Elégedett a vadonatúj budapesti Zene Házával Edwin Heathcote, aki közreműködött a győztes pályamunka kiválasztásában, pedig eredetileg voltak kifogásai, ám azt is megjegyzi, hogy az épület, akárcsak az egész új múzeumi negyed, része lett Orbán Viktor kulturális háborújának. Mert a miniszterelnök igyekszik újraírni Magyarország helyét, új identitást kíván kialakítani. Ehhez igénybe veszi a populista nacionalizmust és a keresztény retorikát, hogy azután magát az „európai értékek” védelmezőjének tüntesse fel – olvasható a Financial Timesban.
A szerző a kész mű helyszíni szemrevételezése után megjegyzi, hogy a tervezők újragondolták a Városliget egész koncepcióját, benne az új Nemzeti Galériával, valamint a futurisztikus Néprajzi Múzeummal, ám Karácsony Gergely úgy véli, hogy az építmények feleslegesen terhelik a környezetet.
Magyarország azonban méreténél sokkal nagyobb hatást gyakorolt a muzsikára, főként a zeneoktatásra és a Zene Házán belül helyet kapott ez a hagyomány. Ugyanakkor életre kelti azt a fantomot, hogy a zene eszköz a nacionalista és politikai program szolgálatában. Az idevágó történelmi kiállítás erre a felfogásra támaszkodik, de ezt talán meg lehet bocsánati, mert egyébként hatalmas a zene kulturális hatása. Születhetett az épület politikai meggondolásból, hogy általa új arcot adjanak a kultúrának, de a szakma nemzetközi képviselőit mozgatta meg és újraélesztette a lepusztult környéket.
A hátteret a Vajdahunyad vára adja, amely mesekastély 1896-ból. Gótikus körvonala segítségével próbálták meg egyfajta ős-Disneylandben összefoglalni a historizáló magyar építészetet, hogy kőbe öntsék Nagy-Magyarország álmát. A stílus lehet, hogy változott időközben, ám megmaradt a hóbort, az érzelgős festői szépség, valamint a politikum.
Az osztrák külügyminiszter nem gondolja, hogy Magyarország kivonná magát a sorból, ha bekövetkeznék a legrosszabb, és Oroszország lerohanná Ukrajnát és így megtorló intézkedéseket kellene elrendelni – írja a Die Presse. A támadás ugyanis vízválasztó lenne, a konfrontációk időszakát nyitná meg és elkerülhetetlenek lennének a kemény szankciók. Schallenberg úgy véli, hogy amikor kulcskérdésről van szó, Európa mindig megtalálja a közös hangot és ez most sem lenne másként.
Ugyanakkor kiemeli, hogy a megtorló intézkedésekkel békén kellene hagyni a gázszektort, ideértve az Északi Áramlat 2 engedélyezését (a vezeték finanszírozásában az OMV is közreműködött – a szerk. megj.), energiaügyben ugyanis kölcsönösen függ egymástól a földrész és Oroszország.
Ezzel együtt a helyzet arra emlékezteti, mint amikor valaki egy doboz gyufával játszik a szénakazal mellett. Akkora tűz lehet belőle, hogy nem lehet megfékezni, az ilyesmire bőven szolgáltat példát a történelem. Ugyanakkor nem érti Moszkva felháborodását a NATO esetleges bővítése miatt, hiszen melyik ország vonult be Dél-Oszétiába, Abháziába, a Dnyeszteren túli területre, valamint a Krímbe?
Mint mondja, lehet, hogy Oroszországnak 30 év után is fantomfájdalmai vannak, ám a múlt évszázadban egy sor más ország is elvesztette a birodalmát: Nagy-Britannia, Francia-, Németország, de még Ausztria is. Ezzel azonban együtt lehet élni.
Azt is megpendítette, hogy Kína nagyon éberen figyeli a fejleményeket, és ha arra jut, hogy a Nyugat enged a katonai fenyegetésnek, annak súlyos következményei lehetnek Tajvan kapcsán, valamint a világkereskedelem szempontjából kulcsfontosságú Dél Kínai-tengeren.
Az Európai Parlament új első alelnöke amellett van, hogy az unióban el kell törölni az egyhangú döntések elvét, mert az csak akadályozza az érdemi munkát. Az osztrák néppárti Othmar Karas (aki annak idején határozottan kiállt az EPP-ben a Fidesz kizárása mellett – a szerk. megj.) úgy véli, egyetlen tagállamnak sem kell attól tartania, hogy az új rendszerben a többiek „legázolnák”, mert a lényeg a demokratikus többség. A parlamentarizmus egyébként is azt jelenti, hogy kompromisszumra kell jutni. Viszont éppen az a demokráciaellenes, ha a kérdésekben teljes egyetértésre kell jutni, mindenáron meg kell szerezni az összes érdekelt beleegyezését – állapítja meg a Der Standard.
A politikus, aki idestova negyedszázada képviselő Strasbourgban, és akit a héten választottak meg új tisztségébe, nem szereti, ha akár Ausztria szembe állítja magát Európával. Az EU-t senki sem tekintheti ellenfélnek, és igen fontos a szolidaritás meg az összetartás. Ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy nem mindig valamilyen kisebbség gátolja a közös határozatokat. Éppen ezért javasolja, hogy nagyobb szerephez kell juttatni az Európai Parlamentet, ideértve, hogy a törvényhozókat ne kösse saját pártcsaládjuk álláspontja szavazáskor.
Mert a politikai pártok igen lényegesek a demokrácia eszközeként, ám el kell fogadni, hogy másnak is lehet igaza. Sajnos, teszi hozzá, ez a megközelítés sok esetben háttérbe szorul a vádaskodások és a pártpolitikai ellentétek mögött.