Az 1848-i forradalmi események az alsó-ausztriai Landhausban, a tartomány bécsi, politikai központjában kezdődtek: 1848. március 13-án ott, az épülettömb udvarán olvasták föl Kossuth Lajos beszédét, amelyben parlamentáris alkotmányt követelt. Rövid idő alatt megtelt a Landhaus udvara, és a magyar származású Fischhof Adolf mondott beszédet, amelyet kitörő taps fogadott. A császári hatalom által a helyszínre vezényelt katonai alakulat első lövései is ott, a Landhaus előtt dördültek el, számos áldozatot követelve. Belül, az udvaron emléktábla őrzi Hans Kudlich emlékét, akit 1848. március 13-án szuronnyal sebesítettek halálra… A bécsi, 1848. márciusi forradalomról szóló írásom a Magyar Hírlap 1989. március 15-i számában jelent meg. (A nyitó képhez: 1848. március 13., hétfő: a bécsi Herrengassén Fischhof Adolf orvos beszél; letartóztatták, majd szabadon engedték.)
«Bécsben élő magyarjainktól első kézből értesülhetett a császárváros lakossága a Lajtán túli eseményekről már a múlt (a 19.) század 30-as, 40-es éveiben is – mondja Deák Ernő, az osztrák akadémia tudományos munkatársa, a 48-as forradalmak kutatója. – Az osztrák köznép igen is nagy rokonszenvvel figyelte a magyarországi reformtörekvéseket, őszintén szurkolt nekünk. Ismerték a bécsiek Petőfit, Kölcseyt, Kazinczyt; Berzsenyi munkásságát recenzióban méltatták, rajongtak a magyar testőrgárda szép szál legényeiért…
Véleményszabadság, sajtószabadság, szólásszabadság – az 1848-i forradalom sok olyan dolgot követelt, amelyek ma már magától értetődőek. A képen az egykori, bécsi Egyetem tér (ma: Dr. Ignaz Seipel tér) 1848. március 13-ról 14-re virradó éjszaka © Bécsi Egyetem Archívuma, Képarchívum, szerző: R. Swoboda (xilográfia).
– Azt is mondhatjuk némi túlzással, hogy Kossuth csinált forradalmat Bécsben 1848. március 13-án. Aznap már nagy lázban égett az egyetemi ifjúság. A herrengassei Landhaus udvarán az az orvos kezdte el fölolvasni Kossuth pozsonyi beszédét, aki németre fordította. Gyenge hangja lévén, egy Putz nevű tiroli egyetemi hallgató vette ki kezéből a papírt és a vasrácsos kút kávájára fölugorva dörögte el Kossuth Lajos zseniális gondolatait.
– Melyik Kossuth-beszédről van szó?
– Amelyikben külön alkotmányt követelt a Monarchia országainak. Az alsó-ausztriai rendek beleegyeztek, csupán a hatalom rémült meg. Katonaságot vezényelt ki a forradalmi hangulatú tömeg ellen, lövöldözés támadt a Herrengassén, ahol időközben barikádokat is emelt a tömeg. A március 13-án kirobbant bécsi forradalom első hősi halottait nagy pompával temették el. A Landhaus udvarán egyébként ma is látható a kút.
– Tudtommal ugyanezekben az órákban érkezett Bécsbe Pozsonyból Kossuth, Deák Ferenc, Széchenyi, Batthyány…
– Hajóval Jöttek. Kossuthot megelőzte a híre, a tömeg a vállára emelte, és a Neue Markton szólásra biztatta. Kossuth egy kisgyereket vett a karjára a Donnerbrunnen mellett, és a többi között kijelentette: reá már szép jövő vár, hisz beleszületett a szabadságot hozó forradalomba. Kossuth egyébként a belvárosi Károly főherceg Szállóban lakott, és azokban az órákban elterjedt a mondás: ha a lángoló szavú magyar kívánja, a bécsiek még a Burgot is lerombolnák…
– Hadd Jegyezzem meg: az áprilisi törvények – az első felelős és független magyar minisztériumról, a csak az uralkodónak felelős magyar kormányról… – a bécsi nép lelkesedésének, forradalmi hangulatának is köszönhetők. Csak az ő nyomására engedett az udvar és szentesítette az uralkodó, V. Ferdinánd a törvényeket.
– Följegyezte a történelem: osztrák ifjak is küzdöttek a magyar forradalomban és szabadságharcban. Róluk mit tudhatunk?
– Összesen mintegy 1350 fiatal alkotta a bécsi egyetemi, a tiroli és a halálfejes légiót. A bécsiek Bem parancsnokságával részt vettek a nagyszebeni ütközetben. Körülbelül százan elestek közülük.
– A sok vonatkozásból még annyit, hogy a magyarok iránti rokonszenvtől, a császári elnyomó hatalom elleni gyűlölettől vezettetve koncolta föl október 6-én a bécsi nép gróf Latour hadügyminisztert, aki a magyar szabadságharc ellen akarta vezényelni a császári sereget. Haynau bosszúból ezért végeztette ki október 6-án az aradi vértanúkat.