Elkészült hazánk első, teljes madáratlasza

(Szerző: Orbán Zoltán) Több száz madárfelmérő és kutató tízéves munkája eredményeként jelent meg a Magyarország madáratlasza című könyv: 800 oldalon, 1700 térképpel és grafikonnal, másfélszáz fotóval mutatja be 420 vadon előforduló hazai madárfaj elterjedését, állománynagyságát, természetvédelmi helyzetét.

A könyv elkészítéséhez több mint 1600 felmérő, többségükben a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) önkéntese mintegy 100 ezer órányi munkával összegyűjtött adatait elemezték számítógépes módszerekkel. Hatvannégy szerző, 15 lektor és 6 szerkesztő dolgozott a könyv összeállításán, amelyet 61 fotós képei illusztrálnak. Egyes, nehezen felmérhető madárfajok feltérképezését nagyban segítette, hogy agrárminisztériumi pályázata segítségével harminc szakember 635 mintaterület felmérését végezte el.

Magyarország madáratlasza kereskedelmi forgalomban nem kapható, a nyomtatott példányokat a felmérők, szerzők és a szakmai közönség között terjesztik a kiadók, de a könyv teljes anyaga, kiegészítve az összefoglaló táblázatokat tartalmazó elektronikus mellékletekkel és a modellezési háttéranyagokkal elérhető ezen az internetoldalon (tessék kattintani!).

Az évtizeddel ezelőtt megkezdett munka közben olyan fejlesztések történtek, amelyek a hazai madártani adatgyűjtés kereteit is hosszú távra meghatározzák és magán az atlaszon is túlmutatnak. Megkezdődött a madáratlasz-program (MAP), ami az interneten elérhető elektronikus, adatbázis formájában a madártani adatok folyamatosan frissülő, térképekkel illusztrált gyűjtőportáljává fejlődött. Az így összegyűlt 30 millió adatrekord elemzése közben – dr. Szép Tibor, a Nyíregyházi Egyetem tanárának vezetésével – egészen új eszközöket használtak az MME szakemberei. A nemzetközi tapasztalatoknak köszönhetően sokváltozós módszerekkel, újszerű térképi megjelenítéssel, térképek százain mutatja be az atlasz azt, hogy hol és milyen számban fordulnak elő az egyes madárfajok.

Az 1999-ben kezdődött Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) program most már két évtizeden átnyúló adatbázisa számos faj esetében lehetővé tette az állományváltozás részletes bemutatását, elemzését és az állománysűrűségi térképek elkészítését. Részletek és a könyv digitálisan elérhető változata itt, tessék kattintani!