A Népek Jámbora: Almásy Tibor 400 munkaszolgálatos életét mentette meg

„Évtizedeken át hallgattak még a történészek is, mert a hivatalos politika ekként követelte: nem illett itthon sem írni, sem beszélni a II. világháborús vészkorszak hónapjaiban üldözöttek tízezreit megmentő svájci Lutzról, a svéd Wallenbergről, a pápai nuncius Rottáról, az olasz Perlascáról – a nyugati külföldiekről” – kezdődik a politikai mesterkedések következtében megszűnt Mai Nap 1990. december 24-én megjelent írás, majd ekként folytatódik:

A pártos történelemszemlélet hosszú ideig csak munkásmozgalmi ellenállást ismert, ennek valódi hő­sei közé gyakran kevert érdemtelen perc- és érdekemberkéket, miközben azokról, akik igen sokszor életük kockáztatásával tettek is másokért – százakért, ezrekért, tízezrekért – szó sem eshetett. Legföljebb irattárak zárolt anyagaiban bukkanhatott rá a különleges engedéllyel kutató idős dr. Antall József és Mester Miklós „horthysta államtitkár”, Kőrösy Kornél professzor, Sztehlo Gábor lelkész vagy egy fiatal katonatiszt, Almásy Tibor főhadnagy nevére. Ez utóbbiról szóljon a krónika a szeretet ünnepének meghitt perceiben.

(A nyító felvételen Almásy Tibor a feleségével és Göncz Árpád köztársaság elnökkel; a kép a Népszavában jelent meg, készítője Lebovits Imre.)

„Székesfehérvárt születtem 1913-ban, sok száz esztendős múlttal büszkélkedő, nagyon jómódú és nagyon hithű katolikus családban. Éde­sanyám testvére, Marschall Rafael, a hittudomány borostyános ciszterci­ta szerzetes tanára katolikus hitre és hazaszeretetre nevelte az ifjúságot. Anyai ágon Werner Adolf, a ciszterek zirci apátja ugyancsak rokonunk volt… Gyermek- és ifjúkori barátaim mégsem a katolikus, hanem a zsidó diákok közül verbuválódtak. Közülük is a legmeghittebb kapcsolatot Rudbányai Jánossal és a két Székely fiúval, Lászlóval és Györggyel ápol­tam. János nem tért vissza Auschwitzból; Laci, a jó nevű nőgyógyász pár esztendeje halt meg, György a háború után a politikai rendőrségnél, majd az ávónál szolgált magas be­osztásban. Jómagam már a háború előtt hivatásos katonatiszt lettem, Kassán szolgáltam, kétszer is kivezé­nyeltek az orosz frontra. Kassán a lég­védelmi tüzérosztálynál pótkeret-pa­rancsnokként és anyagi tisztként szá­mos barátomat sikerült papíron tarta­lékos állományunkban tartva mentesíteni a katonai szolgálat alól” – emlékezett, amikor az idén (1990! – a szerk.) hazajött a tengerentúlról.

„Két nappal a német megszállás előtt, 1944. március 17-én hadműve­leti területre vezényeltek, holott eskü­vőm március 26-ra volt kitűzve. Tá­vollétemben a németeknek át kellett adni a kassai mozgósításianyag-rak­tárat, amelynek egyik szögletében rábukkantak az általam fölhalmozott, leltáron kívüli katonai ruházatokra, fegyverekre, alattuk pedig barátom szüleinek, az elhurcolt textilkereske­dő Rudbányaiéknak előzetesen oda menekített árukészletére.”

Szálasi elmebeteg

Almásy Tibor főhadnagyot azonnal visszarendelték a frontról, letartóztat­ták, a kassai büntetőintézetbe szállí­tották. Hónapokig vizsgálták az ügyét, vallatták a „zsidóvagyont rejte­gető” Almásyt. A vizsgálati fogságban érte az október 15-i nyilas hata­lomátvétel. Őt is kényszeríteni pró­bálták, hogy esküdjék föl Szálasira. „Először szóban, majd a felügyelő­tiszt újbóli fölszólítására írásban is megtagadtam, mert sem a némete­ket, sem a nyilasokat ki nem állhat­tam; Szálasit kezdettől fogva elme­betegnek tartottam…”

Kassa kiürítésekor a börtönből mind a huszonöt tisztet és kétszáz­nyolcvan honvédot erős fegyveres kí­sérettel Városlődre, Révfülöpre, vé­gül Sopronba szállították, hadbírósá­gi ügyük folytatása céljából. A 48-as laktanyában kialakított fiók-büntetőintézetbe hurcoltak között volt Almásy főhadnagy is. Az áttelepített kolozsvári hadtest hadbírósága naponta több halálos ítélettel még az utolsó előtti órákban is hozzájárult a sok tízezer sebből vérző ország áldozatainak a gyarapításához.

„Egy légiriadókor, amikor a laktanyai büntetőintézetben sorsuk beteljesedésére váró jugoszláv parti­zánokon és magyar segítőiken kívül mindenkit leparancsoltak az óvóhelyekre, visszamaradtam és kinyitottam a partizánzárka küblicserélő ablakát, hogy megszökhessen a bent lévő mintegy ötven fogoly…” Miután az oroszok már Celldömölköt is bevették, a hadbíróság elrendelte a fog­va tartott tisztek szabadlábra helyezését, hogy „jóvá tehessék bűneiket”. Almásy főhadnagy előbb Sopron város körkörös védelme tartalékcsapatának parancsnoka lett. A nagy kapkodásban a katonai büntetőintézetet is fölszámolták. Első dolga volt, hogy a mintegy négyszáz katonaszökevény honvédot szabadlábra helyezze. Elöljáró parancsnokai, Terneg vezérőrnagy, Sopronfalvy és Nagy ezredes elhagyták katoná­ikat, és Nyugatra szöktek; reá maradt a városparancsnokság.

Életmentő tífuszkarantén

„Szünet nélkül jöttek-mentek az alakulatok, átjáróház lett a 48-as laktanya. Megmagyaráztam a katonáimnak: aki akar, elmehet, bár nekünk semmi keresnivalónk Nyugaton, a becsületes magyaroknak itthon a helyük. Néhány kivételével mind maradtak a legények. A laktanyát ezután nehézfegyveres őrséggel megerősíttettem. 1945. március 30-án mintegy négyszáz, halálra rémült munkaszolgálatost – a 27. székely hadosztály kötelékébe beosztott 101/16., 110/7., 108/8. musz.-századok életben maradt páriáit – kísértek be hozzánk. Kijelentettem előttük: itt egyiküknek sem lehet bántódása, mosakodjanak, borotválkozzanak meg, és öltöz­zenek át honvédruhába. Alighogy ez történt, jött egy nyilas „kiürítési kománybiztos”, és elrendelte a zsidó munkaszolgálatosok likvidálását vagy átadását az SS-nek.”

Miután a menekülő magyar egységek, nyilas fegyveres bandák, SS- és Wehrmacht-csapatok bemehettek a 48-as laktanyába is, félő volt, hogy fölfedezik a sok száz átöltöztetett munkaszolgálatost. „Vöröskereszt-karszalagos, németül beszélő őrséget rendeltem a kapukhoz, és kiírattam: Flekktífusz, belépni tilos! Messze elkerültek bennünket.”

A felszabadító szovjetek megparancsolták: a munkaszolgálatosokkal együtt induljanak Kapuvárra. Fertőszentmiklósnál gyanússá váltak, a szovjet katonai rendészet hadifogoly­ként gyalogmenetben a fehérvári tá­borba hajtotta őket. Almásy és gyámo­lítottjai ezt is túlélték. Igaz, a főhadnagy harmincöt kilóra fogyva vergődött el családjához 1945 júniusában. Fölépül­ve igazolták, a demokratikus hadse­regben szigorúan bizalmas beosztást kapott: a miniszter alá tartozó katona-politikai osztály állományába került, az elhárítás főnöke lett Szombathelyen.

Ebből az időből származik nem csupán ismeretsége, hanem barátsága is a ko­holt vádak alapján kivégzett Pálffy György vezérőrnaggyal, akinek 1946. szeptember 19-én kelt, Szombathelyre címzett levelét máig őrzi: „Péter fiatok születéséhez szívből gratulál és leg­jobb kívánságait küldi Pálffy György.”

Ötvennyolc hónap Kistarcsán

Bár katonai érdemeiért a köztár­sasági elnök 1947-ben soron kívül őrnaggyá léptette elő, Almásyt is el­érte az ávó: a hírhedt tábornokper kapcsán – 1948. november 22-én le­tartóztatták, és ötvennyolc hónapon át, 1953. szeptember 8-ig tartották fogva a kistarcsai állambiztonsági in­ternálótáborban.

A kanadai Torontóban 1986 szep­temberében kelt följegyzésében írja: „Az ellenforradalom alatt életem nem volt biztonságban, ugyanis kezdték összeszedni az elhárítás embereit. Az ellenforradalom leveré­se után sem élhettem volna nyugodtan, mivel régi tiszt és internált vol­tam, emiatt feltételezhető, hogy a Ká­dár-féle nagy tisztogatás pár évre új­ra internálótáborba csukott volna.

Már képtelen lettem volna kibírni azo­kat a megpróbáltatásokat, amelyeket volt alkalmam az Andrássy út 60.-ban a saját bőrömön tapasztalni. Így arra az elhatározásra jutottam, hogy elha­gyom az országot.”

Kevés kereszténynek és még keve­sebb katonának adatott meg, hogy a holokauszt szörnyűségeit kutató izraeli Yad Vashemben fát ültessenek a tisz­teletére. Reviczky ezredes mellett Al­másy őrnagyot is Igazzá, a Népek Jámborává avatták a mintegy négy­száz zsidó munkaszolgálatos életének a megmentéséért, önfeláldozó tisztes­ségéért, emberségéért. Egyúttal kitün­tették az Izraeli Becsületrend legmaga­sabb fokozatával is.

Végzést vitt a kanadai posta 1988 áprilisában a 75 esztendős férfinak: a Montrealban, Torontóban és New Yorkban működő „Számonkérő Szék Büntető Bírósága” Almásy Tibort há­borús időkben elkövetett és beismert államellenes bűneiért lefokozásra és golyó helyett jogerősen kötél általi halálra ítélte. E jogerőre emelt halálos ítélet ellen sem fellebbezésnek, sem pedig kegyelmi kérvény benyújtásá­nak helye nincsen. A kötél általi halál­ra ítélt Almásy Tiboron, bárhol tartóz­kodjon is, életkorára való tekintet nél­kül, a halálos ítélet végrehajtandó! Dr. Dénes József hadbíró százados.”

A kiadmányt Kovács Gábor II. oszt. segédtiszt hitelesítette a számonkérő szék körpecsétjével, benne a kiterjesztett szárnyú germán sas­sal, karmai között horogkereszttel.

Egy halálos ítéletbe belenyugodni természetesen nem lehet. Legföljebb tudomásul lehet venni a szélsőségek és szélsőségesek létezését. Almásy Tibort – katonaember lévén – hallat­lan önfegyelemre nevelte az élet.

Amikor a „számonkérő szék” ítéleté­ről kérdezik, csak annyit mond: a kor­társaim és az utókor a hivatottak arra, hogy tetteimet – mindnyájunk tetteit! – minősítsék, megítéljék.

* * *

A szerk. megj.: A 2005. február 4-én, 92 esztendősen Hódmezővásárhelyen elhunyt Almásy Tibor dandártábornokot, Székesfehérvár szülöttét, díszpolgárát 2005. február 18-án katonai tiszteletadás mellett helyezték örök nyugalomra. – Göncz Árpád köztársasági elnök – a honvédelmi miniszter előterjesztésére Almásy Tibor nyugállományú ezredest 1999. május 21-i hatállyal nyugállományú dandártábornokká nevezte ki. (A dokumentumokat dr. Szita Sza­bolcs történész kandidátus bocsátot­ta a szerző rendelkezésére.)