Békéscsaba a magyar dal fővárosa – ezernél több diák LGT-t énekel

Gerendai Károly ötlete nyomán a Magyar Dal Napja Nonprofit Kft. 2010-ben hirdette meg első alkalommal a magyar dal fővárosa-pályázatot. A megtisztelő címet elsőként Eger, majd 2011-ben Nyíregyháza, tavaly pedig Szombathely
viselhette. A pályázaton – Budapest és a fővárosi kerületek kivételével – valamennyi hazai város helyi önkormányzata, önkormányzati intézménye, városi társadalmi szervezet, illetve vállalkozás vagy más jogi személy indulhat.

Az idei pályázatra két hiánytalan pályázat érkezett. Mind Békéscsaba, mind Zalaegerszeg műsorterve a magyar dal napjára izgalmas és sokszínű programot ígért. Végül Békés megyeszékhelyének szavazott bizalmat a szakmai bíráló bizottság.

A békéscsabai rendezvényt négy helyszínen valósítják meg szeptember 8-án. Kiemelt helyszínnek számít a belvárosi rehabilitációs program részeként megújuló Fő tér, illetve az Andrássy út, Békéscsaba belvárosának sétálóutcája. A
rendezvénynek ezáltal olyan atmoszférája teremtődhet meg, mint egy hamisítatlan utcafesztiválnak vagy karneválnak. Békéscsabán eddig ilyen megjelenésű rendezvény nem volt. Az esemény további helyszínei: a polgármesteri hivatal
udvara és az Ibsen-udvar. A magyar dal napja történetében immár hagyományosnak mondható a zenélés a tömegközlekedési eszközökön. Békéscsaba menetrend szerint közlekedő buszjáratain szólnak majd a magyar dalok. A programokat rossz idő esetén fedett helyszíneken (Csabagyöngye Kulturális Központ, Városi Sportcsarnok, Jókai Színház) rendezik meg.

Békéscsaba a pályázat szerint a környező településekkel is együttműködik: Gyula is kapcsolódnék két helyszínnel a rendezvénysorozathoz. A várfürdő szabadtéri területe mint koncerthelyszín, illetve Békés megye legnevesebb zenei
alkotóművészének, Erkel Ferencnek a szülőháza is várja majd a közönséget a magyar dal napján.

A csabai programok összeállításánál a legfontosabb szempont az volt, hogy a rendezvény bemutassa Békés megye zenei kultúráját; kiemelt figyelmet szentelnek az amatőr produkcióknak. Ugyancsak lehetőséget kínálnak az egykor országosan ismert zenekarok és mára elfelejtett előadók számára.

A programok várható előadói (a teljesség igénye nélkül): a gyulai születésű Hevesi Tamás énekes, labdarúgóedző; a Black Out együttes; a Gyuláról indult Magna Cum Laude együttes; a nemzetközi elismerést szerzett Pribojszki Mátyás Band (vezetője békéscsabai születésű és onnan indult zenészpályája); a Neo; a The Trousers; a Rag Doll. A műsortervben természetesen nem csupán könnyűzene kapott helyet: több formáció és vegyeskar előadásában hallgathat a közönség népzenét és komolyzenét is.

Békés megye ezernél több általános, közép- és zeneiskolása közösen énekli el az LGT Neked írom a dalt című szerzeményét. Az eseményt a szervezők a világhálón tévéminőségben kívánják élőben közvetíteni. A magyar dal napja összes helyszínével együttműködve lehetőséget adnának más hazai és külföldi városoknak, helyszíneknek is a csatlakozáshoz. A programot hagyományosan Presser Gábor, a magyar dal napja alapítója nyitja majd meg Békéscsabán.