Az egészségügyi kockázatok mellett a betegség idejében történő felismerése azért is fontos, mert a cukorbetegség
2-es típusa, a felnőtt- és időskorban kezdődő diabétesz szövődményeinek kezelése tetemes anyagi teherrel is jár, és állandó figyelmet követel a betegektől. A 2-es típusú diabétesz kórfejlődése évekre elnyúlik, a cukorbetegség
„előszobája” jellegzetesen tünetmentes és a háttérben zajlik, ám korai felismeréssel a folyamat visszafordítható –
mondta el a cukorbetegeknek a Facebook-on online fórumot teremtő Tartsd a szintet! oldalon Jermendy György professzor.
Az előállapot (csökkent glukóztolerancia, emelkedett éhomi vércukor) nem alakul át törvényszerűen diabétesszé,
általában 5 év alatt a betegek harmada visszakerül normál állapotba, másik harmaduknál stagnál, és „csak”
egyharmaduk lesz valóban cukorbeteg. A tartósan jó anyagcsere-egyensúly biztosítása lehetővé teszi, hogy a
diabétesz jellegzetes szövődményei – a szemészeti, idegrendszeri és vesetünetek – egyre nagyobb számban
elkerülhetők legyenek.
A kockázat alapú szűrővizsgálati módszer segítségével megbízhatóan és hatékonyan azonosítható a diabétesz és
előállapota olyan érintettek esetében is, akiknek érdemi panasza nincs, megteremtve ezáltal a korai terápia
lehetőségét – tette hozzá a professzor. A kockázatalapú szűrés nem, életkor, családi és egyéni kórelőzmény,
társbetegségek figyelembevétele alapján, a cukorbetegség megjelenésének kockázatára vonatkozó pontszámot ad
meg, majd a fokozottan kockáztatottak esetében terheléses vércukormérést végeznek.
„A diabétesz előállapotairól kevés szó esik, pedig megközelítőleg ugyanannyi embert érint, mint a tényleges
cukorbetegség. A Tartsd a szintet! oldal nevében ezért is kértük fel Jermendy professzort, hogy a betegséggel
kapcsolatos legfontosabb információkkal segítsen a közvélemény tájékoztatásában. Az előállapotban lévő
betegeknek teljes életmódváltásra van szükségük: változtatni kell étkezési szokásaikon, a testmozgás is ajánlott.
Fontos a rendszeres vércukormérés, és ha van más, krónikus betegségük (pl. magas vérnyomás, vérzsír-eltérés) a
gyógyszereket az orvos utasításának megfelelően szedni kell” – mondta el Erős Antónia, a Tartsd a szintet! oldal
védnöke.

