Az újságíró archívumából – Kevesebb elektroszmog, ultravékony kliensek

A szerfölött tudományosnak látszó cím mögött egy kedves, viharsarki kisváros középiskolája rejtőzik. Igaz, maga a névadó is kitett magáért: elsőként mérte le 1945-ben radarvisszhanggal a Föld–Hold-távolságot. Szerzőnk bemutatta a tanintézet eredményeit, amelyek méltók a tudós elődhöz. Cikke 2006. február 28-án jelent meg a Népszabadságban. (A nyitó képen: drónfelvétel a középkori gyulai téglavárról.)

Bay Zoltán szülőföldjén, Gyulán figyelemre méltó eredmény született a jeles fizikus nevét viselő informatikai szakközépiskolában: nagymértékben sikerült csökkenteni az elektroszmogot. Az itt tanuló diákok ugyanis – a számítógépes profilnak megfelelően – az átlagosnál is több időt töItenek komputerek közvetlen szomszédságában. Márpedig ezeknek a szerkezeteknek nagy hátrányuk, hogy fokozott elektroszmog-veszéIynek teszik ki a velük folyamatosan dolgozókat. (Számos munkahelyen ezért is csökkentették a PC-kkörnyezetében eltölthető munkaórák számát.)

Márki-Zay Lajos iskolaigazgató (az ismert hódmezővásárhelyi polgármester nagybátyja – a szerző utólagos megjegyzése; a kép forrása: Gyulai Hírlap/online) érdeklődésünkre elmondta, hogy intézményükben – ami érettségi utáni kétéves képzést nyújt mintegy 130 diáknak, köztük leendő rendszergazdáknak – megalakulásuk, vagyis 2003 óta folyamatosan azon fáradoztak, hogy ezt a „modern” környezeti ártalmat a lehető legkisebbre csökkentsék. A 110 munkaállomás – amely kinézetre billentyűzettel és egérrel ellátott LCD-monitor – nyolc nagy teljesítményű, külön helyiségben, árnyékolással ellátott szerverrel áll összeköttetésben, amik a szokásos PC-ket helyettesítik. Az informatika-oktatást úgynevezett „ultravékony kliensekkel” segítik; 14–12 volttal működnek, mozgó alkatrészt nem tartalmaznak, így nem szükséges hozzájuk hűtőventillátor, és jóformán nincs bennük olyan elem, ami elromolhatna.

Az igazgató hangsúlyozta, hogy kísérletező iskolaként olyan eredményt értek el például a számítógéppel történő nyelvtanításban, amihez hasonló nemzetközi összehasonlításban sem található. Az iskolában – ami egyben a legnagyobb számítástechnikai cégek egyik hazai oktatóbázisa is – a Sun Microsystem Ltd. segítségével, valamint a téma iránt elkötelezett tanárok, mindenekelőtt Mészáros Károly kitartó munkájának köszönhetően, két szerver összekapcsolásával, a PC-k kiiktatásával első ízben sikerült megoldaniuk a nyelvi labor bonyolult feladatait, miközben elérték a nyelvoktatás szmog-, sugárzás- és zajmentesítését is.

Az elektroszmogot az ember nem képes érzékelni, jelenléte viszont műszerekkel egyértelműen kimutatható. Márki-Zay Lajos kifejtette: korunk e környezeti ártalma elsősorban a fiatal, fejlődő szervezetet veszélyezteti, ezért mindenekelőtt az iskolára vár, hogy az elhárításáért folytatott küzdelem kiemelt terepe legyen. Az igazgató arra is felhívta a figyelmet, hogy e káros hatások kiszűrésére irányuló erőfeszítéseik „melléktermékeként” az átalakítás, a PC-k kiiktatása energiamegtakarítással is jár. Mindehhez jön még, hogy a rendszer továbbfejlesztése a szerverek egy-egy modulegységének 4-5 évenkénti cseréje által megoldható, ami hosszú távon ugyancsak igen költségtakarékos.

(„Az újságíró archívumából” rovatunkban megjelenő írások az Arcanum Adatbázis Kiadó Digitális Tudománytárának gyűjteményében őrzött cikkek felhasználásával készülnek. Köszönet illeti érte az Arcanum ADT-t.)