Orbán újólag megerősítette az X közösségi hálón, hogy a magyar kormány támogatja Svédország NATO-tagságát – kezdi alapos elemzését a CNN hazánk hintapolitikájáról. Tette ezt a magyar kormányfő azok után, hogy telefonon tárgyalt a NATO főtitkárával, akit biztosított arról, hogy sürgeti a parlamenti jóváhagyást – amit adandó alkalommal megejtenek. Két éve, 2022 májusa óta várt Finnország és vár Svédország a NATO-csatlakozásra. Helsinkinek csaknem egy év elteltével sikerült nyélbe ütnie tervét, Stockholm ellen viszont számos kifogással élt Törökország.
Az általa terroristáknak tekintett Kurd Munkáspárt svédországi tevékenységén kívül nem kis akadály volt, hogy Recep Tayip Erdogan török elnök F-16-osokat kért, de nem kapott az amerikaiaktól. A szenátus külügyi bizottságának vezetője, Ben Cardin most úgy tájékoztatott, hogy az amerikai kongresszus várja az a törökök által jóváhagyott csatlakozási dokumentumokat és utána lépni fognak a vadászgépek ügyében is. A CNN a magyar tartózkodást azzal magyarázta – Cseh Katalint idézve –, hogy Putyinnak tesz szívességet Orbán a halogatással.
A The Guardian ennek kapcsán azt emeli ki, hogy Orbán nem tartotta magát az ígéretéhez, hisz’ egyszer már egyértelművé tette kormánya nevében, hogy nem ők lesznek az utolsók, akik ratifikálják a svédek NATO-csatlakozását. És most, hogy megint ígérgetett, nem határozott meg konkrét időpontot annak teljesítésére, és megint csak a levegőbe beszélt. A világ szeme megint Magyarországon, amire a német külügyminiszter külön is felhívta a figyelmet, jelezvén: szeretné már a szövetségesek közt látni Stockholmot is.
Miközben a nyilvánosság előtt türelmet tanúsítanak a NATO-tagok, aközben négyszemközti beszélgetésekben nyilvánvalóvá teszik: kezdik elveszíteni a türelmüket, elegük van Orbánból – mondta ezt egy névtelenül nyilatkozó brüsszeli diplomata. Különösen azok után, hogy a magyar miniszterelnök Ukrajna iránti megbízhatatlansága megnehezíti a NATO munkáját.
Mindeközben Orbán Balázs szerdán a The Guardian kérdésére azt válaszolta, hogy nagyon komolyan veszik a tagságból eredő kötelezettségüket és a katonai követelmények teljesítését. Csakhogy a politikai igazgató szerint a labda most a svédeknél pattog: a magyar kormány arra vár, hogy párbeszédet kezdeményezzen a svéd kormányfő.
Magdalena Andersson, volt svéd kormányfő nem kívánt spekulálni, mi Orbán hátsó szándéka. Szerinte Svédország megtette azt, amit elvárt tőle a magyar kormány. Innentől kezdve nincs miről beszélni. Ugyanakkor aggályát is kifejezte az úgynevezett svéd demokraták pártja miatt, ami a szélsőjobbot képviseli, és ami számára Orbán a példakép. A svéd szociáldemokraták azt tanácsolták Ulf Kristerssonnak, hogy utazzék Budapestre és igyon meg egy pohár whiskeyt Orbánnal.
Az amerikai Defense News portálnak a Washingtonban tartózkodó svéd katonai csúcsvezető, Michael Claesson tábornok nyilatkozott: reméli, a nyári washingtoni NATO-csúcsig áldását adja a magyar parlament is a tagságukra. A svédek egyébként már a magyar igen nélkül is mindent az elvárásoknak megfelelően tesznek, még akkor is, ha egyelőre nem jutnak hozzá a hírszerzési jelentésekhez és számos dokumentumhoz, amiknek hiánya akadályozzák az operatív tervezést.
Az ukrán Evropejszkaja Pravda nyomon követi a Magyar Nemzet írásait, hosszan idézi, hogy megkezdődött a svéd kormányfő elleni lejárató magyar propaganda, miután „Ulf Kristersson nem járul a don, azaz Orbán elé”. Kifogásolják, hogy a 60. születésnapját nem is egyszer ünnepelte meg népes társaságban, és az egyik alkalommal legalább 80 ezer svéd koronát költött az eseményre épp akkor, amikor a svéd gazdaság történelme legnagyobb válságát éli meg – idézik Kijevben a Magyar Nemzet okoskodásait…
A Yahoo hírszolgáltatásának pénzügyi rovata viszont részletes útmutatást ad, miként lehet – úgymond – aranyvízumot szerezni Magyarországon az EU-n kívüli állampolgároknak a letelepedéshez. Ezeket a letelepedési kötvényeket a sajátos nevű Immigrant Invest (befektetési?) cég intézi, és hirdeti is magáról, mennyire megbízható a budapesti, Szervita téri központja. Működik irodája Dominikán, a parányi, független közép-amerikai szigetországban, Antigua és Barbudán is, meg Grenadában és Máltán. Büszke arra, hogy állítólag az uniós elvárásoknak és a karibi térség feltételeinek egyaránt megfelelőn eleget tesz.