Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen bejelentette: az Európai Bizottság holnap engedélyezni fogja annak a szerződésnek a megkötését, mely akár 300 millió adag koronavírus-oltóanyag beszerzését is lehetővé teszi az amerikai Pfizer és a német BioNTech vállalattól.
Ez lesz a negyedik szerződés a sorban, amelyet a Bizottság koronavírus-vakcina beszerzése céljából kötgyógyszeripari cégekkel, és a megállapodást a jövőben továbbiak követik majd. A két cég által kifejlesztett vakcina az eddig előállított legígéretesebb koronavírus-oltóanyag. A Bizottság arra törekszik, hogy amint elérhetővé válik, alkalmazása Európa-szerte gyorsan megkezdődjék.
A Bizottság kifogásolja az Amazon adathasználatát
Az Európai Bizottság ma arról tájékoztatta az Amazont, hogy előzetes álláspontja szerint a cég tevékenysége torzítja az online kiskereskedelmi piacokon folyó versenyt, és ezáltal sérti az uniós antitröszt-szabályokat. A Bizottság kifogásolja, hogy az Amazon módszeresen felhasználja a platformján értékesítő független eladók nem nyilvános üzleti adatait saját kiskereskedelmi üzletágának javára, mely közvetlen vetélytársa az említett független értékesítőknek.
A Bizottság az adathasználat tárgyában folyó vizsgálaton felül egyúttal egy további hivatalos antitröszt-vizsgálatot is indít, mivel vélelmezhető, hogy az Amazon saját kiskereskedelmi ajánlatai, valamint az Amazon piacterén értékesítést végző, a cég logisztikai és kézbesítési szolgáltatásait igénybe vevő kereskedők ajánlatai preferenciális bánásmódban részesülnek.
A Bizottság jóváhagyta magyar gazdaságtámogatási programok módosítását
Az Európai Bizottság engedélyezte, hogy a Magyar Állam kibővítsen a Bizottság által a múlt hónapokban jóváhagyott néhány olyan programot, amely a magyar gazdaságot hivatottak támogatni a koronavírus-válság közepette. Magyarország az alább felsorolt programok vonatkozásában több módosítást is bejelentett a Bizottságnak, köztük a következőket:
- a programok futamidejének meghosszabbítása 2021. június 30-ig;
- (2) a támogatási kérelmek benyújtására vonatkozó eredeti határidők meghosszabbítása; és
- a programok összköltségvetésének növelése 3100 millió euróval.
- A közép- és nagvállalkozásokat segítő 50 milliárd forintos gazdaságmentő program
- A vállalkozásokat segítő 350 milliárd forintos támogatási program
- A koronavírus-járvány által sújtott vállalkozásokat segítő 550 milliárd forintos garanciarendszer
- A közel 900 millió euró összköltségvetésű gazdaságtámogatási intézkedések
- Az agrár-élelmiszeripari kkv-kat támogató, mintegy 110 milliárd forintos garanciaprogram
- Az agrár-élelmiszeripart, az akvakultúrát és az erdészetet támogató 35 milliárd forintos program
- A koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került vállalkozások közvetlen támogatását célzó 103 milliárd forintos program
- A koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került mikro-, kis- és középvállalkozások közvetlen támogatását célzó 34 milliárd forintos program
- A gazdaság támogatását célzó 54 milliárd forintos keretprogram
- A koronavírus elleni küzdelmet segítő termékfejlesztés és –gyártás támogatását célzó 85 milliárd forintos program
- A Bizottság megállapította, hogy a programok módosítása összhangban van az állami támogatásokat a koronavírus-válsággal összefüggésben szabályozó ideiglenes uniós keretszabályban meghatározott feltételekkel. Ennek megfelelően az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályok szerint jóváhagyta a programok módosítását.