Mire jut a kálvinista Orbán a római katolikus pápánál?

A háború az ajtaján kopog ugyan, Magyarország mégis a saját érdekeit helyezi előbbre, kérdően felhúzza szemöldökét, és visszautasítja, amikor európai szomszédja segítségre szorulna – írja az amerikai Christian Broadcasting Network, a Keresztény Műsorszolgáltató Hálózat. Majd így fogalmaz: a keresztény konzervatív Orbán Viktor sorozatban nyerte meg a választásokat, miközben a hazájában és a Európában politikai koalícióra léptek a vele szemben a politikáját ellenzők, akik között még Zelenszkij ukrán elnök is ott van. Mindez odáig fajult, hogy egész Európában egyedül Magyarország nem segít Ukrajnának. Miért nem? Mert Putyin legközelebbi barátjaként tartják számon Orbánt, aki nem mond le az orosz gázról és olajról, de még rubelben is hajlandó fizetni, szemben európai partnereivel, akik végleg el akarják vágni Putyint a szabadkereskedelemtől.

Miközben Nyugat-Európában balra tolódik a politikai hatalom, Orbán úgy toldóik jobbra, hogy átalakítja a magyar világot – lásd családpolitikáját –, és azzal fenyegeti az Európai Uniót is. Nem véletlenül nevezték ki Novák Katalint, a volt családügyi minisztert új államfőnek. Vezetése alatt 40%-kal csökkentek az abortuszok, 83%-kal nőttek a házasságkötések, a válások száma hat évtizede nem volt ilyen alacsony.

És miközben nem húz be Orbán Putyinnak egy jobbegyenest, aközben mindent megszavaz az unióban, még a fegyvervásárlást is az ukránok számára. Miközben minden ország állást foglal az orosz–ukrán kérdésben, aközben Orbán azt hangoztatja, ő a magyarok oldalán áll, legyen annak bármi is az ára – írja Jennifer Wishon.

Didier Reynders azt mondta az Európai Parlament polgárjogi bizottsági ülésén – miután megkapta a kérdéseire vonatkozó válaszlevelet a magyar kormánytól – az Európai Bizottság továbbra is fontolgatja, hogy az Európai Bíróság elé vigye-e a magyar LMBTQ-törvényt – írta meg az EUObserver. Miután ez az uniós bizottság eljárást kezdeményezett a nyáron ez ügyben, Orbán népszavazás mellett döntött, ami ugyebár csak azért lett érvénytelen, mert a szavazásra jogosultak kevesebb mint a fele ment el szavazni. A szavazatok harmada volt érvénytelen, ám a többinek 90%-a a kormány kampánya szerint szavazott. Ezek után Orbán és médiája ebben a kérdésben is győzelmet hirdetett. Miközben több eljárás is folyik a magyar kormány ellen, és Ursula von der Leyen is figyelmeztetett a forrásmegvonások lehetőségére, a holland Sophie in’t Veld képviselő azt mondta, a szerdai döntések elégtelenek.

„Ezerszer vitáztunk már minderről, elegem van belőlük – fogalmazott a képviselő. – Brüsszel immár 12 éve folyton csak figyelmezteti Orbánt, és mire jutottunk vele? Tisztességtelen választási rendszerrel olyan kormány jutott hatalomra, amelyik nem tekinthető legitimnek. Orbán Putyin ügynöke, és akkor mi most arról beszélgetünk, hogy küldjünk-e még egy levelet a magyar kormányfőnek? Kötelességünk minden állampolgár jogvédelmét biztosítani, és megvédeni a demokráciát. Ennél sokkal, de sokkal többet kellene tennünk!” – mondta el véleményét Sophie in’t Veld.

Hidvégi Balázs Fidesz-képviselő a meghallgatásról ennyit mondott: Magyarország elleni gyűlöletbeszéd zajlik. A választók ugyanis a kormány álláspontjára igent mondtak.

Az egyik legnépszerűbb amerikai beszélgetőműsor, a The Daily Show egyik tudósítója Budapestre jött, hogy beleszagoljon a levegőbe, hisz’ májusban az amerikai republikánus párt itt tartja mozgósító, éves közgyűlését. Jordan Klepper, akit szintén izgalomban tart ez az esemény, erről számolt be a CNN nézőinek. Közelről kell látni, hogyan süllyed az egykori demokrácia autokráciába, ahol a média szinte teljesen a kormány kontrollja alatt van. Ráadásul Trump orbáni mintára akar népszerű lenni. Szóba került az is, mennyire fellelkesítette a republikánusokat Tucker Carlsonnak, a Fox News sztárriporterének egyhetes magyarországi műsorfolyama, ami követendő példaként állította be Orbán elvét és központi intézkedéseit.

A CNN The Daily Show-ja hamarosan bemutatja a „Demokrácia magyar módra” készülő különkiadását, aminek üzenete: csak óvatosan, Amerika, ezzel az orbáni mesével! Azaz tanmese Amerika számára.

Most már a lengyel kormányzati támogatásból létesült amerikai agytörszt, a CEPA (Center for European Policy Analysis ) is nyíltan ír arról, hogy különválni látszanak Magyar- és Lengyelország útjai. Orbán megnyerte ugyan a választásokat, de ez szövetségesei elvesztésébe kerül neki. Jarosław Kaczyński, a Jog és Igazságosság kormányzó párt vezetője úgy fogalmazott, ha Orbán nem látja, milyen kegyetlen vérengzést hajtottak végre az oroszok Bucsában, akkor azt tanácsolja neki, menjen szemorvoshoz. Andrzej Duda lengyel elnök is osztotta véleményét.

(helyben.hu) Orbán kiküszöbölte az autoriter rendszerek beépített hibáját, ami idővel e modellek bukásához vezet. Győzelme esetén Le Pen Orbán és Putyin szálláscsinálója lenne Brüsszelben.

Foreign Affairs Jan-Werner Müller szerint az orbáni Magyarország az élő cáfolata a tételnek, ami szerint saját belső ellentmondásaik folytán előbb-utóbb maguktól összeomlanak a tekintélyuralmi rendszerek. A Princetoni Egyetem német származású tanára megállapítja: a miniszterelnök jó ideje pont azt csinálja a belpolitikában, amit Putyin. Azaz: javában építi az autokráciát, mégis nagy fölénnyel győzött a választáson. Az sem befolyásolta ezt, hogy megtiltotta az Ukrajnának szánt fegyverek áthaladását az országon, továbbá elutasítja az orosz gáz és olaj importjának leállítását.

Modellje szembe megy a demokráciával, viszont képes túlélni még a durva rendszerhibákat is. Alapvető titka, hogy úgy tünteti fel, mintha a minden a legnagyobb rendben lenne a törvényességgel. Azt csinálja, hogy az adott cél érdekében több oldalról is támadást indít, így valamelyik úton-módon a végén csak eredményre jut. A végső cél a tekintélyuralom.

Kim Lane Scheppele ezt úgy nevezi: autokrata legalizmus. Az államot pedig úgy jellemzi, hogy az frankensteini vonásokat mutat, azaz a részleteket egyenként véve látszólag minden rendben van, csak az egész egyben egy szörnyeteg.

Orbán stratégiájának része, hogy üvegharang alá helyezi a szabad sajtót, valamint az ellenzéket. Uralmának másik alapvető tényezője a pénz, amivel az oligarchák zsebét tömi. Európa azonban nem nézheti tétlenül a történéseket, annál is inkább, mert a rezsimhez a kenőanyagot jórészt Brüsszel szolgáltatja. De most talán a Bizottság végre megelégelte a dolgot és visszatartja az ezermilliókat. Mert Nyugat nem pénzelhet autokráciákat.

slate.fr Vigyázó szemetek Budapestre vessétek, ha látni kívánjátok, mi lesz a franciáknál, ha vasárnap Le Pen megveri Macront. Mert a szélsőjobbos jelölt oldalakat vett át Orbán forgatókönyvéből. Politikája ennek megfelelően euroszkeptikus, migrációellenes és nacionalista. Azért támaszkodik a magyar vezető elvi útmutatására, mert úgy látja, hogy az orbáni modell szavatolja a nyugati civilizáció, a keresztény örökség túlélését.

Következésképpen a Nemzeti Tömörülés elnök asszonya odavan az illiberális demokráciáért, ugyanakkor elutasítja Brüsszel feltételezett túlhatalmát. A nemzetállamok szövetségét hirdeti. Szerinte az EU a szövetségi szuperállam felé halad, de nem szabad megengedni, hogy célt érjen. Ez nagyjából ugyanaz, amit Orbán is mond. És ő is a szélsőjobbos internacionálé megteremtésén dolgozik. Ezt most meglőtte ugyan a lengyelekkel támadt ellentét az ukrán háború kapcsán, de ha Le Pen lesz a befutó, az ismét nagy lendületet adhat törekvésének.

Bloomberg Putyin tapsikolna örömében, ha Le Pen alkalmat kapna a választóktól, hogy átalakítsa Európát. Mert aláásná az uniót és megosztaná a Nyugatot, vagyis a megfelelő partner lenne az Orbán-félék számára. A frexit szükségességét már nem hangoztatja, mert azt nem veszik jó néven a szavazópolgárok, ám belülről fúrná meg az integrációt. Felmondaná a különleges szövetséget Berlinnel, ugyanakkor megtörné az egységet Oroszországgal szemben.

Az EU arra jó a francia szélsőjobboldali politikus számára, hogy egyrészt verbálisan püfölje, másrészt pedig jó pontokat szerezzen általa odahaza, például úgy, hogy önkényesen 5000 millió euróval kevesebbet fizetne be a közös költségvetésbe és a megtakarítást otthon szétosztaná. De ez biztos recept ahhoz, hogy folyamatos legyen a civakodás Brüsszellel és bizonyosan elszigetelné Franciaországot a földrészen.

Azt azonban valószínűleg még Orbán sem nézné jó szemmel, hogy 5000 millióval kisebb legyen a bevétel, és hogy partnere egyéb egyoldalú előnyökre is igényt tart az egységes piacon. Ám Putyin alighanem fenntartás nélkül boldog lenne Le Pen sikere láttán.

Der Standard Világszerte jönnek fel a populisták, amit bizonyít, hogy bármennyire demagóg is Orbán politikája, a Fidesz elsöprő többséggel győzött a választáson. Ugyanezt támasztja alá a francia szélsőségesek szereplése az első fordulóban, továbbá az is, hogy jó eredményre számíthatnak az amerikai republikánusok az őszi, szenátusi választáson.

A populisták közös jellemzője, hogy a kisembert célozzák meg az elittel szemben, ami szerintük túlterpeszkedik. Ám mindazok, akik úgy érzik, hogy leszakadtak, könnyen áldozatul esnek a populizmusnak, ennélfogva nagy veszélyt jelentenek a demokrácia szemszögéből.

Le Figaro Az orosz–ukrán háború miatt kialakult ellentétek magyarázzák, hogy megválasztása után Orbán ezúttal elsőként nem Varsóba, hanem a Vatikánba látogat el. De: ami azt illeti, nem éppen harmonikus a viszony a Szentszékkel sem, hiszen Ferenc pápa a menekültek támogatására hív fel, ezzel szemben a magyar miniszterelnök, aki amúgy kálvinista, azért hangoztatja fennen a keresztény Európa fennmaradásának szükségességét, hogy ezzel támassza alá migránsellenes politikáját.