A versenypiaci dolgozók negyede külföldre költöznék

A Trenkwalder munkaerő-közvetítő és -kölcsönző társaság idei „mobilitási indexe” szerint a munkavállalók 46 százaléka hajlandó jelenlegi lakóhelyéről elköltözni, csaknem fele-fele arányban külföldre, illetve itthon más helyre. (A nyitó képhez: a dánok a legelégedettebb dolgozók.)

Az alkalmazottak a jelenlegi körülményeikkel csak mérsékelten elégedettek: az erre vonatkozó elégedettségi index értéke országosan 5,4 volt az 1-10 közötti értékelési skálán, ami a tavalyihoz képest 0,7, a 2021-i 6,4-hez viszonyítva egypontos csökkenést mutat.

A Trenkwalder munkaerő-mobilitás témában immár harmadszor végezte el a hazai piacon keresett kutatását, kereken 5300 versenypiaci munkavállaló válaszait értékelte. Kiderült: továbbra is nagy a munkaerő mobilitási készsége. Azaz: a meglévőnél jobb feltételek mellett 46 százalék kész elhagyni jelenlegi lakhelyét, ami 11 százalékkal magasabb a két éve még 35 százalékos értéknél. A legnagyobb arányban a dél-nyugati megyékben élők költöznének: Baranya (61%) és Somogy megye (60%) mutat kiugró értékeket.

A tavalyihoz képest változás, hogy a sorban következő megyék nem Észak-Kelet-Magyarországon, hanem a Közép-Alföldön helyezkednek el: Jász-Nagykun-Szolnok és Csongrád-Csanád; ott egyaránt 55%-os a mobilitási index értéke.

A költözés mellett elsősorban a jobb megélhetés miatt döntenének (89%); fontos szempont még a biztos jövő (53%) és a több munkalehetőség (43%) is.

Figyelmet érdemel: megnőtt a külföldre távozni készülők aránya! Tavaly a költözni tervezők kétharmada még az országhatárokon belüli célpontot jelölt meg, az idén az arány 52 százalékos volt. Ez a teljes munkavállalói kör csaknem negyed. Azok, akik országon belül költöznének, legmagasabb arányban Pest megyét, Budapestet, illetve Győr-Moson-Sopron megyét jelölték meg kívánt célpontként.

A mobilitási hajlandóság egyik fontos összetevője, hogy a munkavállalók egy-egy területen mennyire tartják élhetőnek a helyi viszonyokat. A Trenkwalder a többi között felmérte a jelenlegi munkahellyel, a környék adta lehetőségekkel, valamint az adott megye kereseti és megélhetési viszonyaival kapcsolatos elégedettséget, melynek az értéke (10-es értékelési skálán) országos átlagban 5,4 pont lett. A felmérés kezdete (2021) óta az index folyamatosan csökken (két év alatt egy pontot esett vissza), amit a reálbéreknek a felpörgő infláció miatti visszaesése, valamint a munkavállalók munkaerő-piaci körülményeinek kedvezőtlenebbé válása magyaráz.

Elégedettség tekintetében az észak-dunántúli térség és Közép-Magyarország megyéi teljesítenek a legjobban. A legnagyobb elégedettséget Budapesten (6,6 pont) és Győr-Moson-Sopron megyében mérték (6,5 pont), a legkisebb elégedettségi indexe Csongrád-Csanád, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyének volt (4,5-4,5 pont).

A szűkebb környezetet a megkérdezettek általában kedvezőbben értékelték, mint a tágabb, megyén belüli lehetőségeiket. A lakóhely környékét 7,5 pontra értékelték, a jelenlegi munkahellyel elégedettség országos átlagban 6,8 pontot, a környék adta lehetőségek 5,5 pontot kaptak, miközben az adott megye megélhetési viszonyait 4,9 pontra, az adott megye kereseti lehetőségeit pedig átlagosan 4,6 pontra értékelték. A visszaesés épp a két legutóbbi szempont esetében volt a legnagyobb, 0,8-0,9 pontnyi.