Az EP elfogadta a 2024-i költségvetést: középpontban a kutatás és az ifjúság

A jövő évi uniós költségvetés minden eddiginél jobb és hatékonyabb támogatást szavatol a nagy, nemzetközi kihívások kezelésére, valamint a fiatalok és a kutatás támogatására.

Az Európai Parlament elnöke, Roberta Metsola aláírta az EU jövő évi költségvetést, aminek teljes összege 189,4 milliárd euró kötelezettségvállalás, a kifizetések összege pedig 142,6 milliárd euró. Csaknem 670 millió euróval több jut a humanitárius segítségnyújtásra, az Erasmus+ programra és a közlekedési infrastruktúrára.

A tagállamokkal november 11-én, szombaton kötött megállapodásban a Parlament 666,5 millió eurót biztosított prioritásaira a Bizottság által a költségvetési tervezetben eredetileg javasolt összeghez képest. A képviselők megnövelték az ukrajnai háború következményeinek és a globális kihívások kezeléséhez, valamint a fiatalok, köztük a fiatal gazdálkodók támogatásához elengedhetetlen programok és szakpolitikák finanszírozását.

Emellett a Parlament prioritásaival összhangban növelik a járvány utáni helyreállítást segítő programok finanszírozását, az antiszemitizmus elleni küzdelmet és a zöld átmenetre irányuló erőfeszítések megerősítését. A képviselők révén a többi között 250 millió euróval növelték a humanitárius segítségnyújtásra szánt összegeket, 150 millió euróval a Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz (Globális Európa) programot, 85 millió euróval a Horizont Európa programot, 30 millió euróval a közlekedési infrastruktúrát (Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz), 60 millió euróval az Erasmus+ programot, 20 millió euróval a LIFE programot, és növelték 20 millió euróval a fiatal mezőgazdasági termelők, 10 millió euróval az uniós polgári védelmi mechanizmus és 10 millió euróval a katonai mobilitás támogatását. További részletek a „közös következtetések elemei” című szakaszban érhető el; ebben a háttéranyagban és a Parlament meg a Tanács közötti megállapodást követő sajtóközleményben találhatók (angolul).

A 2024. évi költségvetést 519 szavazattal, 79 ellenszavazat és 30 tartózkodás mellett fogadták el. A Tanács november 20-án már jóváhagyta a megállapodást.

Miután sikerült konszenzusra jutni a 2024-i költségvetésről, a képviselők szerint a tagállamokból álló Tanácsban várhatóan az év végéig megállapodás születik az EU hosszú távú költségvetésének (MFF, több éves pénzügyi keret) félidős felülvizsgálatáról. Ez várhatóan megnyitja az utat a 2024 elején a Bizottság által javasolt költségvetés-módosítás keretében a jelentős kiegészítő előirányzatokhoz. A több éves pénzügyi keret tervezett kiegészítésének célja, hogy középtávú támogatást nyújtson Ukrajnának, növelje a rugalmasságot és a válságkezelési képességeket, 2024-ben megerősítse az EU stratégiai autonómiáját, és fokozza az uniós erőfeszítéseket olyan területeken, mint a migráció és a külpolitika. ­­

* * *

Az EU költségvetése különbséget tesz kötelezettségvállalási előirányzatok (a folyó pénzügyi évben vállalt jogi kötelezettségek költségei, amelyeknek a következő években is lehetnek következményei) és kifizetési előirányzatok (a folyó évben ténylegesen kifizetett pénzösszegek, amelyek a korábbi években vállalt kötelezettségek végrehajtására szolgálnak) között. Az EU költségvetésének mintegy 94 százalékát a polgárok, régiók, városok, mezőgazdasági termelők és vállalkozások kapják.

Az EP elfogadta a 2024-i költségvetést: fókuszban a kutatás és az ifjúság # Tájékoztatók az Európai Unióról – A költségvetési eljárás Az eljárás adatai # EP Kutatószolgálat: Az Európai Unió 2024-i költségvetésének elfogadása (angolul)