Erős fellépést a koronavírus-járvány ellen

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) ma aktualizált kockázatértékelést tett közzé a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban. Iránymutatásokat is kiadott a közösségi kockázatcsökkentő intézkedések (egyebek között kézhigiénia, fizikai távolságtartás, takarítás és szellőztetés) témájában.


Az aktualizált kockázatértékelésből kiderül, hogy augusztus óta unió-szerte folyamatosan növekszik a bejelentett Covid19-esetek aránya, és az eddig hozott intézkedések nem mindig bizonyultak elégségesnek ahhoz, hogy szinten tartsák vagy csökkentsék a fertőzésnek való kitettséget. Ezért létfontosságú, hogy a tagállamok késedelem nélkül minden szükséges intézkedést meghozzanak, amikor a járvány újra felüti a fejét a területükön. Így például növelniük kell a tesztelést és a kontaktkutatást, javítaniuk kell a közegészségügyi ellátás felügyeletét, lehetővé kell tenniük, hogy az emberek könnyebben hozzájussanak egyéni védőeszközökhöz és gyógyszerekhez, és biztosítaniuk kell, hogy elegendő egészségügyi kapacitás álljon rendelkezésre. A szükséges intézkedések tekintetében az Európai Bizottság július 15-i közleménye szolgál útmutatással, mely a Covid19-járvánnyal kapcsolatos rövid távú uniós egészségügyi felkészülésről szól.

Az ECDC aktualizált kockázatértékelését ismertető weboldal

Az ECDC iránymutatásait ismertető weboldal

2020. július 15-i bizottsági közlemény az egészségügyi felkészültségről

Digitális pénzügyi csomag: a Bizottság új megközelítést javasol a felelős innováció ösztönzésére

Az Európai Bizottság ma új digitális pénzügyi csomagot fogadott el. A csomag digitális pénzügyi szolgáltatási és lakossági pénzforgalmi stratégiát is tartalmaz, továbbá jogalkotási javaslatokat is magában foglal a kripto-eszközökre és a digitális rezilienciára vonatkozóan.

A csomag növelni fogja a versenyképességet és az innovációs tevékenységet az európai pénzügyi ágazatban, és bővíteni fogja a fogyasztók által választható pénzügyi szolgáltatások és korszerű fizetési lehetőségek körét, egyszersmind biztosítja a fogyasztóvédelmet és a pénzügyi stabilitást, erősíti a befektetők védelmét, és a pénzmosásból és a kiberbűnözésből eredő potenciális kockázatokat is mérsékli.
 
A ma bejelentett digitális pénzügyi csomag a következő elemeket foglalja magában:

# A digitális pénzügyi szolgáltatási stratégia növelni kívánja az európai pénzügyi szolgáltatások digitalizáltságát, és felelős innovációra kívánja ösztönözni a pénzügyi szolgáltatókat. Segíti, hogy a fogyasztók hozzáférjenek más tagállamok pénzügyi termékeihez, és lendületet ad a pénzügyi technológiával foglalkozó induló vállalkozások növekedésének. A stratégiában felvázolt intézkedések az adatmegosztás és a nyitott pénzügyek előmozdítására irányulnak, ugyanakkor továbbra is biztosítják az Európai Unióban a magánélet és az adatok rendkívül magas szintű védelmét.

# A lakossági pénzforgalmi stratégia megkönnyíti a fogyasztók számára az üzletekben történő fizetést, valamint azt, hogy biztonságosan és kényelmesen hajtsanak végre pénzügyi műveleteket, amikor az interneten adnak el vagy vesznek árukat és szolgáltatásokat. Teljes mértékben integrált kis értékű fizetési rendszer kialakítását irányozza elő az EU-ban, ideértve olyan megoldások kidolgozását is, amelyek lehetővé teszik, hogy a tagállami határokon átívelő kifizetések azonnal megtörténjenek.

# A kriptoeszközökre – azaz az elektronikus úton tárolható és értékesíthető digitális érték- vagy jogmegjelenítőkre – vonatkozó javaslatok fő eleme a kriptoeszközökről szóló rendeletjavaslat, mely az első jogszabályjavaslat a témában. A rendelet fel fogja lendíteni az innovációt, ezzel egyidejűleg pedig megőrzi a pénzügyi stabilitást, és védelmezi a befektetőket a kockázatokkal szemben.

# A digitális működési ellenállóképességről szóló jogalkotási javaslatok „digitális működési rezilienciáról szóló jogszabály” elfogadására irányuló javaslatot is magában foglalnak, melynek célja, hogy a pénzügyi rendszer valamennyi résztvevője rendelkezzen a kibertámadások és egyéb kockázatok csökkentéséhez szükséges biztosítékokkal.

Az Európai Bizottság ma előterjesztett javaslatai

Tőkepiaci unió: a Bizottság az európai tőkepiacok élénkítésén dolgozik

Az Európai Bizottság ma új, ambiciózus cselekvési tervet tett közzé, hogy a következő években fellendítse az Európai Unió tőkepiaci uniójának kiépítését. Jelenleg az EU számára az jelenti a legfontosabb célt, hogy Európa kilábaljon a koronavírus-járvány által okozott, példátlanul súlyos gazdasági válságból. Ehhez elengedhetetlenül fontos az uniós tőkepiacok fejlesztése és a piaci finanszírozáshoz való hozzáférés biztosítása.
A nagy és integrált tőkepiacok elő fogják segíteni az uniós gazdaság újraindítását, így a vállalkozások – különösen a kis- és középvállalkozások – forrásokhoz juthatnak, a megtakarításokkal rendelkező európai polgároknak pedig elegendő bizalmuk lesz ahhoz, hogy hosszú távra befektessenek. A virágzó tőkepiacok Európa zöld és digitális átállását is támogatni fogják, és elő fogják segíteni, hogy a gazdaság ellenállóképesebbé váljon.

A ma bemutatott cselekvési terv három fő cél megvalósulását szolgálja:

  1. Biztosítani kell, hogy az EU gazdasági fellendülése zöld, digitális és inkluzív legyen, és rugalmasan ellent tudjon állni a sokkhatásoknak. Ennek érdekében a finanszírozást hozzáférhetőbbé kell tenni az európai vállalkozások, különösen a kkv-k számára.
  2. Tovább kell növelni a pénzügyi biztonságot azért, hogy az emberek pénzt takarítsanak meg, és pénzüket hosszú távra befektessék.
  3. Integrálni kell a tagállami tőkepiacokat egy tényleges, az unió egészét magában foglaló egységes tőkepiacba.

Ennek jegyében a Bizottság ma tizenhat célzott intézkedést terjesztett elő annak érdekében, hogy érdemi előrelépést érjen el a tőkepiaci unió kiépítése terén. A ma bejelentett intézkedések közé tartoznak az alábbiak, melyek arra irányulnak, hogy az EU:

  • egyetlen ponton keresztül hozzáférést biztosítson a befektetők számára a vállalati adatokhoz;
  • támogassa a biztosítókat és bankokat abban, hogy többet fektessenek be az uniós vállalkozásokba;
  • megerősítse a beruházásvédelmet annak érdekében, hogy több, határokon átívelő beruházás jöjjön létre az Unión belül;
  • az EU egészére vonatkozóan megkönnyítse a nyugdíjak megfelelőségének nyomon követését;
  • harmonizáltabbá tegye, illetve jobban közelítse egymáshoz a fizetésképtelenségre vonatkozó szabályokat;
  • előmozdítsa a felügyeleti konvergenciát és az uniós pénzügyi piacokra vonatkozó egységes szabálykönyv következetes alkalmazását.