A kínaiak által kezdeményezett, jövőbeli Budapest–Belgrád vasútvonalon haladva írta meg blogját Perspektíva Budapestről címmel Kester Eddy, a Financial Times, és sok egyéb nemzetközi, elsősorban amerikai sajtóorgánum volt budapesti tudósítója.
Ellentmondásos projektnek tartja, mert javarészt a kínaiak állják ugyan a költségeket, de Magyarországnak is sokba kerül. Száz, ha nem ezer év kell majd ahhoz, hogy megtérüljön a befektetés. A beruházást szorgalmazó magyar kormány azt állítja, hogy az eddigi nyolc óra helyett fele annyi időbe, mindössze négy órába telik majd eljutni a célállomásig. Megjegyzi, ez nem lesz nehéz, mert jelenleg kb. 50 km/óra sebességgel haladnak a vonatok ezen a szakaszon. Az is feltűnt neki, hogy ha találkozott is egykét tehervonattal, harmaduk üres vagonokkal közlekedett. Márpedig a Budapest–Belgrád vasútvonal célja a kínai áruszállítás lenne. A beruházást titkosan kezeli a magyar kormány, de mint kiderült a szerbekből épp ugyanolyan reménytelen bármit kihúzni, mint amilyen nehéz lenne – mondjuk – az észak-koreai emberjogi minisztériumtól.
Az út első szakaszán – ameddig nem kellett buszra szállni – nyolc (!) utassal zötyögött a blog szerzője. A bécsi vonatozás nyújtotta látványt aligha lehet ferencvárosi, csöppet sem szívet gyönyörködtető képekkel összevetni – jegyzi meg. S eközben 50 km-t megtéve látta az első teherszállítmányt. Ha elkészül a Budapest–Belgrád vasútvonal, akkor feltehetően nagyobb lesz a forgalom, hisz’ a nyugat-európai fogyasztók remélhetőleg áhítják majd az olcsó kínai árut.
A magyar uralkodó elitről ír a Deutsche Welle Vakáció külföldön és luxusjachtok címmel. „Több Balaton, kevesebb Adria” – adta ki a nyári menetrendet a magyaroknak Orbán Viktor, és minden jel szerint ő és belső köre tartja meg a legkevésbé a figyelmeztetést. Persze előtte gyorsan kirakott egy balatoni nyaralós fotót a közösségi hálóra. Utal a cikk az Átlátszó oknyomozó írására, illetve egy horvát lapra: Szijjártó Péter és Orbán Viktor sem tartja magára nézve kötelezőnek az általa kihirdetett megszívlelendő korlátozást. Mindkettő persze arról papol, hogy ez magánéleti szféra, nincs joga senkinek bírálni őket. A helyzetüket tovább súlyosbítja, hogy a szóban forgó jacht bizonyára a kormányzati pályázatokon elnyert pénzekből van. Fizetéséből aligha futná Szijjártónak egy ilyen fényűző útra, ráadásul sérti a korrupcióellenes törvényt, ha a nyaralást ajándékként fogadta el.
Csakhogy a külügyminiszter nem volt hajlandó bevallani, mit kóstált a tengeri kiruccanás. Ugyanilyen botrányok veszik körül Orbánt focis utazásai okán, mert többnyire magángépen utazik, amire meghívást kap, s mint mondja, nem közpénzből fedezi kiadásait. Már hogyne menne abból, hisz’ Orbán barátai és hűbéresei kormányzati pályázatok elnyerésével tesznek szert akkora pénzekre, amelyekből akár repülőgép is vásárolható.
Rogán Antalt is szóba hozza a cikk, aki luxus helikopteren közlekedett otthona és egy celeb menyegzője között. Semjénnel és Lázárral folytatja a sort, de mindhiába – állapítja meg a szerző, mert nincs következményük ezeknek a botrányoknak. Eddig még egy sem ütötte meg a bokáját a dorbézolás miatt.
Posztkommunista maffiaállam ez – konstatálja Magyar Bálint a lapnak nyilatkozva. Miközben Orbán törvénytisztelőnek állítja be magát, valójában fütyül a törvényekre. Az ország lakosságának harmadát, a szegényeket ugyancsak irritálja luxus életvitele, amiben Putyin orosz elnök mintáját követi: a magyar kormányfőnek is van kijáró embere, strómanja, mint amilyen a pixisből mára kiesett Simicska Lajos volt egykoron.
A jachtról is „dolgozó” Szijjártó szájából különösen hangzott az, amiről a Bloomberg is beszámolt, amely szerint kirúgja azt a diplomatát, aki home office-ban dolgozik. Ilyen játékot nem játsszunk. Vagy aki mégis, az hamar a minisztériumon kívül találja magát – idézte a külügyminiszter Facebook-bejegyzését a nagyköveti értekezletről szóló amerikai tudósítás. Ezek után nem csoda, ha arra szólítják fel, hogy akkor magának is mondjon fel.
Végül a cikk nyomatékosítja, hogy Magyarországon szinte alig vizsgálja ki az uralkodó elit korrupciós ügyeit a legfőbb ügyész, aminek kézenfekvő magyarázata, hogy Orbán egyik leghűbb embere.