Elérték a harcok Mariupol belvárosát – erősítette meg péntek délután a város polgármestere az orosz jelentéseket. Az emberek bunkerekbe menekülnek, a lakóépületek 80 százaléka megsérült vagy megsemmisült. A polgármester szerint nem maradt semmi a városközpontból.
„Már több mint 35 ezer embert sikerült kimenekíteni Mariupolból. A színházat ért támadás után folynak a mentési munkálatok. A mariupoliak itt rejtőztek el az ágyúzás elől. Jelenleg úgy tudjuk, hogy több mint 130 embert sikerült megmenteni, de mariupoli lakosok százai még mindig a romok alatt vannak. Az ágyúzások és minden más nehézség ellenére folytatjuk a mentési munkákat” – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
A görög miniszterelnök bejelentette, hogy országa készen áll annak a szülészetnek az újjáépítésére, amelyet bombatámadás tett tönkre Mariupolban, az olasz kulturális miniszter pedig arról beszélt, hogy Olaszország a városi színházat építené fel.
A RIA Novosztyi hírügynökség Mariupolból azt jelentette, hogy a város repülőtere a donyecki „népköztársaság” erőinek ellenőrzése alá került.
A fővárosban a helyzet
Kijevben az ukrajnai háború február 24-i kezdete óta 222-en vesztették életüket, nagyrészt hivatásos vagy önkéntes katonák, illetve 64 civil, azon belül négy gyermek – közölte pénteki sajtótájékoztatóján Mikola Povoroznik, Vitalij Klicsko polgármester első helyettese az Ukrajinszka Pravda hírportál szerint.
Beszámolója szerint 889-en sebesültek meg, köztük 241 civil, ezen belül 18 gyermek, három mentőápoló és egy mentőorvos. A fővárosban az orosz erők támadásaiban a városvezetés adatai szerint eddig 36 lakóépület, öt magánbirtok, hat iskola- és négy óvodaépület rongálódott meg.
Ugyanakkor az ukrán fegyveres erők bizakodóan értékelték Kijev védelmét, mondván, az oroszok két fő támadási útvonalát is elzárták a főváros megtámadására. Egy, a fővárost nyilvánvalóan bekeríteni szándékozó hadműveletez ukránok a Dnyipro folyó mindkét oldalán megállítottak – állította Oleksandr Hruzevics vezérkari főnök-helyettes. Washingtonban is úgy látják, hogy az orosz erők elakadtak Kijevnél.
Közben Moszkvában bejelentették: orosz Iszkander rakéták semmisítették meg azokat a kilövőállásokat, ahonnan ukrán „nacionalisták” kazettás töltetet hordozó Tocska-U rakétákat lőttek ki péntekre virradóra Melitopol városra. A védelmi tárca szóvivője szerint az elmúlt napokban Donyeckre és Makejevkára is lőttek ki Tocska-U harcászati rakétát az ukránok.
Az ukrán vezérkar viszont azt jelentette, hogy az orosz erők már kilőtték csaknem az összes rakétatartalékukat, az orosz hadiipari vállalatok ezért éjjel-nappal dolgoznak. Donyeck megyében az orosz erők több települést elfoglaltak, és ellenőrzésük alá vontak több útvonalat. A vezérkar nem részletezte, mely településekről van szó.
Tömeges áldozatokról érkeztek jelentések azután, hogy rakétatámadás érte az ukrán hadsereg egyik katonai támaszpontját és laktanyáját a déli Mikolajiv városában, a támadásnak legkevesebb 45 halálos áldozata van Orosz cirkálórakéták csapást mértekegy repülőgép-javító üzemre a nyugat-ukrajnai Lvivben. A rakéták eltalálták egy repülőgép-javító üzem épületét, de magát a repülőteret nem, hírek szerint senki sem sérült meg.
Folyamatos diplomácia, 6,5 millió menekült
Joe Biden amerikai elnök közel két órát tárgyalt Hszi Csin-ping kínai elnökkel az ukrajnai helyzetről. A szűkszavű washingtoni közlemény szerint Biden vázolta a következményeit annak, ha Kína „anyagi támogatást nyújtana Oroszországnak, miközben az brutális támadásokat intéz az ukrán városok és civilek ellen.”
A két vezető a közlemény szerint „egyetértett abban is, hogy a két ország közötti verseny kezelése érdekében fontos a nyílt kommunikáció fenntartása.”
Pénteken is folytatódtak az orosz-ukrán tárgyalások. Az orosz tárgyalódelegáció szerint félúton járnak, hogy megegyezzenek Ukrajna demilitarizálásában, és álláspontjuk leginkább Ukrajna semlegességének és a NATO-csatlakozás feladásának érdésében áll közel. Ukrán részről ugyanakkor azt mondják, hogy Oroszország megpróbál feszültséget gerjeszteni a médiában, de álláspontjuk változatlan.
Megközelítőleg 6,5 millióra tehető a belső menekültek száma Ukrajnában a háború miatt, 3,2 millióan pedig elmenekültek az országból – közölte pénteken az ENSZ migrációs szervezete. Ez annyit jelent, hogy Ukrajna 44 milliós lakosságának már csaknem a negyede kényszerült otthona elhagyására február 24. óta, amikor Oroszország háborút kezdett az ország ellen.