Orbán Viktor szerint Ukrajna megsegítése nem történhet úgy, hogy négy évre előre 50 000 millió eurót kivesznek az európai uniós költségvetésből – ez az EU szuverenitásának és a nemzeti érdekeknek a megsértését jelentené –, Robert Fico pedig támogatja a magyar javaslatokat, és ellenez minden olyan intézkedést, amely korlátozná Budapest EU-n belüli jogait. Ez volt a két kulcsmegállapítás a magyar–szlovák kormányfői találkozó utáni sajtótájékoztatón a Reuters – és más nemzetközi médiaforrások – beszámolója alapján. A brit hírügynökség idézte Orbánnak azt a kijelentését is, ami szerint szükséges ugyan Kijev megsegítése, de „még azt sem tudjuk, mi lesz negyedév múlva”.
A Politico amerikai portál európai kiadása kiemelte Ficónak azt a mondatát, „amíg én vagyok Szlovákia kormányfője, soha nem fogok egyetérteni azzal, hogy egy országot megbüntessenek a szuverenitásáért”. Brüsszel a február elsejei EU-csúcs előtt keresi annak a módját, miként lehetne megkerülni Orbán vétóját – tette hozzá a Politico.
A német sajtó több orgánuma, köztük például a Frankfurter Rundschau is átvette a dpa hírügynökség azon cikkét, amely szerint haragot gerjesztett az Európai Parlamentben az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság azzal, hogy felszabadított Magyarország számára eddig befagyasztott uniós pénzeket. Képviselők „piszkos alkuról” beszélnek, és az Európai Bíróság előtti eljárást kezdeményeznek. Arra az esetre pedig, ha a Bizottság további pénzek zárlatát oldaná fel, anélkül, hogy teljesülnének a feltételek, akkor a dpa szerint felvetődhet például a Bizottsággal szembeni bizalmatlansági indítvány is, ami elfogadása esetén a végrehajtó testület lemondásához kellene, hogy vezessen.
Az imént már említett Politico közli Mujtaba Rahmannak, az Eurázsia-csoport elnevezésű politikai kockázati tanácsadó cég európai részlegvezetőjének a cikkét arról, hogy az Európai Unió geopolitikai tényezővé szeretne válni, de félő, hogy éppenséggel elszigetelődhet.
A szerző a júniusi európai parlamenti választásokat illetően azt jósolja, hogy a populisták nem jutnak ugyan a többséghez közeli helyzetbe, de számottevő nyereségeket könyvelhetnek majd el az euroszkeptikus pártok, és a centrum teret veszít a 2019-ben kialakult arányokhoz képest. Alighanem különösen rosszul fognak szerepelni a Franciaországban, illetve Németországban kormányzó pártok, és minden bizonnyal meggyengül Emmanuel Macron elnök és Olaf Scholz kancellár tekintélye, aminek nyomán e két vezető még inkább a hazai ügyekre fog összpontosítani, nem marad elég figyelme az ambíciózus európai politikai célkitűzésekre. Több más tagországban is ingatagnak bizonyulhatnak újonnan megalakult kormányok, így Spanyol-, illetve Lengyelországban, ami további befelé forduláshoz vezethet. Az EP-választáson a nacionalista pártok térnyerésére lehet számítani Ausztriában, Belgiumban és Portugáliában.
Eközben az EU-nak nagy kihívásokkal kell megküzdenie – folytatja a Politico vendégkommentátora. Ezek közt elsőként említi azt, hogy sokkal nehezebbé válhat Ukrajna egységes támogatása, hiszen ahogy a háború a holtpont felé közeledik, úgy gyengül Kijev helyzete Moszkvához képest. Különösen nehézséget okoz majd, hogy egyre inkább tudatosul, mit jelentene is az EU számára Ukrajna csatlakozása, és ennek fényében növekednek majd a kijevi reformokat illető elvárások.
Mujtaba Rahman szerint a migráció is újra előjöhet, mint destabilizáló politikai tényező, hiszen az EU még mindig nem reformálta meg a szükséges mértékben a menekültpolitikáját. A menekülthullámok próbára tehetik az EU szolidaritását, összetartását és határbiztonságát.
Emellett az Európai Unió gazdaságának egyre több küzdelmébe kerül a versenyképesség növelése, ám ez Németországban kemény költségvetési realitásokba ütközik. Miközben pedig folyik a verseny a gazdaság zöldítése és digitalizálása terén a vezető szerepért, az EU azt kockáztatja, hogy lemarad Kína és az Egyesült Államok mögött. Az EU képtelen elmélyíteni együttműködését Washingtonnal Peking ellenében, és ugyanakkor továbbra sincs proaktív álláspontja Kínával szemben.
Mujtaba Rahman problémalistáján ott található Orbán Viktor is. Mint írja, a magyar miniszterelnök bele akar szólni abba, kik legyenek az uniós intézmények vezetői, és úgy látja, hogy kulcsfontosságú kihívás lesz Orbán egyre ellenségesebb magatartásának a kezelése, különösen az év második felében esedékes magyar EU-elnökség alatt.
Ámde mindezeken felül az EU számára a legsúlyosabb gondot Donald Trump esetleges elnökválasztási győzelme okozná – állapítja meg az Eurázsia Csoport vezető illetékese. Elnökként Trump újra feszültté tenné a transzatlanti viszonyt, visszavetné Ukrajna nyugati támogatását, valamint megnövelné a kereskedelmi háború veszélyét.
A NATO-t létében fenyegető rémálommal érne fel a Trump részéről elképzelhető törekvés arra, hogy az Egyesült Államok vonuljon ki az atlanti szövetségből. Ez sokak számára megkérdőjelezné a szabadság, a béke és a prosperitás azon alapját, amin a második világháború utáni rendezés nyugodott.