Minket se kiköpni, se lenyelni nem tud a kormány, elhallgattatni meg végképp nem – fogalmazott a Klubrádió főszerkesztője az olasz Sphera Network-ön belül működő VD News-nak, aminek munkatársai ellátogattak a frekvenciájától megfosztott, évek óta már csak interneten működő rádió szerkesztőségébe.

A Klubrádió – miként az olasz kollégák a tudósításukban jellemzik: „L’ultima radio indipendente che combatte la propaganda di Orban”– azaz: Az orbáni propagandával szembeni utolsó, független rádió több mint 20 évét bemutató prezentációjában Hardy Mihály főszerkesztő (a bal oldali képen) elmondta: a rádió jelképe a zebra. Kezdetben a Klubrádió autós-közelekedési hírekkel szolgáló rádió volt. Csakhogy időközben a fekete-fehér zebra jelentősége túlnőtt önmagán; miként a valóság sem fekete és fehér, akként a hírek sem azok, ennél sokkal árnyaltabban, sokoldalúan megközelítve közvetíti őket hallgatóinak a Klubrádió.

Orbán minden sajtóorgánumot igyekezett maga alá gyűrni, a rádiók közül viszont a Klubrádió megmaradt függetlennek! Csakhogy óvatosnak kell lenni, mert amit a jelenlegi kormányfő nem tudott megtörni vagy megvenni, azt megpróbálja kivéreztetni. Orbán a Berlusconi által egykor kikövezett úton jár: máig több, mint 540 sajtóterméket, fórumot tudott közvetlen kézi irányítása alá hajtani.

A Klubrádió a nap minden pillanatában a túléléséért küzd; a jogi ügyeit Strasbourgig és Luxemburgig is elvitte már. Munkatársai, vezetői tudják: 4-5 éven belül ezek a jogi esetek nem oldódnak meg. Az orbáni médiahatóság – a többi között – alaptalanul megfosztotta a rádiót a frekvenciájától. Válaszképpen önkéntesekből alakult egy olyan lelkes csapat, ami átsegítette a hallgatókat a nehézségeken. Azokat a hallgatókat, akik nem tudták, hogyan működik az internetrádió vagy éppen a telefonos applikáció. Sőt, anyagi-tárgyi segítséget is nyújtottak az időseknek, akik nem tudták beszerezni azokat a készülékeket, amikkel továbbra is hallgathatják Magyarország egyetlen, a jelenlegi kormánytól független rádióját.

Hardy főszerkesztő elmondta: a rádió nemcsak ideológiai irányultságában liberális, de belső működésében is. És felkarolja azokat a kisebbségeket, ideértve a szegényeket is, akiket elnyomás alatt tart a kormány. Az elmúlt 14 évben odajutott az ország, hogy az EU legszegényebbje lettünk. A rádiónál dolgozók úgy gondolják, hogy szükség van igazi közszolgálati rádióra, ami ma már nincs Magyarországon, ezért a Klubrádió küldetése megingathatatlan. Vezetői, munkatársai elengedhetetlenül fontosnak tartják a sajtó- és szólásszabadságot, a függetlenséget, mert ha nem így lenne, akkor úgy végeznék, mint a Trump kedvenceként ismert FoxNews.

Felettébb pesszimista jövőképet festett az orbáni Magyarországról a 2017-ben alapított a nemzetközi szakértőkkel dolgozó The Geopolitics portál. Megállapítja, hogy folytatódik az ország elszigetelődése mind az EU-ban, mind a NATO-ban, s egyre kevésbé vonják be Magyarországot a közös döntésekbe. „Köszönhetően” annak az orbáni politikának, ami – orosz érdekeket szolgálva” –bontja a közösségi egységet vétó-fenyegetésekkel vagy éppen a NATO-n belül Törökországgal együtt lassította a finnek és a svédek felvételét.

Nem érdemes harcolni a magyar kormánnyal, egyszerűen csak mellőzni kell, amennyire csak lehet, mert az Orbán-kabinet politikája egyre mélyebbre süllyeszti Magyarországot az autokrata rendszerbe. A The Geopolitics portálon tegnap megjelent írás szerzője, Julian McBride, New Yorkban született, magát függetlennek valló újságíró, egykori tengerészgyalogos.

Az orosz és belorusz állampolgárokat ugyanúgy átvilágítják majd, mint bárki mást, aki Magyarországon akar letelepedni vagy dolgozni – ezt ígérte meg Pintér Sándor magyar belügyminiszter az Európai Bizottságnak az ezzel kapcsolatos aggályokra adandó válaszlevelében. Brüsszel ugyanis attól tart, hogy a magyar nemzeti kártyával kémek, szabotőrök is beszivároghatnak a schengeni övezetbe – adta közre információit a Reuters. Ezért Ylva Johansson levélben szólította fel a magyar kormányt, hogy ismertesse a vízumkönnyítés részleteit. Bóka János uniós miniszter jelentette meg a Pintér-féle válaszlevelet az X közösségi portálra, ám az, hogy az átvilágítás mit jelent, majd egy mellékletben lesz, amiről viszont nem közölt Bóka részleteket.

A téma fontosságát is jelzi, hogy a brit hírügynökség jelentését az amerikai US News and World Report is azonnal átvette.

Az Euractiv is beszámol a fejleményről, hozzátéve azt, hogy a belügyi uniós biztos augusztus 16-i határidővel kért választ aggályaira, de Pintér csak tegnap küldte meg levelét Johanssonnak.

A Kyiv Independent újság beszámolt Szijjártó Péter bejelentéséről, ami szerint jól állnak a Magyarország hosszú távú olajellátását biztosító tárgyalások. A külügyminiszter azonban nem árult el részleteket, hogy mely országgal vagy országokkal folytat tárgyalásokat. Az ukrán lap sem tudott ennek utánajárni, de nem is találgat.