Rég rossz, ha a páciens inzulinadagolásra kényszerül.Az egészségügyi kockázatok mellett a betegség idejében történő felismerése azért is fontos, mert a cukorbetegség 
2-es típusa, a felnőtt- és időskorban kezdődő diabétesz szövődményeinek kezelése tetemes anyagi teherrel is jár, és állandó figyelmet követel a betegektől. A 2-es típusú diabétesz kórfejlődése évekre elnyúlik, a cukorbetegség 
„előszobája” jellegzetesen tünetmentes és a háttérben zajlik, ám korai felismeréssel a folyamat visszafordítható – 
mondta el a cukorbetegeknek a Facebook-on online fórumot teremtő Tartsd a szintet! oldalon Jermendy György  professzor. 

Az előállapot (csökkent glukóztolerancia, emelkedett éhomi vércukor) nem alakul át törvényszerűen diabétesszé, 
általában 5 év alatt a betegek harmada visszakerül normál állapotba, másik harmaduknál stagnál, és „csak” 
egyharmaduk lesz valóban cukorbeteg. A tartósan jó anyagcsere-egyensúly biztosítása lehetővé teszi, hogy a 
diabétesz jellegzetes szövődményei – a szemészeti, idegrendszeri és vesetünetek – egyre nagyobb számban 
elkerülhetők legyenek. 

A kockázat alapú szűrővizsgálati módszer segítségével megbízhatóan és hatékonyan azonosítható a diabétesz és 
előállapota olyan érintettek esetében is, akiknek érdemi panasza nincs, megteremtve ezáltal a korai terápia 
lehetőségét – tette hozzá  a professzor. A kockázatalapú szűrés nem, életkor, családi és egyéni kórelőzmény, 
társbetegségek figyelembevétele alapján, a cukorbetegség megjelenésének kockázatára vonatkozó pontszámot ad 
meg, majd a fokozottan kockáztatottak esetében terheléses vércukormérést végeznek. 

„A diabétesz előállapotairól kevés szó esik, pedig megközelítőleg ugyanannyi embert érint, mint a tényleges 
cukorbetegség. A Tartsd a szintet! oldal nevében ezért is kértük fel Jermendy professzort, hogy a betegséggel 
kapcsolatos legfontosabb információkkal segítsen a közvélemény tájékoztatásában. Az előállapotban lévő 
betegeknek teljes életmódváltásra van szükségük: változtatni kell étkezési szokásaikon, a testmozgás is ajánlott. 
Fontos a rendszeres vércukormérés, és ha van más, krónikus betegségük (pl. magas vérnyomás, vérzsír-eltérés) a 
gyógyszereket az orvos utasításának megfelelően szedni kell” – mondta el Erős Antónia, a Tartsd a szintet! oldal 
védnöke.

Az oldalhoz itt lehet csatlakozni.