Építőipari szakik: aggasztó tapasztalatok, kevés bizalom

Naponta szembesülünk a kérdéssel: kit hívjunk, kire bízzuk a munkát, ha javítani való akad a háztartásban. Amikor pedig még nagyobb fába vágnánk a fejszénket, mint például lakásfelújítás, -bővítés, -korszerűsítés, vagy éppen új otthon építése, még nagyobb a gondunk. Életünk évtizedei alatt talán mindannyian megjártuk már egyszer-kétszer afféle mekk-mesterekkel, így hát nem árt az óvatosság.

Az eredetileg olasz cég, a Mapei magyaroszági leányvállalata negyedik éve igyekszik meghatározni a hazai épitőipar bizalmi indexét, az, hogy mennyire bízik a lakosság az építőipari szakemberekben. Kutatja, hogy hány kontár tevékenykedik a magyar építőiparban? Az idén augusztusban zárult az a kérdőíves vizsgálódás, amvel építtetőket kérdeztek meg országszerte. A válaszadó száma az előző években kérdezetteknek csupán fele volt, ami jól mutatja, hogy ugyancsak megcsappant az építkezési kedv hazánkban. Nem segíti az álmok megvalósítását a tapasztalat, a valóság, hogy folyamatosan drágulnak az alapanyagok, a munkadíjak, hitelek, ráadusul mindez általános bizonytalansággal társul.

Azok, akik mindenek ellenére belevágtak, és válaszoltak is a kérdésekre; az eredmény: 3,35 százalékos bizalmi index, azaz romlott az előző vizsgálatok óta. Nőtt az 1, illetve a 2 csillagos értékelések aránya az összes (5 csillag a maximum adható!) minősítésből. A szakmák és megyék szerinti bontás azt mutatja, hogy az ács szakma értékelése esett nagyot, a gépészek és víz-gázszerelők végeztek a legjobb helyen a megkérdezetteknél. A festők és a villanyszerelők is egész megbízhatónak bizonyultak a kérdőívek tanúsága szerint. Kiemelkedően romlott a Győr-Moson-Sopron megyei szakemberek megítélése. Arra a kérdéskörre, hogy az építtetők szerint merre tartanak az ügyek az építőiparban, milyen jövőt látnak a válaszadók, a „nagyon rossz”-tól a „nem változik semmi”-ig terjedő választömeg 76 százalékos.

A kontárok aktivizálódását bizonyítja, hogy a válaszadók 23 százaléka szenvedett el miattuk kárt, és ez is több, mint a múlt években. Összesítésben 820 236 Ft/káresemény az idei „eredmény”, ami azt jelzi, hogy a kontárok aratnak. Kiugróan megemelkedett az álmok megvalósítása helyett rémálmokat okozó mesterek ténykedése a Közép-Dunántúlon. A megrendelők egyelőre igen borúlátók, a többség szerint még nőni fog a mekk-mesterek térnyerése.

Szó, ami szó, nehéz megbízható, jó szakembereket találni, ám bizonyos szabályok megtartásával nem esélytelen. Az interneten annyian kínálják szolgáltatásaikat, hogy csak győzzünk választani.  Mégis, mi legyen a vezérelv? Soha ne az ár legyen a döntő, hanem első, második és harmadik helyen is a referencia, a tapasztalat, a többség véleménye. Legalább három korábbi munka megismerése és a megbízó kikérdezése után döntsünk csak arról, hogy kit bízunk meg. Egyet jó tudni: aki olcsót-jót-gyorsan ígér, annak ne higgyünk.

A szakemberajánló weboldal jó kiindulás lehet. A folyamatosan bővülő országos adatbázis ma már 1100 személy neve található. Olyanoké, akik valódi referenciákkal rendelkeznek, csak kedvező a vélemény eóluk. A MAPEI képzési programjai, „Az Év Szakembere” díj öt kategóriában történő odaítélése mind-mind azt szolgálja, hogy senki ne járjon pórul, ha építőipari szakira van szüksége.

Reméljük hát, hogy a belátható jövőben jön valamiféle fellendülés ebben az iparágban, és majd többen mernek belevágni a régi otthon felújításába, vagy új építésébe. És a megfontoltan döntő építtetők meg a korrekt szakemberek egymásra találása pedig egyre kedvezőbb képet alkot.