ELTE: 1200 millió forintos fejlesztés

Vissza nem térítendő támogatást nyert az Eötvös Loránd Tudományegyetem a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból ipari-akadémiai kompetencia-központ kialakítására. Az NKFI Alap által nyújtott támogatás teljes összege: 1 825 702 983 Ft, amiből az ELTE-re jutó támogatás 1 245 115 787 forint. (Nyitó kép: az ELTE főépülete Szombahelyen; foto: vaol.hu)

A szoftver-intenzív rendszerek rohamos térhódítása olyan megoldásokat követel, amelyekben a szoftveripar és a mögötte álló kutatási-fejlesztési tudásbázis rugalmasan integrálja a legújabb technológiákat, a nagy adatmennyiségek kezelését, a mesterséges intelligenciát.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem vezetésével megvalósítandó ipari-akadémiai kompetencia-központ célja, hogy az egyetemi tudásbázison alapulva a digitális iparban, a pénzügyi ágazatban, illetve az egészségügyben alkalmazható, a vállalati és egyetemi versenyképességet növelő informatikai megoldásokat fejlesszen. Hosszú távon az ELTE tudásbázisára épülő, fenntartható, stratégiai vállalati együttműködéseken alapuló innovációs ökoszisztéma kialakítása a cél.

A megvalósítást a főkedvezményezett ELTE Informatikai Karának munkatársai hangolják össze egyetemi és vállalati szakemberek közreműködésével. Az új tudásközpont kiemelkedő fontosságú ipari együttműködési lehetőségeket alapoz meg és fog össze a Mediso Medical Imaging Systems Kft., a Hidrofilt Vízkezelést Tervező és Kivitelező Kft. és az E-Group ICT Software Informatikai Zrt. részvételével. A nagy K+F+I hátterű partnerek eddig is sikeresen vettek részt felsőoktatási kutatási együttműködésekben.

A fejlesztés az ELTE két oktatási és kutatási helyszínén valósul meg. A budapesti lágymányosi egyetemi városban labort és irodát, együttműködési tereket alakítanak ki. Az épületrész felújítása a központ hosszú távú működését szolgálja. A fejlesztés érinti az ELTE szombathelyi kampuszát is, a Savaria Műszaki Intézet gépészeti laboratóriuma tetemes összeget fordít gépészeti és mérőeszközök, laborfelszerelések beszerzésére az ipari oktatási és kutatási tevékenység bővítéséhez.

A támogatást az Eötvös Loránd Tudományegyetem a Kompetencia központok létrehozása – Kutatási infrastruktúra fejlesztése felhívásra benyújtott pályázatával nyerte el.