EU: erős, ambiciózus partnerséget Afrikával

Az Európai Bizottság, valamint Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője ma közös közleményt adott ki, melyben lefektetik az Afrikával kialakítandó új stratégia alapjait. (A nyitó képen: Borrell EU-biztos az ELICO bőrcipőgyár egyik dolgozójával Addisz-Abebában – forrás www.dw.de.)

A közleményben megfogalmazott javaslatok az EU és Afrika közötti együttműködés elmélyítését célozzák. A javaslatok értelmében a következő öt kulcsfontosságú területen kell partnerségeket létrehozni: zöld átállás; digitális transzformáció; fenntartható növekedés és munkahelyteremtés; béke és kormányzás; valamint migráció és mobilitás.

A közlemény alapján az EU tárgyalásokat fog folytatni afrikai partnereivel új, közös stratégia elfogadása céljából, melyre a tervek szerint 2020 októberében, az Európai Unió és az Afrikai Unió 6. csúcstalálkozóján kerül majd sor Brüsszelben. A cél az, hogy a csúcstalálkozón a felek közös stratégiai prioritásokat határozzanak meg a következő évekre vonatkozóan.

A kulcsfontosságú öt területen kialakítandó partnerségeknek a felek egyéni és közös érdekeinek és kötelezettségeinek világos megértésén kell alapulnia. A közlemény azt javasolja, hogy az EU a következő intézkedéseket valósítsa meg Afrikával partnerségben:

# Maradéktalanul aknázza ki a zöldátállás kínálta lehetőségeket, és minimalizálja a környezetet fenyegető veszélyeket, összhangban a Párizsi Megállapodással.

# Ösztönözze az afrikai kontinens digitális transzformációját.

# Látványosan növelje a környezeti, társadalmi és pénzügyi szempontból fenntartható és az éghajlatváltozás hatásaival szemben ellenálló beruházásokat; innovatív finanszírozási mechanizmusok révén segítse beruházási lehetőségek létrejöttét, és – különösen az afrikai kontinentális szabadkereskedelmi megállapodás révén – lendítse fel a regionális és kontinentális gazdasági integrációt.

# Támogassa az afrikai államokat olyan szakpolitikák és szabályozási reformok elfogadásában, amelyek – a többi között egyenlő versenyfeltételeket teremtve – javítják az üzleti és beruházási környezetet, és ezáltal vonzóbbá teszik a térséget a befektetők számára.

# Segítse a tanulás, a tudás, a készségek, valamint a kutatási és innovációs kapacitás gyors javulását, különösen a nők és a fiatalok körében, ezáltal hozzájárulva a szociális jogok védelméhez és erősítéséhez, valamint a gyermekmunka felszámolásához.

# Strukturált és stratégiai jellegű együttműködés révén igazítsa a szükségletekhez és mélyítse el az afrikai béketörekvésekhez nyújtott uniós támogatást, különös tekintettel a legsebezhetőbb régiókra.

# Gondoskodjék arról, hogy a jó kormányzás, a demokrácia, a jogállamiság, a nemek közötti egyenlőség és az emberi jogok a végrehajtott tevékenységek és az együttműködés szerves részét képezzék.

# A konfliktusok és válságok minden szakaszában kapcsolja össze a humanitárius, a fejlesztési, valamint a béke és a biztonság megteremtését célzó intervenció keretében végrehajtott műveleteket.

# Jöjjön létre kiegyensúlyozott, következetes és átfogó partnerség a mobilitás és a migráció területén.

# Erősítse meg az Egyesült Nemzetek Szervezete köré épülő, szabályokon alapuló nemzetközi rendet és multilaterális rendszert.

Közös közlemény

Kérdések és válaszok

Tájékoztató: Az Afrikával kapcsolatos átfogó stratégia felé

Josep Borrell külügyi és biztonságpolitikai főképviselő és Jutta Urpilainen nemzetközi partnerségekért felelős EU-biztos közös véleménycikke az EU és Afrika közötti partnerségről