Európa természeti értékei veszélyben

Az Európai Bizottság a mai napon közzétette legújabb jelentését arról, milyen állapotban van a természeti környezet az Európai Unióban. A jelentés átfogó áttekintést ad az uniós természetvédelmi jogszabályok által védelmezett legveszélyeztetettebb európai állat- és növényfajok, illetve élőhelyek helyzetéről.

Az EU tagállamai hatévente számolnak be az uniós természetvédelmi irányelvek által védett fajok és élőhelyek védettségével kapcsolatos jelenlegi helyzetről és a védelmük területén megfigyelhető tendenciákról. Az európai természeti környezet állapotának témájában sohasem került még sor olyan nagyszabású és széles körű adatgyűjtésre, mint a jelenlegi jelentéstételi ciklus idején.
 
A jelentésből kiderül, hogy a védett élőhelyek és fajok pusztulása folytatódik, ennek okai pedig elsősorban az intenzív mezőgazdasági termelésben, az urbanizációban, a nem fenntartható erdészeti tevékenységekben és az édesvízi élőhelyek megváltozásában keresendők. A levegő-, a víz- és a talajszennyezés szintén hatással van az élőhelyekre, akárcsak az éghajlatváltozás, valamint az orvvadászat és -halászat, illetve a nem fenntartható vadászat és halászat.
A jelentés hangsúlyozza: mindenképpen cselekednünk kell ahhoz, hogy tényleges esélyünk legyen 2030-ra előrelépést elérni az európai biológiai sokféleség helyreállítása felé vezető úton, ahogy azt az új uniós biodiverzitási stratégia előirányozza.

Az Európai Bizottság jelentése

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség szakmai jelentése a természet állapotáról

Az EU biodiverzitási stratégiája

A természet állapota az Európai Unióban

Koronavírus: kontaktkövetés, figyelmeztető alkalmazások – uniós átjárószolgáltatás


A kontaktkövető és figyelmeztető alkalmazások életeket menthetnek azáltal, hogy segítenek megszakítani a koronavírus-fertőzési láncokat. Ahhoz, hogy teljes mértékben kiaknázzuk a kontaktkövető és figyelmeztető alkalmazások használatában rejlő lehetőségeket, és segítségükkel határokon átívelően is megakadályozhassuk a fertőzés továbbterjedését, az Európai Bizottság a tagállamok felkérésére uniós szintű rendszert, úgynevezett „átjárószolgáltatást” hozott létre az interoperabilitás biztosítása érdekében. A sikeres kísérleti szakaszt követően a mai napon lép működésbe a rendszer, amelyhez már hozzá is kapcsolták a tagállami alkalmazások első csoportját: a németországi Corona-Warn-App, az írországi COVID tracker és az olaszországi immuni alkalmazást.
Az átjárószolgáltatás biztosítja, hogy az alkalmazásokat határokra való tekintet nélkül is zökkenőmentesen lehessen használni. Ennek köszönhetően a felhasználóknak csupán egy alkalmazást kell telepíteniük, mégis ugyanúgy igénybe tudják venni a kontaktkövetési szolgáltatást és ugyanúgy megkapják az esetleges figyelmeztetéseket, ha egy másik – a kezdeményezésben részt vevő – európai országba utaznak, mintha saját hazájukban lennének.

A rendszert kevesebb mint két hónap alatt fejlesztette ki és helyezte üzembe a T-Systems és a SAP. Az átjárószolgáltatást a Bizottság fogja működtetni luxembourgi adatközpontjából.
Az interoperabilitást biztosító uniós átjárószolgáltatást ismertető bizottsági weboldal