A csillagászokat képző két egyetemen van csak a felsőoktatásban hasonló nagyságú csillagvizsgáló, mint amilyet
most a Kecskeméti Főiskolán alakítottak ki – hangsúlyozta a csillagvizsgáló átadásán dr. Hegedűs Tibor, a bajai
csillagvizsgáló igazgatója, a kivitelezés irányítója. Az is figyelemreméltó, hogy a forgatható kupola és az állványzat
magyar fejlesztés. A létesítmény más kutatóintézetekkel együttműködve, tudományos feladatokban is szerepet
vállalhat.
A nyitható, forgatható kupolában két nagyteljesítményű távcső található, az egyik az éjszakai objektumok
tanulmányozására, a másik pedig a Nap vizsgálatára alkalmas. A csillagvizsgálónak van CCD-kamerája, amellyel
rendkívül jó minőségű fotók készíthetők a Naprendszer bolygóiról, a távoli csillagokról, galaxisokról és a Napról is.
„A gyerekek rendkívül nyitottak, nagyon érdekes számukra a csillagok világa és a természet is – emelte ki dr.
Hegedűs Gábor, a Tanítóképző Főiskolai Kar dékánja. Óvodás- és kisiskoláskorban kell kialakítani a
természettudományok iránti fogékonyságot, s ebben meghatározó szerepük van az óvodap-dagógusoknak,
tanítóknak. A nálunk végzettek ehhez is megfelelő módszertani alapokat kapnak.”
A csillagvizsgálónak kiemelt szerepe lesz a főiskolai hallgatók természettudományos szemléletformálásában. A
Kecskeméti Planetárium munkatársainak közreműködésével megismerkedhetnek a csillagászati alapfogalmakkal, és
megtanulhatják a távcsövek használatát is.
Az ország egyik legjobb csillagvizsgálóját adtuk most át – hangsúlyozta dr. E. Kovács Zoltán csillagász, a Kecskeméti
Planetárium igazgatója. – Régóta vártunk rá, mert a planetárium mellé tervezett csillagvizsgáló máig nem valósult
meg. Eddig is tartottunk csillagászati kurzusokat a hallgatóknak, most azt reméljük, hogy közülük ki tudjuk nevelni
azokat, akik segítenek majd az új létesítmény üzemeltetésében. – A főiskola csillagvizsgálója nyitott az érdeklődők,
szervezett csoportok számára is.

