, hanem a Lánchíd felől. A hotelt, illetve az ugyancsak nemzetgazdaságilag kiemelt beruházássá minősített felújítási projektet nemrég Jellinek Dániel adta tovább az Equilor Alapkezelő Zrt. egyik alapjának (hogy konkrétan melyiknek, egyelőre nem árulják el a felek), továbbá a szállodával összeépült, korábban állami tulajdonú volt Malév-székház is Jellinektől került Tiborcz közelébe. (A miniszterelnök veje a Budapest Business Journalnak nyilatkozva is saját projektjeként beszélt a most zajló Sofitel-átépítésről.) A 350 szobásra tervezett, 15 apartmanlakosztályt és kereskedelmi egységeket is magában foglaló hotel üzemeltetője a francia Accor-csoport marad (e cég egyik luxusmárkája a Sofitel)…
Az írás a tények ismertetésével itt folytatódik, tessék kattintani!