A TASZ a kordonok nélküli Pride híve

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) támogatja a mai Budapest Pride-felvonulást. A jogvédő szervezet támogatja a szervezőknek azt a határozott szándékát, hogy nem kérnek a menetet körbevevő kordonfolyosóból, és jogászai révén részt vesz a menet biztosításában.

A TASZ kiemelte: az egyenlő emberi méltóság és szabadság nemi identitásától és szexuális orientációjától  függetlenül mindenkit megillet, így a magyar LMBTQI-polgárokat is. Békés felvonulásuk, a Budapest Pride menet, ami az évente megtartott Pride-hét hagyományos eleme, éppúgy tisztelet érdemel, mint bármely más társadalmi csoport felvonulása. A menet egyik célja éppen az, hogy bemutassa a társadalomnak: az LMBTQI-közösség mennyire sokszínű, és az ő jogaik is tiszteletet érdemelnek.

Az idén a rendőrség a várakozásokkal ellentétben ismét hermetikusan elkeríti a felvonulást a résztvevők biztonságára hivatkozva. Ezzel a TASZ szerint a rendőrség fenntartja azt az évtizedes gyakorlatot, hogy a menetet elzárja, elkülönítse a várostól, a lakóitól, és ezzel gyakorlatilag meg is fosztja az értelmétől a felvonulást. A várostól elzárt, láthatatlan menet kevesebb eséllyel tudja felhívni a figyelmet azokra a társadalmi problémákra, melyekkel a többségitől eltérő nemi identitású és/vagy szexuális irányultságú emberek naponta szembesülnek. Ráadásul, a területlezárások és forgalomkorlátozások további ellenérzéseket szülhetnek.

A TASZ elismeri, hogy a menet elkerítése a felvonulók biztonságának legitim célját szolgálta, miután szélsőségesek támadták meg a Pride-ot, először 2007-ben. De a szervezet úgy látja, hogy az agresszió alább hagyott, és már évek óta nincs olyan esemény, ami a teljes elkerítést indokolná. A rendőrségnek számos enyhébb, a gyülekezési jogot kevésbé korlátozó eszköz is a rendelkezésére állna ahhoz, hogy szavatolja a felvonulók biztonságát, ezért a TASZ elfogadhatatlannak tartja, hogy a rendőrség nem hajlandó lemondani a résztvevők szabadságát leginkább korlátozó eszközről. Hangsúlyozzák, hogy a legkézenfekvőbb lehetőség az volna, hogy ha az ellentüntetők közül valaki erőszakos cselekményt követ el, akkor ellene azonnal intézkednek és eljárást indítanak. Ha ezt a rendőrség következetesen kommunikálná, majd így is járna el, néhány notórius rendbontón kívül biztosan kevesen kockáztatnák a szabadságvesztés-büntetést. Különösen hatékony lenne ez az eszköz most, amikor jogerősen elítélt a bíróság homofób erőszakos bűnelkövetőket is, emlékeztet a TASZ.

Különösen annak fényében indokolatlan a hermetikus zárás a TASZ szerint, hogy a felvonulás szervezői évek óta erőfeszítéseket tesznek azért, hogy garantálják a menet biztonságát. Ennek eredményeként önkéntesekből álló menetkísérő csapatok és jogi megfigyelők kísérik a menetet, ami látványosan csökkenti a biztonsági kockázatokat. A TASZ büszke arra, hogy nemcsak résztvevőként jelenik meg a menetben, hanem jogászai kezdettől fogva a jogi megfigyelésben is aktívak. Az idén a szervezet nyolc munkatársa fog jogi megfigyelést végezni a menetkísérő csoportokban. A Pride napján újra él a TASZ tüntetőknek fenntartott forródrótja. A +36 30 722 33 56 telefonszámon gyülekezési joggal kapcsolatos jogsegélyt nyújt a szervezet.

„A TASZ tiltakozik a rendőrség döntése ellen, ami megakadályozza, hogy menet közben bárki csatlakozzék, vagy elhagyja a menetet, mert az indokolatlanul korlátozza a gyülekezési és véleménynyilvánítási szabadságot. Ugyanakkor a TASZ mélyen egyetért a szervezőkkel, és támogatja azt a törekvésüket, hogy nem hagyják jogaik csorbítását azzal a hamis indokkal igazolni, hogy a rendőrség őket védi meg. A biztonságot az szavatolja, ha a rendőrség fellép az erőszakos ellentüntetőkkel szemben” – mondta el Dojcsák Dalma, a TASZ  politikai szabadságjogok projektjének vezetője.