Először az idén jelenik meg a „TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben” című kiadvány, amely részletesen foglalkozik a magánszülészet helyzetével is. A Magyar Tudományos Akadémián tartják a könyv bemutatóját: november 11-én, a „nagy magánpraxisnapon”.
Meghatározó hatást gyakorolt a szülésekre a hálapénz megszűnése/betiltása. A várandós nők eddig is szívesen választották a magánszolgáltatókat, viszont a tendenciát tovább erősítette orvosválasztás akadályozottsága. A TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben című kiadvány szerkesztői az idén júliusban négyszáz fő részvételével végeztek kutatást. Annak jártak utána, hogy a családok miért választanak a szüléshez magánintézményt.
Eddig az ilyen intézményekben lezajló szülések számát csak a szolgáltatók kapacitása korlátozhatta, de 2021/2022-ben további két új magánszülészet is elkezdte működését a fővárosban. A KSH adatai, valamint a magánkórházak adatszolgáltatásából kiderül: Budapesten már minden ötödik újszülött magánklinikán sírt fel először.
Hosszú évek csökkenő tendenciája után 2020-ban ismét növekedésnek indult a születések száma. Tavaly már négy százalékkal több, összesen 93 ezer baba jött világra Magyarországon. A legtöbb csecsemő szeptemberben látta meg a napvilágot (8635), a legkevesebb pedig áprilisban (7014). A szülő nők átlagos életkora 30 év körül volt 2021-ben.
Minden megyében növekedés tapasztalható.
A magánszüléseket tekintve öt magánklinika adatait összegezték, közülük négy budapesti központú: 3547 szülés történt országosan, ebből a fővárosban 3449 csecsemő látta meg a napvilágot 2021-ben. Idén az első félévben 2099 gyermek született magánklinikán, ami már most növekedést vetít előre.
Néhány éve a családok az állami intézményeket érintő bizonytalanságok, a paraszolvencia elkerülésére, vagy az anyagi lehetőségeiknek köszönhetően választották a magánkórházakat, ám a 2020. év változást hozott. Tavaly az orvosok új jogi helyzete (egészségügyi szolgálati jogviszony), az orvosi másodállások és az összeférhetetlenség korlátozása, valamint a hálapénz betiltása mind több számú családot terelt a magánszektorba. Ez a tendencia az idén még inkább megmaradt és tovább erősödik a magánszülészetek forgalma. A bővülést támogatja egyrészről a meglévő magánklinikai kapacitások növekedése, másrészről két új szereplő is megjelent a kínálatban.
A felmérés szerinta többség (54,5 százalék) már a terhesség előtt eldöntötte, hogy magánintézményben fog szülni, mindössze a válaszadók 6,3 százaléka hagyta a várandósság utolsó harmadára az elhatározást.
Az érintettek általában budapesti magánintézményt választanak, az országban még Pécsett van lehetőség magánklinikán szülni.
Mibe kerül egy-egy szülés a magánklinikákon? Az alapcsomag ára meghaladja a 875 ezer forintot, a legmagasabb, úgynevezett gyémánt csomag pedig, amely emelt szintű újszülöttet érintő ellátással, akár családi szobás elhelyezéssel és prémium étkezéssel egészül ki, több mint másfél millió forintot kóstál.