Magyar egyetemisták ezrei esnek el minden bizonnyal az Erasmus+ ösztöndíjas programtól, miután a kormány nem oszlatta el az EU aggályait – fogalmaz honlapján a University World News alapvetően a Bloomberg forrására hivatkozva.
Johannes Hahn, az Európai Unió költségvetési és igazgatási ügyekért felelős biztosa az University World Newsnak adott interjújában elmondta: először májusban nem sikerült teljesíteni az elvásárokat a magyar kormánynak, és most már minden valószínűség szerint kicsúsztak Orbánék a határidőből ahhoz, hogy megkapják azokat a támogatásokat, amik a szeptemberben kezdődő Erasmus-programokhoz szükségesek lennének.
Michael Ignatieff, a CEU, a Közép-európai Egyetem volt rektora a The Atlantic amerikai folyóiratban fejti ki: „Why the Populist Right Hates Universities?”, azaz „Miért gyűlölik a populisták az egyetemeket?”. A válasz egyszerűsítve: az amerikai konzervatívok – minden jel szerint – követik Orbán útmutatásait, aki ellenségnek állítja be a szerintük az oktatást is kézben tartó elitet. Márpedig a magyar kormányfő szerint ez az elit igencsak kellemetlen az autoriter populistákra nézve. Ignatieff fölidézi a hazánkban töltött hat évét. Mindenki tudta – írja –, hogy amikor Orbán törvénytelennek hirdette ki 2017-ben a CEU-n kiadott diplomákat, akkor ez jóval több volt a Soros György elleni támadásnál. Nem véletlenül vonult ki több mint 50 ezer fiatal az utcára, és skandálta: „Szabad ország, szabad egyetem”; valamennyien érezték, a saját szabadságuk forog kockán. Mert már akkor sejteni lehetett, hogy ez egy újabb, az Orbán hatalmának és rendszerének konszolidációja irányába tett lépés volt. A CEU ellehetetlenítése mellett felszámolta a Magyar Tudományos Akadémia kutatóhálózatát, utána oly módon privatizálta a nagy magyar egyetemeket, hogy alapítványi működést kialakítva, saját embereit ültette kuratóriumaikba. Majd pedig öntötte a pénzt a Matthias Corvinus Collegium alapítványába, ahol nyíltan hirdeti, hogy ott érik a jövő magyar elitje, akik hazafias és hagyományos neveltetésben részesítenek – vázolja rendkívül pontosan az új magyar oktatási rendszer alapjait Michael Ignatieff.
Ami a mai magyar–amerikai kapcsolatokat illeti, elég csak annyit, az igazságot kimondani róla: rossz irányba haladnak, és ebből egyedül Putyin profitál – véli a Logan West a kéthavonta megjelenő amerikai National Interestben. Persze a folyóirat konzervatív, ezért annak prizmáján keresztül értelmezi az viszonyt, s ki is osztja a szereplőket, hogy mindkettejüknek illenék szövetségesi címükhöz illően viselkedni. Washingtonnak, mint világhatalomnak és Budapestnek, mint régiós vezetőnek – állítja a szerző. A konfliktusok között elsőként Budapest makacsságát emeli ki, mert nem hajlandó ratifikálni a svédek NATO-tagságát, mire Washington is megmakacsolta magát és nem hajlandó amerikai fegyvereket eladni az ország hadsereg-fejlesztéséhez. Közellenségek – legalábbis viselkedésük alapján, aminek oka a szerző szerint leginkább az, hogy Amerika a múlt években kioktatta Orbán Viktort, s nem tudott párbeszédet kialakítani vele. Logan West viszont nem említi meg, Orbán-kormánya kezdettől fogva ellenséges a nagykövettel szemben, és például Szijjártó egyszer sem hívta meg őt sem a külügyminisztériumba, sem Orbán a miniszterelnöki irodájába, miközben az előző nagykövetet, David Cornsteint, Trump kinevezettjét nemrég, májusban fogadta a kormányfői hivatalában. Miközben a szerző is elítéli, hogy az oroszok pártját fogja Orbán, megvédi, mert 85%-ban függ az orosz energiától. Viszont az atomenergia-termelés bővítésében például a finn, a román és a lengyel példa nyomán sürgeti a nemzetközi, a többi között az amerikai LNG (cseppfolyósított-földgáz)-segítséget, illetve azt javasolja, hogy az ukrán–magyar nyelvtörvény konfliktusában Washington közvetítő szerepet is játszhatna, hisz’ az amerikaiak mindkét fél irányában megértők.
És most röviden Gonzalo Lira chilei–amerikai bloggerről, aki politikai menedékjogot kérve Magyarországra szeretett volna átszökni Ukrajnából, ahol május óta fogva tartották. A szélsőjobboldali amerikai portálnak, a Breibartnak is dolgozó szerző szerint azért, mert Putyint istenítette és kritikus volt az ukránokkal, de legfőképp Zelenszkij elnökkel szemben, s emiatt (állítólag) kínozták is a börtönben – adja hírül az European Conservative portálon a szerző, aki határozottan állítja:
az ukránok újra letartóztatták és fogva tartják a bloggert. Megjegyezzük: számos cikkben írtak arról, hogy orosz kémnek tartják Gonzalo Lirát, amit ez a cikk cáfolni igyekszik.