Egy évvel ezelőtt ismertük meg Müller Cecíliát

Egy éve van velünk Müller Cecília, egy éve hallhatjuk nap, mint nap a jó tanácsait. Az országos tiszti főorvos megmondja, hogy mit csináljunk, és mit ne, mindig vannak újabb ötletei, és már az első találkozásunk alkalmával is nagyon erős volt az antréja. Akkor azt mondta a magyar embereknek, hogy ne viseljen maszkot, aki nem beteg, és csak akkor menjünk orvoshoz, ha egészségesek vagyunk. Mostanra ez a kedvesnek látszó doktor néni odáig jutott, hogy – igaz, elszólásból – arra szólította fel a képernyő előtt ülőket, tegyenek meg mindent azért, hogy megfertőződjenek.

Nem volt könnyű ez az egy év, nemcsak nekünk, embereknek, akik igyekeztünk elkerülni a betegséget, de a vírus ellen védekezők számára is mozgalmas volt a mögöttünk hagyott időszak. Orbán Viktor ugyan kissé későn kapcsolt, ám amint észlelte a bajt, rögtön a tettek mezejére lépett, s közölte a nagyközönséggel, hogy fürkészeket és portyázókat küld az összes égtáj felé, akik maszkokat, fertőtlenítőket és nem utolsósorban lélegeztetőgépeket szereznek be az ország lakosai számára.

Ekkor még nem mondta, hogy nyugodjunk meg, aki megbetegszik, azt meggyógyítjuk – ezzel a magvas gondolattal csak tavaly ősszel, szeptember 16-án állt elő. Addig azonban még sok minden érdekesség történt, például az, hogy az egészségért is felelős miniszter, Kásler Miklós a tavalyi húsvétot megelőző napokban arra utasította a kórházak vezetőit, hogy szabadítsanak fel 36 ezer ágyat az esetleges Covid-betegek ápolása céljából. Ezt az intézkedést a miniszter utóbb letagadta, állítván, hogy ő ilyet nem rendelt el, de vesztére, mert az internet világában élünk, ahol nehéz bármi is letagadni, mindenről marad bizonyíték.

Orbán miniszterelnök pedig azzal rukkolt elő, hogyha muszáj, egyetlen hétvége alatt be tudják oltani az országot, de kiderült, hogy egyetlen hétvége nekik csak arra elég, hogy a kormány ezen a téren is bebizonyítsa tökéletes alkalmatlanságát. Gondolunk itt a tömeges oltásnak nevezett hétvége totális kudarcára, arra a nagy összevisszaságra, amikor a kormány épp annyira állt a helyzet magaslatán, mint 2013 márciusában, amikor a nagy havazás megbénította az országot, és népünk vezetőinek mindössze egy sms üzenetre futotta, miszerint, akinek kifogyott a benzinje, üljön át egy másik autóba.

Nem oltottak be mindenkit egyetlen hétvégén, de szerencsére olyan miniszterelnökünk van, akinek mindig akad egy biztató szava hozzánk. Hol azt mondta, hogy idáig a vírus támadt, mostantól mi támadunk, hol azt, hogy levittük a vírust a birkózószőnyegre, de volt olyan is, hogy – például tavaly nyáron – arra kérte a magyarokat, hogy ne utazzanak külföldre. Több Balaton, kevesebb Adria, mondta Orbán, aki idén tavasszal az egzotikus utazásokról igyekezett lebeszélni honfitársait. A legtöbbünk esetében sikerrel járt, mert a majdnem tízmillióból csak egészen elenyésző hányadunk utazott a Maldív-szigetekre és Dubajba. Ilyen kivétel volt más celebek mellett Mészáros Lőrinc és jövendőbelije, akik magasról tettek a miniszterelnök intelmeire, de ez legyen az ő dolguk, lejátsszák majd egymás között.

Mindeközben minden rendű és rangú megszólaló, valamint Gulyás Gergely miniszter is egybehangzóan azt állította, hogy a magyar kormány sikeresen szállt szembe a vírussal. Egyedül a Covidot felejtették el értesíteni erről az örömteli hírről, aki emiatt még mindig abban a hitben pusztít és szedi ártatlan áldozatait, hogy könnyű helyzetben van, mert egy évek alatt legyengített, anyagi és emberi erőforrásokban szűkölködő egészségüggyel kell küzdenie – a dolgok eddigi állása szerint sikerrel.

Előbb, vagy utóbb persze vert hadként kullog el majd a Covid, de addig még sokat árt azoknak az ártatlanoknak, akik nem tehetnek arról, hogy a járvány elleni védekezést olyanok vezénylik, akiket nem a szakmai elvárásoknak, hanem Orbán Viktornak kívánnak megfelelni.